Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Mieszkańcy uwierzyli, że skorzystają na utworzeniu gminy Kornowac

19.02.2017 13:00 | 1 komentarz | eos

Początek lat 90. był historyczny dla gminy Kornowac, która po kilkunastu latach funkcjonowania w strukturze gminy Lyski, ponownie uzyskała samodzielność. Możliwość lepszego decydowania o sobie, łatwiejszy dostęp mieszkańców Kobyli, Rzuchowa, Pogrzebienia, Łańc i Kornowaca do administracji samorządowej, a także większa niezależność w podejmowaniu decyzji co do rozwoju gminy – sprawiły, że zdecydowano o odłączeniu się od dużej, bo liczącej kilkanaście sołectw gminy Lyski.

Mieszkańcy uwierzyli, że skorzystają na utworzeniu gminy Kornowac
Radni I kadencji: stoją: H. Gaszka, J. Pisarski, J. Pytlik, A. Kalus, M. Rogoś, L. Hajduk, E. Knura, R. Kubica, J.P. Duda, M. Brachman. Siedzą: J. Gawron, R. Solich, R. Knura, J. Gomolec, A. Jendrzejczyk, J. Kolorz, H. Lukoszek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rolą komitetu było doprowadzenie do zmian, jak najmniejszym kosztem, co wiązało się również z przygotowaniem map nowej gminy. Nie udało się przywrócić jej w granicach z lat 70., gdyż Brzezie należało wtenczas do Raciborza, a Pstrążna zdecydowała się pozostać w strukturze Lysek.

Było też wiadomo, że powstaną powiaty, a gminie Kornowac bliżej jest do Raciborza niż Rybnika, do którego należą Lyski. – Początki nie były oczywiście łatwe, zdarzało się, że gdy przyjeżdżaliśmy do Raciborza pytano nas, gdzie leży Kobyla – wspomina Jan Zaczyk.

Dziś jednak z perspektywy lat pozytywnie ocenia utworzenie gminy Kornowac. – Nie żałujemy podjętej decyzji, słyszymy czasem, że niektórzy działacze zazdroszczą nam, gdyż wraz z naszym odejściem gmina Lyski straciła energicznych i aktywnych radnych – mówi.

Dodaje też: – Nasz zapał nadal trwa, jesteśmy gminą rozwojową, dla niektórych nawet gminą wzorcową. W samorządzie jestem od 1990 r. z niewielką przerwą i wiem, że ludzie wiedzą co mają robić, a władza powinna stwarzać odpowiednie warunki, aby realizować ich oczekiwania. Potrzeba nam dużo pokory i wyrozumiałości, trzeba słuchać i mieć kontakt z ludźmi, gdyż jako radni musimy wykazywać się aktywnością przez całe cztery lata.

Nową siedzibą władz administracyjnych gminy Kornowac stał się zabytkowy budynek dawnej szkoły, który wyremontowano i dostosowano do potrzeb urzędu. W marcu 1993 r. już w jego murach wybrano nowe władze gminy, m.in. przewodniczącego rady gminy, którym został Jan Gomolec, zarząd gmin, a także na wójta gminy Kornowac powołano Konrada Kuźnika.

(ewa)

Ludzie:

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości, obecnie doradca wojewody

Eugeniusz Kura

Eugeniusz Kura

Radny Powiatu Raciborskiego i członek zarządu powiatu, w latach 2014 - 2018 przewodniczący rady gminy Kornowac. W przeszłości sołtys Pogrzebienia 

Jan Zaczyk

Jan Zaczyk

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kornowac kadencji 2024-2029, sołtys Kobyli