Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Oddajesz mało worków z plastikiem? Spodziewaj się kontroli

20.02.2018 13:00 | 10 komentarzy | art

Wójt Mirosław Szymanek zapowiedział przeprowadzenie kontroli u mieszkańców gminy pod kątem przestrzegania przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku oraz ochrony środowiska

Oddajesz mało worków z plastikiem? Spodziewaj się kontroli
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gmina patrzy na worki

Uprawnienia do kontroli daje wójtowi i upoważnionym przez niego pracownikom art. 379 ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Mieszkaniec ma obowiązek wpuścić upoważnionego pracownika na kontrolę, z której sporządzany jest protokół. Mieszkaniec o kontroli będzie informowany jednak z kilkudniowym wyprzedzeniem (Mszana nie ma straży gminnej, której „wizyty” nie muszą być zapowiadane). Jeśli zostanie ujawnione wykroczenie, pracownik wezwie policję, która może ukarać właściciela mandatem w wysokości do 500 złotych. W przypadku braku zgody na przyjęcie mandatu sprawa trafi do sądu, który może zasądzić karę grzywny do 5 tysięcy złotych. Próbki popiołu pobierane będą zapewne w ostateczności. Przeprowadzenie ekspertyzy laboratoryjnej wiąże się bowiem z kosztami. Kontrole mają być prowadzone na sygnał od mieszkańców, a także wyrywkowo. - Firmy komunalne przedstawiają nam raporty dotyczące odbioru śmieci. Wiemy, ile dany mieszkaniec oddaje np. worków z odpadami segregowanymi. Często jest tak, że osoby, które mają ogrzewanie gazowe, oddają więcej worków z odpadami segregowanymi, niż osoby, które mają stare kotły – mówi wójt. I takie sytuacje mogą być wskazaniem do kontroli.

Jak wypadły kontrole u urzędników?

Do 8 lutego skontrolowane zostały posesje około 30 pracowników UG i jednostek podległych. Jak powiedziała nam Dorota Rajszys, kierownik referatu gospodarki komunalnej i funduszy zewnętrznych w UG, do tej pory nie wykryto żadnych nieprawidłowości na posesjach urzędników.

Dotacja nie dla każdego

169 wniosków na wymianę pieców złożono w dniach 22-23 stycznia w UG Mszana. W naborze mogli wziąć udział ci mieszkańcy, którzy chcą wymienić przestarzałe źródło ciepła w tym roku i otrzymać na to zadanie dotację. Dofinansowanie może uzyskać w tym roku 90 mieszkańców (wg kolejności wpływu wniosku do urzędu). Pozostali trafią na listę rezerwową. Jeśli nie otrzymają dotacji w tym roku, mogą znów złożyć wniosek w przyszłym. Wśród 90 zakwalifikowanych wniosków 35 dotyczy wymiany na piec gazowy, 46 - na piec węglowy 5. klasy i 9 na pelet.

(art)