Sobota, 4 grudnia 2021

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Dyrektor szpitala znów dostanie nagrodę roczną

24.11.2015 15:39 | 1 komentarz | ma.w

Podobnie jak w latach ubiegłych Ryszard Rudnik zostanie nagrodzony za rok pracy na stanowisku dyrektora lecznicy. Dotąd wypłacano ma ponad 36 tys. zł. – Tym razem szaleństwa nie będzie – obiecuje starosta Ryszard Winiarski.

Dyrektor szpitala znów dostanie nagrodę roczną
Ryszard Rudnik - dyrektor Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aby nagroda została przyznana potrzebna była pozytywna opinia rady społecznej. Na jej  sierpniowym posiedzeniu opinii nie wydano, mówiono jedynie, że wysokość nagrody wyniesie 1,5 a nie 3 pensje miesięczne dyrektora. Na październikowe obrady nie zaplanowano dyskusji o nagrodzie ale o wprowadzenie takiego punktu poprosił tuż przed rozpoczęciem posiedzenia Taduesz Wojnar. Członkowie zgodzili się choć akceptacja nie była jednomyślna.

Kogo starosta roczarował?

Przeciwna wydawaniu opinii o nagrodzeniu dyrektora była Katarzyna Dutkiewicz radna powiatowa z PiS. – Rada społeczna wydała opinię pozytywną ale więcej było głosów wstrzymujących się niż poparcia. Wcześniej odbyła się dyskusja. Nawiązano do ustaleń z poprzedniego, sierpniowego posiedzenia. Wówczas nie chciano podejmować tematu nagrody dopóki nie zakończą się spory prawne między dyrektorem a powiatem. Szkoda, że starosta nie chciał odnieść się do tych wątpliwości na posiedzeniu listopadowym – uważa Dutkiewicz. Jest przekonana, że zarząd powiatu przyzna teraz nagrodę Rudnikowi. – Nie kryję, że rozczarowała mnie taka postawa starosty. Liczyłam na pozytywne zmiany w podejściu do spraw szpitala, zwłaszcza, że takowe zapowiadano. Tymczasem nic się nie zmieniło – dodaje radna PiS.

Jak nie damy to sam weźmie

Włodarz powiatu Ryszard Winiarski zastrzega, że nagroda dla R. Rudnika nie będzie tak wysoka jak w latach poprzednich. – Wszyscy znamy trudną sytuację finansową szpitala i zapewniam, że szaleństwa tu nie będzie – mówi. Starosta wyjaśnia, że nagroda przysługuje dyrektorowi na podstawie prawa uchwalonego przez samorząd. – Pan Rudnik nie złamał żadnego z wymogów jakie decydują o przyznaniu mu nagrody rocznej. Gdyby zarząd mu jej nie dał to dyrektor może pójść ze sprawą do sądu – tłumaczy. Winiarski mówi o szefie lecznicy w tym samym tonie co jego poprzednik Adam Hajduk. W opinii obu R. Rudnik to jedyny specjalista do zarządzania raciborskim szpitalem dostępny na rynku medycznym. Dlatego nie będzie konkursu na stanowisko dyrektora, piastowane przez obecnego szefa już 9 rok. – Przepisy nie pozwalają nam podzielić tej nagrody i dołożyć dyrektorowi premię do wypłaty. Jednorazowa kwota szokuje wysokością ale gdyby ją rozdzielić to wg mnie nie byłaby tak kontrowersyjna – podsumowuje R. Winiarski.

Solidarna postawa powiatu

Przedstawiciel prezydenta miasta w radzie społecznej – Henryk Mainusz poparł przyznanie nagrody Rudnikowi. – Przekonała mnie argumentacja, że nie ma innego wyjścia jak ją przyznać, bo wg prawa należy się dyrektorowi. Jej blokowanie skłoniłoby go do skorzystania z drogi sądowej i pewnie sprawę by wygrał – sądzi przewodniczący rady miasta. Martwi go co innego – ciężar pomocy finansowej dla szpitala spoczywa jedynie na Raciborzu, a odwracają się od tematu pozostałe gminy powiatu. – Ta postawa wymaga zmiany i będziemy do niej dążyli – mówi Mainusz i sugeruje by samorządowcy zastanowili się nad rodzajem podatku szpitalnego, pogłownego w wysokości np. 1 zł rocznie.

Według naszych ustaleń w głosowaniu nad wydaniem opinii nt. przyznania w 2015 roku nagrody dla dyrektora Ryszarda Rudnika 4 członków rady społecznej (Wojnar, Winiarski, Mainusz i Kuśnierz) było za; 5 wstrzymało się (Migocki, Smyczek, Mruszczyk, Kandora i Gumieniak), a 1 członkini (Dutkiewicz) była przeciw. Na 15 członków rady udział w jej ostatnich w tym roku obradach wzięło 10. Zabrakło: Siedlaczka, Wajdy, Plury, Feliksiaka, Iskały. Rada zwykle działa w okrojonym składzie. „Rekordzistą” w opuszczaniu jej posiedzeń jest Henryk Siedlaczek, były poseł PO.

(ma.w)

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski