Piątek, 23 lutego 2024

imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

RSS

Śląskie Nagrody Żeglarskie rozdane

28.03.2018 12:52 | 0 komentarzy | pm

23 marca podczas Gali Żeglarskiej po raz pierwszy zostały przyznane Śląskie Nagrody Żeglarskie – Carbony. Gala odbyła się podczas Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Śląskie Nagrody Żeglarskie rozdane
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piątkowa gala odbyła się podczas Śląskiego Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Była to doskonała okazja do integracji środowiska żeglarskiego. Wśród ponad 500 przybyłych gości znaleźli się sympatycy żeglarstwa, zawodnicy, trenerzy, członkowie klubów, przedstawiciele biznesu oraz Władze Miasta i samorządowcy.
Nad całością Śląskich Nagród Żeglarskich czuwa Kapituła w składzie: Przewodniczący Kapituły: Kpt. Janusz Koper – Wiceprezydent Rybnika, Kpt. Joanna Pajkowska – wybitna samotnicza żeglarka oceaniczna, Mateusz Kusznierewicz – wybitny żeglarz, mistrz olimpijski, Wiceprezes PZŻ, Marian Krupa – Prezes Śląskiego OZŻ, trener i sędzia żeglarski.
– Gratuluje wszystkim laureatom i dziękuję kapitule za owocną pracę. Otrzymaliśmy łącznie blisko 40 zgłoszeń, więc wybór był trudny – ocenia Kpt. Janusz Koper. – Cieszę się, że pierwsza edycja zakończyła się z powodzeniem, cieszę się że odbyła się w Rybniku, w mieście które promuje sporty wodne i mam nadzieję, że Carbony staną się stałym wydarzeniem w żeglarskim świecie – dodaje.
Organizatorami wydarzenia byli MT Partners, Fundacja PGE Energa Ciepła i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego. Oficjalna strona Śląskich Nagród Żeglarskich to www.slaskiezagle.pl gdzie można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.
Nagrody zostały przyznane przez Kapitułę z pośród nadesłanych zgłoszeń. Laureatów nagrodzono w 6 kategoriach.

Laureaci Śląskich Nagród Żeglarskich Carbony 2018:

Trener Roku:
Jacek Błaszczyk – TS Kuźnia Rybnik - trener klasy Laser 4.7, Laser Radial i Laser Standard, którego zawodnicy zdobyli łącznie 6 nominacji do Kadry Narodowej Juniorów i Seniorów, dwa srebrne i jeden brązowy medal Mistrzostw Polski, dwa pierwsze, dwa drugie i jedno trzecie miejsce w Pucharze Polski.

Nadzieja Roku:
Katarzyna Harc – TS Kuźnia Rybnik - wicemistrzyni Polski juniorów i seniorów w sprincie Laser Radial, 1 miejsce w Pucharze Polski Juniorów i 2 miejsce w Pucharze Polski Seniorów.

Wydarzenie Roku:
JachtFilm Festiwal Rybnik 2017 – za reaktywację Festiwalu na Śląsku, za kompleksowa promocję żeglarstwa, rozszerzony program atrakcji, dedykowany program dla dzieci i rekordową frekwencję. Nagrodę odebrali organizatorzy Andrzej Minkiewicz, Janusz Zbierajewski, Wojciech Sałata, Maciej Muras, Zbigniew Bogacki i Maciej Cylupa.

Rejs Roku:
Arktyka 2017 Śladem Ginących Lodowców – za wieloetapowy rejs na dwóch jachtach po akwenach arktycznych, w którym na 29 etapach wzięło udział 266 żeglarzy a w okresie ponad 5 miesięcy przepłynięto łącznie ponad 14tyś Mil Morskich. Nagrodę odebrali kapitanowie rejsu Henryk Wachowiak, Zbyszek Marek i Mariusz Noworol z Fundacji 4 Kontynenty

Żeglarz Roku:
Wiktor Kobryń - AWF Katowice – za zdobycie w swoim debiutanckim sezonie Mistrzostwa Polski i Pucharu Polski w klasie Omega.

Nagroda Specjalna:
Kpt. Jerzy Radomski – w latach 1978-2010 na pokładzie jachtu "Czarny Diament" przebył ponad 240 tys. Mm, co jest odpowiednikiem jedenastokrotnego okrążenia obwodu Ziemi lub siedmiokrotnego okrążenia globu drogą morską. Podczas trwającego 32 lata - najdłuższego rejsu w historii polskiego żeglarstwa - odwiedził 82 państwa oraz 449 portów.