Sobota, 27 kwietnia 2024

imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława

RSS

Co sprawdzić kupując używany samochód?

14.04.2018 13:00 | 1 komentarz | juk

Kupno samochodu używanego potrafi być drogą przez mękę, po przejściu której dochodzi się do wniosku, że ktoś chce nas oszukać na każdym kroku. Jak temu zapobiec? Jak wybrać auto używane, które będzie nam służyło przez lata? Na te pytania odpowiada nam Grzegorz Tomas z salonu samochodów używanych Tomas z Rybnika.

Co sprawdzić kupując używany samochód?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zakup używanego samochodu jest niczym rosyjska ruletka. Aby nie dać się naciągnąć, należy poświęcić czas na weryfikację tożsamości sprzedawcy oraz sprawdzenie stanu technicznego auta. Wystarczy odrobina chęci, wprawne oko, a najlepiej zabrać ze sobą fachowca.

Po pierwsze: uczciwy sprzedawca

Co sprawdzić kupując używany samochód? Lista jest długa. Ale pierwszym, najważniejszym i podstawowym krokiem jest wybór odpowiedniego sprzedawcy. – Tylko zakup u renomowanego sprzedawcy może uchronić kupującego przed rozczarowaniem czy utratą gotówki – mówi Grzegorz Tomas. Dodaje, że należy się wystrzegać sprzedawców „spod ciemnej gwiazdy”, którzy handlem samochodów zajmują się okazjonalnie i nieprofesjonalnie. – Dobry sprzedawca to taki, który ma ugruntowaną pozycję na rynku oraz dobre i wiarygodne opinie – dodaje właściciel salonu samochodów używanych Tomas. Jak tłumaczy istnieje wiele autokomisów (niezależnych i autoryzowanych), które od wielu lat prowadzą sprzedaż samochodów używanych. A ich pracownicy i właściciele wkładają wiele serca i energii, by samochody przez nich oferowane spełniały wymagania klientów.

Po drugie: pomoc innych

Jeśli planujemy kupno auta z drugiej ręki, warto przygotować się do spotkania ze sprzedawcą. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą zaufanej osoby, a jeżeli mamy taką możliwość – zaproszenie na oględziny fachowca, który będzie wiedział, na co zwrócić szczególną uwagę. Przed uchronieniem się przed oszustwem pomoże sprawdzenie kompletności dokumentacji samochodu, tj. dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, dokumentów związanych z zakupem pojazdu przez poprzedniego właściciela, potwierdzających sprowadzenie pojazdu z zagranicy czy dokumentację serwisową. Podstawową czynnością powinno być również sprawdzenie zgodność cech identyfikacyjnych podanych w dokumentacji z informacjami trwale naniesionymi na pojazd (np. nr VIN).