Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Pogorzelcy wracają do swoich mieszkań

26.03.2016 19:12 | 0 komentarzy | ska

Osiem miesięcy minęło od tragicznego pożaru familoka w Czerwionce. Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku przy ul. Kościuszki 7 w wyniku pożaru 10 rodzin straciło dach nad głową. Po trwającym siedem miesięcy, kapitalnym remoncie budynku, szczęśliwi mieszkańcy wracają do swojego domu.

Pogorzelcy wracają do swoich mieszkań
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z początkiem marca ksiądz dziekan Antoni Szczypka poświęcił mieszkania w odnowionym budynku. Wraz z dziekanem mieszkańców familoka odwiedzili przedstawiciele władz gminy i powiatu. Czas oczekiwania na powrót do domu z pewnością nie był łatwy, ale wyremontowane wnętrza i lepszy standard budynku, sprawiły mieszkańcom wiele radości. W wyniku pożaru zniszczeniu uległ dach budynku, wypalone zostały także cztery mieszkania na drugim piętrze i jedno na pierwszym. Resztę pomieszczeń, w zależności od stopnia zniszczenia, czekały remonty o nieco mniejszym zakresie. – 7 sierpnia nasi mieszkańcy z godziny na godzinę zostali pozbawieni dachu nad głową. Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby udzielić mieszkańcom pomocy i umożliwić im jak najszybszy powrót do swojego domu. Straty po pożarze były niestety spore, ale budynek po remoncie może być zapowiedzią kolejnych inwestycji, które zaplanowaliśmy na terenie Starej Kolonii – podkreśla burmistrz Wiesław Janiszewski.

Wybrali sobie kolory

Zniszczony w pożarze budynek ma ponad sto lat, zaprojektowano go jeszcze w XIX wieku, trzeba więc było przeprowadzić dość skomplikowane prace, które pozwoliły dostosować obiekt do obecnych przepisów prawa budowlanego. Udogodnieniem dla mieszkańców są teraz komfortowe –wykafelkowane łazienki w każdym mieszkaniu z umywalką, kabiną prysznicową i dostępem do ciepłej wody. Stropy zabezpieczono płytami ognioodpornymi, powiększono i docieplono mieszkania na strychu. Mieszkańcy sami dobierali dla siebie odpowiednie kolory farb, którymi pomalowano ich odnowione mieszkania. W budynku zamontowano nowe okna i drzwi. Remont kosztował około 600 tys. zł, część środków pokryto z ubezpieczenia. – Bez zwłoki przystąpiliśmy do prac remontowych, zakres zadania był jednak duży, dlatego zadanie zakończyliśmy dopiero 22 lutego. Niektórzy lokatorzy już zakończyli przeprowadzkę, inni są jeszcze w trakcie przenosin – wyjaśnia Marian Uherek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Pomoc ze wszystkich stron

Na trudny czas remontu domu gmina otoczyła mieszkańców familoka opieką i zaproponowała mieszkania zastępcze. Do dyspozycji rodzin poszkodowanych w pożarze byli ciągle pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach, którzy pomagali pogorzelcom w tej trudnej sytuacji. – Dołożyliśmy wszelkich starań, aby otoczyć mieszkańców budynku opieką. Wraz z burmistrzem oraz dyrektorem ZGM-u byliśmy na miejscu w czasie pożaru. Najpierw, musieliśmy w tłumie odnaleźć mieszkańców familoka, zdiagnozować ich najpilniejsze potrzeby np. zabranie niezbędnych im leków z budynku. Zaoferowaliśmy pomoc psychologiczną, udostępniliśmy mieszkania zastępcze. Zabezpieczyliśmy mienie rodzin, sporządziliśmy dokładne protokoły zniszczeń, każda rodzina miała więc pełną dokumentację strat w mieszkaniu. Po remoncie, gminne służby pomagały w przeprowadzce - zapewniliśmy samochód do transportu i pomocne ręce do pracy – mówi Celina Cymorek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej. W pomoc pogorzelcom zaangażowali się także mieszkańcy m.in. poprzez współpracę z OPS i wsparcie zbiórki darów organizowanej przez parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce. Na rzecz poszkodowanych w pożarze zorganizowany został także charytatywny mecz piłki nożnej MKS Czerwionka kontra KS 1964 ROW Rybnik.

 

Ludzie:

Wiesław Janiszewski

Wiesław Janiszewski

Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.