Piątek, 1 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

RSS

Galimatias w kwestii wspierania zakupu kotłów

19.04.2018 07:00 | 3 komentarze | juk

Czy właściciele nowych domów mogą liczyć na dotacje do montażu eko kotłów? Zdania są podzielone.

Galimatias w kwestii wspierania zakupu kotłów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radni z Marklowic postulują stworzenie programu dofinansowania zakupów pieców dla mieszkańców, którzy dopiero co wybudowali dom. - Gmina powinna pomagać mieszkańcom nie tylko w walce z niską emisją, ale również w jej zapobieganiu - mówi pomysłodawca przedsięwzięcia, radny Piotr Pękała. Według gminnego radcy prawnego nie jest to możliwe. Tymczasem w pobliskim Radlinie takie dotacje jednak istnieją.

Jednoznaczna ocena

Adrianna Tatarczyk-Makówka, radca prawny Urzędu Gminy w Marklowicach przeanalizowała możliwości udzielania z budżetu gminy dotacji na zakup kotłów centralnego ogrzewania dla właścicieli nowo wybudowanych budynków mieszkalnych. Radczyni wzięła pod lupę przede wszystkim kwestię czy pomysł radnych mieści się w założeniach ustawy Prawo ochrony środowiska oraz uchwały antysmogowej. Wyjaśnia, że obecnie wszystkie nowe budynki zgodnie z prawem muszą być wyposażone w kotły spełniające odpowiednie standardy emisyjne. - W tej sytuacji dotację na zakup wymaganego prawem źródła ciepła trudno uznać za realizację zadań gminy z zakresu ochrony środowiska - wyjaśnia Adrianna Tatarczyk-Makówka. Precyzuje, że do gminnych zadań nie należy pomoc mieszkańcom w realizacji prywatnych, a tym samym niemających charakteru publicznego, przedsięwzięć podejmowanych na podstawie wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa. Mówiąc wprost dotowanie zakupów kotłów centralnego ogrzewania właścicielom nowo wybudowanych budynków nie spełnia warunków ustawy Prawo ochrony środowiska oraz uchwały antysmogowej. Innymi słowy, chodzi o to, że właścicieli nowych domów nie można wspierać środkami pomocowymi na ograniczenie niskiej emisji, bo zgodnie z prawem oni i tak muszą kupić ekologiczne kotły.

Piotr Pękała nie jest zadowolony z interpretacje prawnej radczyni w tej kwestii. - Ze sprawy nie zamierzam rezygnować i podejmę odpowiednie kroki, aby program został uruchomiony w gminie - zapowiada.

A inni mogą

Co ciekawe, w niedalekim Radlinie są udzielane dotacje ze środków budżetu miasta na dofinansowanie do zabudowy źródeł ciepła w nowo wybudowanych budynkach. Do wniosku należy jedynie dołączyć kopię pozwolenia na budowę budynku, w przypadku kiedy dom na dzień składania wniosku nie został oddany do użytkowania. Zainteresowani mieszkańcy Radlina mogą się ubiegać o dotację 50% poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 5 tys. zł.

Skontaktowaliśmy się z Lidią Chrzan, radczynią prawną radlińskiego magistratu. Zapytaliśmy o jej interpretację prawa w tej kwestii. - W mojej ocenie dotacje do zabudowy źródeł ciepła w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych mieszczą się w założeniach ustawy Prawo ochrony środowiska oraz uchwały antysmogowej. Dlatego w Radlinie właściciel takiego budynku może otrzymać dofinansowanie na taką inwestycję - mówi Lidia Chrzan.

(juk)