Sobota, 25 maja 2024

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Czy stać nas na miliony pompowane w stadion?

23.12.2016 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Nasz Czytelnik, mieszkaniec Płoni dziwi się tak dużemu zaangażowaniu finansowemu miasta w przebudowę stadionu miejskiego przy Zamkowej. Urząd wyda tam prawie 6 mln zł. – Zawsze coś jest realizowane kosztem czegoś – polemizuje z wątpliwościami płonianina Mirosław Lenk prezydent miasta.

Czy stać nas na miliony pompowane w stadion?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do dziś nie milkną kontrowersje wokół betonowej przystani kajakowej nad Odrą, na którą Miasto wydało kilkaset tysięcy złotych, ale ogółem zapłaciło ponad 3 mln zł wspomagane unijną dotacją. Kolejną wielomilionową inwestycją w infrastrukturę sportową jest przebudowa stadionu miejskiego. Ma być obiektem na miarę międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych, do Raciborza mają zjeżdżać utalentowani sportowcy z kraju i zagranicy. Czy jednak nie ma innych, ważniejszych niż sport i rekreacja, potrzeb? Można je wyliczać w oparciu o różne katalogi, ale weźmy np. rozwój spółek miejskich z trudem radzących sobie na wolnym rynku; przebudowę układu drogowego (obwodnica) lub tworzenie kolejnych stref aktywności gospodarczej...

Włodarz Raciborza tłumaczy, że przebudowa stadionu to okazja sięgnięcia po ministerialną dotację w wysokości 50% kosztów inwestycji. – Przez dziesięciolecia nie było pomysłu na stadion. Za dobrych czasów działaności klubu pana Trawińskiego i gry jego kobiecej drużyny piłkarskiej w Lidze Mistrzów obiekt żył. Po upadku klubu stadion zamarł. Teraz jest szansa by zyskał właściwą rangę w oparciu o potencjał pobliskiej szkoły mistrzostwa sportowego – przekonuje Mirosław Lenk. Podkreśla wyniki uczniów i absolwentów ZSOMS, sportowców klubu Victoria. – Justyna Święty czy Artur Noga to czołowi sportowcy Polski, nasi ambasadorowie na świecie – uważa prezydent. Zamierza dać staremu stadionowi nowe życie. Liczy na podobne sukcesy jak w przypadku aquaparku, którego budowę swego czasu mocno krytykowano.

– Przecież szkoła sportowa podlega marszałkowi, dlaczego go wyręczamy w inwestycjach w infrastrukturę? – pytamy prezydenta. Lenk twierdzi, że to przede wszystkim szkoła raciborska. – Nigdy nie myślę o ZSOMS jako szkole marszałka, on ją tylko prowadzi – zaznacza.

Mirosław Lenk pociesza Czytelnika z Płoni, że miasto nie zapomina o stadionie w tej dzienicy, przy ul. Srebrnej. – Stopniowo go odnowimy. Wkrótce będzie bardziej zielony i od nowa ogrodzony – zapewnia.

(ma.w)

Ludzie:

Justyna Święty-Ersetic

Justyna Święty-Ersetic

polska lekkoatletka, Raciborzanka

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Remigiusz Trawiński

Remigiusz Trawiński

Remigiusz Trawiński (ur. 20 marca 1958 roku w Warszawie) – polski przedsiębiorca, działacz i trener piłkarski.