Piątek, 23 lutego 2024

imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

RSS

Żeglarski puchar świata w Rybniku

13.04.2018 16:30 | 0 komentarzy | pm

Regaty Rybnik PMT Spring Cup zaliczane do klasyfikacji pucharu świata – w ramach cyklu Polish Match Tour – już w najbliższy weekend. 

Żeglarski puchar świata w Rybniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

14 i 15 kwietnia zostaną rozegrane regaty Rybnik PMT Spring Cup zaliczane do klasyfikacji pucharu świata w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach weźmie udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Portugalii, Danii i Nowej Zelandii.
To już 3. edycja wiosennych regat na południu Polski, otwierających sezon meczowy. Tegoroczna edycja wzorem lat ubiegłych miała być w założeniu regatami krajowymi o randze grade4. Ale zainteresowanie impreza wśród załóg zagranicznych spowodowało, że organizatorzy postanowili zaprosić 4 załogi zagraniczne i podnieść rangę imprezy do grade3, czyli międzynarodowej.
– W Rybniku czeka nas interesująca walka między Polakami i mocnymi załogami z zagranicy. Patrząc na liste startową, już sam skład polskich załóg zapewnia że poziom będzie wysoki. Faworytami są Szymon Szymik, aktualny wicemistrz Polski i 34 sternik na Świecie, Szymon Jabłkowski, 46 w rankingu czy Piotr Harasimowicz, w tym roku niepokonany po 2 zwycięstwach w regatach we Włoszech. Z Portugalii w roli faworytów przyjeżdżają Afonso Leite, solidny sternik klasyfikowany na 56 miejscu oraz Austin Toby-Fraser z Nowej Zelandii, który w zeszłym roku na tym akwenie był wielką niespodzianka i walczył o zwycięstwo. Na pewno będzie wiele emocji i ciekawych pojedynków, więc warto zaplanować sobie czas i przyjechać nad Zalew aby pooglądać zmagania. W piątek treningi, w sobotę eliminacje a w niedzielę półfinały i finały – zapowiedział Maciej Cylupa, dyrektor Polish Match Tour.
Runda eliminacyjna polega na serii wyścigów każdy z każdym czyli każdy załoga popłynie w 9 wyścigach. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie ok 50 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1 a po nich finały dla najlepszych 4 załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 4 sędziów i 2 arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.
Organizatorzy regat zapewniają 4 jednakowe regatowe jachty Skippi 650 Match. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata. Regaty odbędą się w bezpośredniej bliskości brzegu w okolicy Zapory na Zalewie Rybnickim.
Organizatorem regat Rybnik Spring Cup jest MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour. Bazą regat jest Hotel Stodoły przy ul. Cisowej. Otwarcie regat planowane jest w sobotę 14 kwietnia o godz. 09.00. Wyścigi odbędą się w sobotę w godzinach 10 – 18 i w niedzielę w godzinach 10 – 16.
Partnerami regat jest Miasto Rybnik, D.A.D – Texet Polska oraz AVA, Harken, Bryt Sails i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i fanpage na FB.

Lista startowa Rybnik Spring Cup 2018:

Jens Hartwig, GER

Piotr Harasimowicz, POL

Wiktor Kobryń, POL

Szymon Szymik, POL

Szymon Jabłkowski, POL

Toby Austin-Fraser, NZL

Afonso Leite, POR

Paweł Ejsmont, POL

Emil Kjear, DEN