Piątek, 21 stycznia 2022

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Już w ten weekend wielka społeczna akcja na rzecz poszanowania środowiska!

13.09.2017 11:18 | 0 komentarzy | kama

Nie ma śmieci – są surowce! Akcja Sprzątanie świata – Polska 2017 odbędzie się w dniach 15, 16, 17 września.

Już w ten weekend wielka społeczna akcja na rzecz poszanowania środowiska!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Nie ma śmieci – są surowce” to przesłanie tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska. Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

Podczas Akcji w całej Polsce odbywać się będą liczne działania informacyjne, edukacyjne, monitoring stanu środowiska, zbiórki telefonów komórkowych oraz opakowań oraz rzeczy „z drugiej reki” do wykorzystania przez innych. Tradycyjnie nie zabraknie także sprzątania terenów publicznych. Organizatorzy wiedzą już o kilkuset takich zaplanowanych wydarzeniach, a spodziewają się ich kilkukrotnie więcej. - Istotne jest, aby Polacy zmienili trwale swoje codzienne postępowanie na bardziej przyjazne środowisku i to powoli lecz stale następuje. Ważne jest nietworzenie odpadów i oddawanie wszelkich opakowań do segregacji – tutaj pomocna będzie infografika-„ściągawka”, jak postępować z typowymi problemowymi odpadami, którą przygotowały wspólnie Fundacja Nasza Ziemia i System Zbiórki Opakowań Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. Proszę także bardzo wszystkich uczestników o sprawozdania z działań, bo podsumowanie efektów Akcji, tych wszystkich rzeczy dobrych dla Ziemi i ludzi, jest bardzo ważne i potrzebne – mówi Sławek Brzózek, prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. – Pamiętajmy, że chodzi o to, aby pokochać swój najmniejszy skrawek Ziemi, tak na co dzień, po prostu –dodaje Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Sprzątania świata w Polsce.

Wszystkie informacje o Akcji można znaleźć na www.sprzatanieswiata-polska.pl i profilu fb/naszaziemia. Fundacja Nasza Ziemia i Partnerzy tegorocznej edycji zapraszają wszystkich do udziału w Akcji:

1. Prosimy, propagujcie przesłanie „Nie ma śmieci – są surowce” - to bardzo ważne i potrzebne! Używajcie do tego plakatu, polubcie profil FB/naszaziemia i używajcie tam zawartych grafik i materiałów informacyjnych, piszcie i mówcie o tym w swoich lokalnych mediach. Happeningi, przemarsze, kampanie informacyjne w Internecie i „w realu” – to także dobre sposoby na działania. W komunikacji w internecie stosujcie hasztagi #niemaśmiecisąsurowe lub #śmiecitosurowce, a także #sprzątanieświatapolska.

2. Monitorujcie stan środowiska Partnerem tegorocznej Akcji jest serwis LocalSpot, który na co dzień dba o lokalną przestrzeń. Za pomocą aplikacji mobilnej lub portalu www.LocalSpot.pl można zgłaszać dzikie wysypiska. W tym celu wystarczy:

1. wskazać lokalizację na mapie (w aplikacji mobilnej GPS podpowie aktualną)

2. dodać zdjęcie i opcjonalnie opis

3. wybrać właściwą kategorię, czyli „Akcja #SprzątanieŚwiata”

Dokładna instrukcja znajduje się pod adresem www.LocalSpot.pl/SprzatanieSwiata Każde takie zgłoszenie będzie widoczne w serwisie oraz natychmiast zostanie przesłane do Fundacji i właściwego urzędu miasta/gminy. Dzięki temu, będziemy mogli wspólnie z samorządami usunąć to, czego nie udało się posprzątać podczas Akcji. Zachęcamy zatem wszystkich uczestników do korzystania z tej formy komunikacji w trakcie naszej Akcji oraz po jej zakończeniu. Aplikację mobilną LocalSpot można pobrać z Google Play i z App Store.

3. Zróbcie zbiórkę telefonów komórkowych i przekażcie je Fundacji Nasza Ziemia. Środki finansowe pozyskane dzięki nim przeznaczymy na wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesny i energooszczędny w placówkach służących dzieciom i osobom starszym.

4. Weźcie udział w konkursach na interpretację hasła tegorocznej Akcji: plastycznego – dla przedszkoli i szkół podstawowych oraz fotograficznego dla wszystkich chętnych na profilu FB/naszaziemia. Więcej informacji na www.sprzatanieswiata-polska.pl (menu „PRZYŁĄCZ SIĘ!”) i na FB/naszaziemia.

5. Podejmijcie osobiste wyzwanie: np. używajcie własnych toreb idąc na zakupy, nie twórzcie niepotrzebnych odpadów, segregujcie swoje odpady, a kiedy jest ku temu okazja zwracajcie uwagę, że nie ma śmieci – są surowce!

Tegorocznej edycji Akcji towarzyszy plakat zaprojektowany honorowo przez Andrzeja Pągowskiego, który w tym roku obchodzi 40-lecie pracy twórczej. Andrzej Pągowski tworzy grafiki dla programów Fundacji Nasza Ziemia od 1994 roku – serdecznie za to dziękujemy! Plakat zawiera przesłanie Akcji i podpowiada, jak segregować odpady. Od lipca był on dystrybuowany do wszystkich zainteresowanych, można pobrać go nieodpłatnie w wersji elektronicznej ze strony www.sprzatanieswiata-polska.pl (menu „POBIERZ”). Wszystkie bieżące i ważne informacje o Akcji znajdziecie na profilu FB/naszaziemia, na profilu FB wydarzenia Finał Akcji Sprzątane świata – Polska 2017 oraz na www.sprzatanieswiata-polska.pl.

Organizatorzy czekają na wiadomości o Waszych działaniach. Zamieszczajcie je na Mapie Akcji na www.sprzatanieswiata-polska.pl menu „PRZYŁĄCZ SIĘ” (link bezpośredni: http://sprzatanieswiatapolska. pl/index.php/przylacz-sie/kampanie), przesyłajcie posty na profil FB/naszaziemia lub piszcie o nich na adres: fundacja@naszaziemia.pl. Przysyłajcie sprawozdania – posłużą one sporządzeniu ogólnopolskiego raportu z tegorocznej Akcji. Formularz sprawozdania do pobrania: http://sprzatanieswiata-polska.pl/index.php/o-akcji/formularz-sprawozdania-z-akcji-sprzatanie-swiatapolska- 2017

Sprzątanie świata – Polska to najpowszechniejsza w naszym kraju wolontariacka akcja na rzecz poszanowania środowiska. Jest ona częścią światowego ruchu, który od ponad 25 lat pod egidą UNEP (Program Środowiskowy ONZ) w trzeci weekend września jednoczy dziesiątki milionów ludzi na całym świecie w działaniach dla ochrony Ziemi. Poprzez Sprzątanie świata - Polska realizujemy m.in. Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, jedną z najważniejszych strategii rozwojowych ludzkości (więcej o Celach ZR: http://un.org.pl/). Akcja Sprzątanie świata – Polska nagrodzona jest m.in. Europejską Nagrodą Fundacji Forda, wyróżnieniem Pro Publico Bono i wyróżnieniem Europejskiego Roku Wolontariatu.

Ambasadorami Akcji są Ewelina Flinta, Andrzej Pągowski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak. Razem bądźmy częścią tej największej społecznej akcji ekologicznej w Polsce i najpowszechniejszego światowego ruchu na rzecz poszanowania środowiska!

/Materiały prasowe/