środa, 19 maja 2021

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Bez szans na tańszą wodę dla Godowa i Mszany

05.06.2018 07:00 | 0 komentarzy | art

Trwające od kilku lat starania Godowa i Mszany o to by korzystać z wody dostarczanej przez Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji nie (JZWiK) odniosły skutku. A to znaczy, że mieszkańcy tych gmin nadal będą płacić drożej za wodę, niż gdyby korzystali z wody z Jastrzębia.

Bez szans na tańszą wodę dla Godowa i Mszany
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obie gminy od lat starają się o to, by ich mieszkańcy w wodę mogli zaopatrywać się w jastrzębskim zakładzie. To z Jastrzębiem w ramach Funduszu Spójności gminy te wybudowały u siebie kanalizację sanitarną, stając się współwłaścicielem JZWiK. Włodarze tych gmin argumentują, że skoro ścieki od mieszkańców Godowa i Mszany odbiera JZWiK, to dobrze by było, gdyby to również jastrzębski zakład zaopatrywał mieszkańców tych gmin w wodę. Dla samych mieszkańców byłoby to o tyle korzystniejsze, że woda w JZWiK jest tańsza, niż ta dostarczana przez wodzisławskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) dla gmin zrzeszonych w Międzygminnym Związku Wodociągów i Kanalizacji (którego Godów i Mszana są członkami). Poza tym woda z JZWiK, która pozyskiwana jest z Czech ma lepsze parametry. W Godowie i Mszanie argumentują dodatkowo, że przejście tych gmin na zaopatrywanie w wodę z jastrzębskiego zakładu, ułatwiłoby życie mieszkańcom, którzy wreszcie zużycie wody i oddawane ścieki rozliczaliby u jednego operatora. Obecnie jest tak, że za ścieki płacą w Jastrzębiu, a za wodę w Wodzisławiu.

Kolejne propozycje

Godów i Mszana o wyjście z MZWiK starają się od ponad 10 lat. Problemem jest majątek, czyli sieci wodociągowe, które należą teoretycznie do gmin. Żeby Godów i Mszana mogły korzystać z wody dostarczanej przez JZWiK, to ich sieci muszą przejść pod zarząd tego zakładu. I tu pojawiają się problemy. Najpierw członkowie MZWiK naciskali na obie gminy, żeby wstrzymały się z wyjściem, bo to obniżyłoby zdolność finansową Związku, który akurat starał się o środki unijne na budowę kanalizacji (w dużym uproszczeniu majątek był zabezpieczeniem dla kredytów, potrzebnych do sfinansowania wkładu własnego). – Przystaliśmy na to. Później jednak zaczęły się różne ruchy ze strony niektórych członków MZWiK, którym nie podobał się pomysł naszego wyjścia ze Związku. Zaproponowaliśmy więc, żeby PWiK przekazał aportem nasz majątek do JZWiK, a w zamian stał się akcjonariuszem jastrzębskiego Zakładu. My formalnie nadal bylibyśmy w MZWiK, ale wodę dostarczałoby nam już Jastrzębie. Też nic z tego nie wyszło – mówi Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. Zgromadzenie członków MZWiK nie wyraziło na to zgody. Dlaczego?