Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Mieczysław Kieca: walka ze smogiem to priorytet

26.11.2018 07:00 | 28 komentarzy | mak

O obietnicach złożonych przed wyborami rozmawiamy z prezydentem Mieczysławem Kiecą, który będzie rządził Wodzisławiem Śląskim przez kolejne 5 lat.

Mieczysław Kieca: walka ze smogiem to priorytet
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Zacznijmy od problemu smogu. W czasie kampanii wyborczej obiecał pan wymianę około 400 źródeł rocznie. Szacunkowy koszt tego programu to aż 12,5 mln zł. W latach 2014-2017 miasto przekazało na ten cel niespełna 1,1 mln zł. Za te pieniądze zmodernizowano 265 kotłowni. Skąd miasto weźmie tak ogromne pieniądze na nowy program?

– Nowy program walki ze smogiem jest już przygotowany. To konkretny dokument, oparty na konkretnych wyliczeniach. Przedstawię go nowej radzie miasta. Będzie to program miejskich dopłat do wymian źródeł ciepła. Finansowany z budżetu miasta. Oczywiście będziemy podejmować starania, by chociaż część tych nakładów udało się zrekompensować środkami zewnętrznymi pochodzącymi ze źródeł wojewódzkich czy krajowych. Natomiast nie chcę czekać na te źródła, tylko zacząć od razu. Wywiążę się ze swojego zobowiązania wyborczego i zaprezentuję nowej radzie miasta przygotowany program. Ale to rada miasta zdecyduje czy i w jakim zakresie będzie on realizowany. Dla mnie ten program jest priorytetem i - jako priorytetowy - będzie się wiązał z rezygnacją z innych zadań.

– Budżet miasta nie jest przecież z gumy, nie da się go rozciągnąć.

– Mam tego pełną świadomość. Ale uważam, że realizacja nowego programu jest potrzebna i możliwa. Cztery lata temu nikt nie wierzył w program remontów dróg miejskich finansowany z budżetu miasta. A przypomnę, że został on uchwalony i był realizowany. Co ważne, aby wymiana źródeł ciepła na poziomie który chcę zaprezentować mieszkańcom miała sens, muszą być prowadzone inne, równoległe działania. Na pewno będę zachęcał w Subregionie do kontynuowania programu „Gmina z dobrą energią 2”. A przede wszystkim do komponentu związanego z doradztwem energetycznym dla domostw. Zamierzam też zaproponować zakup drona - dla Wodzisławia lub wspólnie z innymi gminami - do kontroli jakości powietrza. Taki dron pozwoli na dokonywanie pomiarów o różnych porach i odciąży straż miejską. Równolegle mam nadzieję, że wodzisławianie uzyskają pełne wsparcie w zakresie termomodernizacji budynków. Chodzi o rządowy program „Czyste powietrze”, który już ruszył. Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami, którzy są nim zainteresowani, ale mają pewne uwagi, że wnioski są zbyt skomplikowane, że trzeba jeździć do Katowic. Dlatego już kilka tygodni temu wystąpiłem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, by zechciał zorganizować spotkanie dla mieszkańców czy biuro terenowe tu na miejscu. Czekamy na odpowiedź.

– W tej kadencji chce pan stawiać na nowe budownictwo mieszkaniowe dla wodzisławskich rodzin. Wstępna propozycja z czasu kampanii to 68 nowych mieszkań w 4 budynkach. W którym miejscu?

– Niedaleko „Trzech Wzgórz”, na wolnych i uzbrojonych działkach na osiedlu Batory. To kolejne kwartały za realizacją prowadzoną przez prywatnych inwestorów. Jest tam droga dojazdowa. Zamierzam zobowiązać spółkę Domaro do przygotowania kalkulacji: ile takie mieszkania by kosztowały i jaki byłby poziom czynszu. Następnie przed nami ankietyzacja. Nie tylko wśród osób, które czekają w Wodzisławiu w kolejce na mieszkanie komunalne, ale szerzej. Jeśli zainteresowanie będzie odpowiednie, przynajmniej 50-60 procent, to spółka Domaro będzie mogła rozpocząć rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego lub z innymi operatorami odnośnie finansowania.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.