Piątek, 1 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

RSS

Węgiel coraz droższy. Czy to koniec podwyżek?

24.08.2017 06:29 | 37 komentarzy | art

Polska Grupa Górnicza (PGG) najpierw zakończyła sprzedaż mułów i flotokoncentratów, których spalanie na terenie województwa śląskiego od 1 września będzie zabronione. A następnie po raz kolejny już podniosła ceny węgla. Od kwietnia paliwo to zdrożało na zakładach wchodzących w skład kopalni zespolonej ROW (Marcel, Jankowice, Chwałowice, Rydułtowy) o około 140-160 zł. - To rozbój w biały dzień. Proszę interweniować w tej sprawie, bo chcą nas puścić z torbami – dzwonią do naszej redakcji czytelnicy.

Węgiel coraz droższy. Czy to koniec podwyżek?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Również Adam Gawęda, senator PiS, który jest dobrze zorientowany z branży górniczej, zwraca uwagę na zbyt niskie wydobycie. - Rzeczywiście podwyżki są wyższe niż w poprzednich latach. Będę rozmawiał z zarządem PGG, bo widzę poważne zagrożenie związane z niedoborem węgla na naszym rynku i to nie tylko dla klientów indywidualnych, zainteresowanych orzechem, groszkiem czy ekogroszkiem, ale również zagrożenie dla dostaw do energetyki i ciepłownictwa. Będę apelował, żeby zintensyfikować prace związane ze zwiększeniem produkcji. Niepokojące jest, że jeden z najlepszych zakładów, czyli Marcel, zamiast planowanego wydobycia na poziomie 11500 ton dziennie, wydobywa w porywach do 9200 ton węgla. To jest dobowo ponad 2000 ton niedoboru, a to ma wpływ na nasz rynek. Przecież węgiel marcelowski jest jednym z tych produktów, najchętniej kupowanych przez odbiorców indywidualnych – mówi Adam Gawęda.

Kłopoty przez brak inwestycji

Jego zdaniem obecne problemy, to efekt wieloletnich zaniedbań w branży górniczej za czasów rządów PO-PSL, przede wszystkim zaś braku inwestycji. – Już we wnioskach do audytu, przeprowadzonego jeszcze w Kompanii Węglowej, która przekształciła się Polską Grupę Górniczą, wskazywałem na bardzo niski poziom nakładów inwestycyjnych, co zablokowało udostępnienie nowych pól eksploatacyjnych. Ten proces inwestycyjny w górnictwie nie jest procesem półrocznym, czy rocznym. To jest proces wieloletni, my to teraz dopiero nadganiamy – mówi Gawęda. Jego zdaniem górnictwo boryka się również z brakiem doświadczonej kadry, co związane jest z odejściem wykwalifikowanych fachowców na urlopy górnicze i niewychowaniem następców. To według Gawędy wyzwanie dla PGG. Podobnie jak konieczność częściowej zmiany technologii, tak by zwiększyć produkcję tych sortymentów, które cieszą się największym zainteresowaniem klientów indywidualnych, w tym ekogroszku, dedykowanego do kotłów 5. klasy.

Węgiel jeszcze zdrożeje? To możliwe

Według wyliczeń IGSPW na polskim rynku obecnie dostępne jest tylko 250 tys. ton ekogroszku, nadającego się do spalania w kotłach 5. klasy, a więc tych promowanych przez uchwały antysmogowe. - A już teraz zapotrzebowanie na ekogroszek dobrej jakości wynosi 2 mln ton rocznie – mówi Łukasz Horbacz. Sprzedawcy węgla alarmują, że kiedy w życie zaczną wchodzić zapisy uchwał antysmogowych w kolejnych województwach, to węgiel będzie jeszcze droższy, jego cena może podskoczyć nawet o 50 procent. Jeśli te przewidywania się sprawdzą, to niewykluczone, że cena tony węgla sięgnie 1000 zł. To będzie dramat dla wielu mieszkańców, nie tylko zresztą naszego regionu, zwłaszcza tych uboższych. Dlatego IGSPW planuje wystosować do sejmików wojewódzkich petycję „Nie dla smogu, tak dla węgla”, w której będzie domagać się, by sejmiki zmieniły zapisy uchwał antysmogowych. Zależy im m.in. na postawieniu minimalnych parametrów emisyjności kotłów na poziomie 3. klasy, a nie 5. jak to jest obecnie, przy jednoczesnym udzielaniu dofinansowania na zakup takich kotłów. - Kotły 3. klasy są znacznie tańsze od kotłów 5. klasy, a więc za te same pieniądze można ich wymienić znacznie więcej. A też są ekologiczne, na pewno o wiele bardziej niż stare kopciuchy, w które wyposażone jest jeszcze 80 procent z 3,5 mln gospodarstw domowych ogrzewających się węglem – podsumowuje Horbacz. Petycję można podpisywać na stronie polski-wegiel.pl

Artur Marcisz