Dopalacze-Wypalacze - groźne narkotyki. Akcja profilaktyczna w MOW w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA]
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu realizuje kampanię społeczną pn. "Dopalacze - Wypalacze - groźne narkotyki".
- Celem kampanii jest profilaktyka uzależnień i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu psychoaktywnych środków zastępczych w środowisku młodzieży oraz zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne wynikające z korzystania z dopalaczy jako kluczowego zagrożenia dla zdrowia dzieci i młodzieży – mówi koordynator powiatowy kampanii, Lucyna Kurzydem starszy asystent ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Raciborzu.
W ramach kampanii, 26 września zostało zorganizowane spotkanie edukacyjne z młodzieżą w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kuźni Raciborskiej. Wychowankowie mieli możliwość skorzystania z porad dotyczących profilaktyki oraz przeciwdziałania uzależnieniom. Spotkaniu towarzyszyły warsztaty, w ramach których młodzież mogła uczestniczyć w ćwiczeniach z użyciem alkogogli i narkogogli.
W ramach ogólnopolskiego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce oraz Profilaktycznego Programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych, których celem jest ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy (w odniesieniu do czynnego i biernego palenia tytoniu) oraz profilaktyka uzależnień, młodzież miała również możliwość wzięcia udziału w badaniu smokolizerem.
- Jest to urządzenie stosowane jako pomoc w rzucaniu palenia, mierzące zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Używane może być do kontroli zatrucia tlenkiem węgla, jak również pomiaru zawartości tlenku węgla w otaczającym powietrzu. Osoby, które palą papierosy najczęściej mają podwyższony poziom dwutlenku węgla w organizmie – mówi Lucyna Kurzydem koordynator powiatowy programów.
Dla uczestników przygotowano także materiały edukacyjne (plakaty, ulotki, broszury, zakładki, fiszki) informujące m.in. o skutkach czynnego i biernego palenia tytoniu, szkodliwości zażywania „dopalaczy”, profilaktyki HIV/AIDS, a także szczepień ochronnych.
źródło: PSSE Racibórz, opr. (d).