Sobota, 24 lipca 2021

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Przez weekend będzie rządzić rock. Zbliża się Przystanek Żory

08.08.2018 11:14 | 0 komentarzy | mad

Już w ten weekend, 11 i 12 sierpnia w Żorach odbędzie się festiwal muzyczny „Przystanek Żory” organizowany przez mieszkańców we współpracy z żorskimi instytucjami i firmami.

Przez weekend będzie rządzić rock. Zbliża się Przystanek Żory
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na scenie zaprezentują się wybitne zespoły reprezentujące takie gatunki jak metal, rock, punk, ska czy reggae. Gwiazdami będą Zenek, Nocny Kochanek, Virgin Snatch, Lustro oraz Proletaryat. Wstęp jest darmowy, a dla tych, co nie mogą przybyć, organizatorzy zapewniają transmisję on-line w 360 stopniach! To już trzecia edycja lokalnego festiwalu, która nawiązuje klimatem do słynnego Festiwalu Woodstock. Na scenie zaprezentuje się aż 16 zespołów, do tego wyznaczona jest Strefa ZPT z atrakcjami kulturalno-edukacyjnymi, a na każdego festiwalowicza czeka bezpłatne pole namiotowe. Pierwsza edycja przyciągnęła aż 8000 bawiących się, w tym roku zapowiada się, że frekwencja będzie powtórzona, również ta on-line.

Transmisja w 360 stopniach

To nie pierwsza próba transmitowania on-line koncertów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Już w roku 2016 Przystanek Żory był prawdopodobnie pierwszym i jedynym wydarzeniem w Polsce ze streamingiem w 360 stopniach. Dzięki temu do wydarzenia mogli dołączyć ludzie z innych miast bez wychodzenia z domu. Transmisje miały łącznie aż 10 000 wyświetleń, a koncert Closterkeller zebrał nawet 140 osób w jednym momencie! Festiwal przez internet oglądały osoby zarówno z innych miast, jak Częstochowa, Poznań czy Kielce, ale także państw – Hiszpania, Anglia, Francja czy Holandia. Była to niesamowita okazja do zjednoczenia sympatyków miasta Żory w jednym miejscu za pośrednictwem innowacyjnej technologii.

Kilka osób na uruchomionym czacie podkreśliło wówczas, że obecnie jest za granicą, ale bardzo tęskni za Żorami i kibicuje żorzanom; jedna osoba podziękowała za możliwość uczestnictwa w wydarzeniu, ponieważ złamana noga nie pozwoliła jej opuścić mieszkania.

Transmisja odbędzie się w godzinach trwania festiwalu na oficjalnym fanpage'u: https://www.facebook.com/PrzystanekZory/.

Strefa ZPT dla kultury i odpoczynku

Przystanek Żory to nie tylko ciekawe koncerty i innowacyjne technologie. Jego niewątpliwym atutem jest zapewnienie każdego rodzaju rozrywki, począwszy od muzyki na scenie, po animacje dla dzieci i ciekawe prelekcje, pokazy, wywiady i wystawy. W specjalnie wyznaczonej strefie o nazwie ZPT, którą można tłumaczyć jako Zobacz! Posłuchaj! Twórz!, będzie można porozmawiać z zaproszonymi gośćmi na przykład Mariuszem Urbankiem, który urodził się z głębokim porażeniem mózgowym, a dzięki rehabilitacji dzisiaj aktywnie uprawia sport oraz zdobywa górskie szczyty, Moniką Zwias – pisarką z Żor, Andrzejem Wereszczakiem – ultramaratończykiem z grupy biegowej HR Max, Zbigniewem Tarnawskim i Tomaszem Zmysłowskim z grupy Śląska Moto Gymkhana oraz z Szymonem Winkler iMichałem Witek z Time4Fly, czyli grupy pasjonatów paromotolotniarstwa. Odbędą się również warsztaty „Live Dub Mix”, czyli jamajska technika miksowania dźwięku w czasie rzeczywistym poprowadzone przez Dawida Krótkiego.

Nie zabraknie również wystaw stałych, jak wystawa Wojtka Kazimierczaka pt. „Malarstwo. Rzeźba. Rysunek” oraz Łukasza „Alchemika” Szymańca i Marleny Zając ze sztuką użytkową, rękodziełem i upcyclingiem.

Przystanek Żory to również akcje charytatywne. Przeprowadzona będzie akcja krwiodawstwa zorganizowana wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, do tego będzie można się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku u wolontariuszy z Fundacji DKMS. Odbędzie się również zbiórka plastików na rzecz Sabinki, która urodziła się dziecięcym porażeniem mózgowym i wymaga kosztownej rehabilitacji. Ponadto odbędzie się wystawa Full Frame photography group, z której prace zostaną przeznaczone na licytację, a uzyskane środki zostaną przekazane jako darowizna na rzecz hospicjum w Żorach.

Z dodatkowych atrakcji nie sposób wymienić imponującej Eksplozja Kolorów, która odbędzie się aż trzy razy w ciągu dnia, co ma symbolizować trzecią edycję festiwalu. To nic innego, jak wyrzut kolorowych proszków holi w rytm muzyki i prawdziwy festiwal przyjaźni i radości. Nie zabraknie również Strefy Rodzica, którą przygotowują Tulimamy z Żor we współpracy ze Stowarzyszeniem Śląsk w Chuście – będzie można porozmawiać o zaletach noszenia dzieci w chustach, a także skorzystać z wielu przygotowanych gier i zabaw edukacyjnych dla najmłodszych.

Harmonogram Strefy ZPT: http://przystanekzory.pl/zpt/.