Piątek, 28 stycznia 2022

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Pierwsza posesyjna konferencja prasowa prezydenta Polowego

22.11.2018 13:36 | 10 komentarzy | ma.w, żet
Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 14:11

TEKST AKTUALIZOWANY

Prezentujemy zapis dzisiejszego (22 listopada) spotkania Dariusza Polowego z dziennikarzami lokalnych mediów. Na konferencji nowy prezydent Raciborza mówił m.in. o tym jak zamierza współpracować z Mirosławem Lenkiem, starostą Grzegorzem Swobodą i co sądzi o rosnących kosztach raciborskiej oświaty. Padła ważna deklaracja kadrowa: bez pani skarbnik Beaty Koszowskiej - Gralak dalej ani rusz.

Pierwsza posesyjna konferencja prasowa prezydenta Polowego
Dariusz Polowy w gabinecie prezydenckim przy Batorego. Zapowiada odświeżający remont pomieszczeń zajmowanych przez włodarzy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowiny pytały prezydenta Raciborza m.in. czy już kiedyś zarabiał 10 620 zł na rękę; czy zmodyfikuje działalność straży miejskiej; czy ograniczy strefę płatnego parkowania; jak w przyszłości chce wspomagać finansowo PWSZ i czy będzie umarzał podatek od nieruchomości szpitalowi rejonowemu. Na konferencji padło też pytanie o związki D. Polowego z byłym samorządowcem z Pietrowic Wielkich, przedsiębiorcą Henrykiem J. Marcinkiem.

PiS przychyli nieba?

Na początku konferencji prasowej Dariusz Polowy wspomniał o rzeszowskim "Kongresie 590", w którym wziął udział razem z Michałem Fitą. Nawiązał tam kontakty m.in. z prezesami Giełdy Papierów Wartościowych, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Nowy prezydent Raciborza liczy na wsparcie rządu i agencji państwowych w pozyskiwaniu środków dla miasta. - Takich prezydentów jak ja, którzy wygrali z poparciem partii rządzącej lub są jej członkami, jest w Polsce niewielu - wyjaśnił D. Polowy. Dodał, że liczy również na owocną współpracę z władzami samorządowymi województwa, w szczególności Michałem Wosiem, który został członkiem zarządu.

Obchód po urzędzie

Prezydent Raciborza opowiedział również o porannym obchodzie po magistracie. - Spotkałem się ze wszystkimi pracownikami urzędu - powiedział. Zapytaliśmy, jak został przyjęty, czy dało się wyczuć niepokój? - Na mój uśmiech odpowiadano uśmiechem - powiedział.

PRD i oświata

Spytaliśmy Dariusz Polowego, czy planuje w najbliższym czasie obchody po spółkach komunalnych (ZWiK, PK, PRD, ZZO). - Jutro spotkam się z prezesem Przedsiębiorstwa Robót Drogowych (Krzysztof Wrazidło - red.). Chciałbym dowiedzieć się jak wygląda kwestia przenosin otaczarni. Co jest realne, a co było zasłoną dymną - odpowiedział D. Polowy. 

Prezydent Polowy odniósł się również do przyjętej na wczorajszej sesji uchwały, którą przesunięto dodatkowe środki na oświatę. Tego punktu nie było w programie obrad, jednakże został on wprowadzony, gdyż "bez tego nie byłoby na wypłaty dla nauczycieli". - To dowodzi, że w oświacie mamy wieloletnie zaniedbania. Nie podejmowano działań w kierunku jej racjonalizacji. Z takimi problemami trzeba się mierzyć, choć bywa to bolesne - dodał D. Polowy.

Telefon od starosty

Dariusz Polowy przyznał, że zamierza współpracować z władzami powiatu w kwestiach dotyczących mieszkańców Raciborza. - Wielokrotnie powtarzałem, że w takich sprawach nie można się obrażać, bo ktoś jest z innej opcji politycznej - wyjaśnił. Dodał, że po wczorajszej sesji zadzwonił do niego starosta Grzegorz Swoboda, w trakcie rozmowy starosta i prezydent umówili się na spotkanie.

Nowy żłobek

Prezydent Dariusz Polowy podtrzymał zapowiedź z kampanii wyborczej nt. budowy nowego żłobka publicznego. Wynika ona z różnicy w opłatach za pobyt dziecka w żłobku prywatnym/placówce dziennej opieki oraz w żłobku publicznym. - Pomimo tego, że miasto zwiększyło dopłatę do żłobków prywatnych, rodzice ponoszą te same koszty, które są wyższe niż w przypadku żłobka publicznego - powiedział D. Polowy. Zaznaczył, że taka sytuacja jest dla niego niezrozumiała.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości