Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

ZUS ostrzega: uwaga na fałszywe e-maile

13.09.2018 11:44 | 7 komentarzy | mad

- Uwaga na e-maile z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej teoretycznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Odbierając takiego maila, otrzymujemy zawirusowaną korespondencję elektroniczną. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika. Plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze – alarmuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS w województwie śląskim.

ZUS ostrzega: uwaga na fałszywe e-maile
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ostatnich dniach do części klientów ZUS trafiły maile, rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam ZUS. Do wiadomości załączony jest plik z fakturą. Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych. Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować, ale przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie otwierać załączonego pliku.

- Wszystkich naszych klientów uczulamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS – komentuje Kopczyńska, w razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanej korespondencji zachęca do kontaktu z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – pod numerem 22 560 16 00.

Ludzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego