Czy „Przycisk życia” uratuje starszych i samotnych? Rybnik testuje nowatorskie rozwiązanie
W Rybniku zainaugurowano pilotażowy program usług teleopiekuńczych dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Dzięki tzw. „przyciskowi życia” do osoby potrzebującej pomocy na czas dotrą służby medyczne czy też najbliżsi.
„Przycisk życia” to urządzenie składające się z dwóch elementów – aparatu nadawczego w postaci np. bransoletki oraz telefonu połączonego z Telefonicznym Centrum Alarmowym, obsługiwanym całodobowo przez wyszkoloną kadrę 7 dni w tygodniu. W sytuacji zagrożenia życia osoba korzystająca z zestawu może w łatwy sposób wezwać niezbędną pomoc. Użycie „przycisku życia” inicjuje połączenie z Centrum Alarmowym i umożliwia natychmiastową identyfikację danej osoby. Podjęta zostaje akcja pomocowa, poprzez nawiązanie kontaktu z rodziną, sąsiadem, opiekunką lub służbami medycznymi. Czasem wystarczy sama rozmowa podopiecznego z pracownikami Centrum, która uspokoi zaniepokojoną swoim stanem zdrowia osobę.
Faza testów
- Usługa podnosi poziom bezpieczeństwa, komfort życia, aktywizuje środowiska chorych, niesprawnych, przebywających stale lub czasowo w domu. Jednocześnie zmniejsza zagrożenie wyizolowania z życia codziennego, pozwala na powrót do aktywności społecznej. „Przycisk życia” podnosi komfort życia nie tyko podopiecznym, ale również ich bliskim – mówią o zaletach usługi osoby zajmujące się jej wdrażaniem. Na razie z możliwości „przycisku życia” w mieście korzystają trzy osoby będące klientami Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Niezbędny do realizacji usługi sprzęt bezpłatnie na okres trzech miesięcy przekazało miastu Stowarzyszenie Opiekuńcze Nadzieja należące do Grupy HDO medical, realizującej usługi opiekuńcze w Polsce. Stosowna umowę podpisano w środę, 28 października, w Ośrodku Pomocy Społecznej w obecności prezydenta Rybnika Piotra Kuczery.
Niedrogo, a pewnie
– Urządzenie może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które pozostając samotnie w swoich domach, mogą czuć się zagrożone w przypadku choroby i braku możliwości wezwania pomocy. To także dla wielu starszych i schorowanych osób szansa na dłuższą samodzielność – podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Usługa ma zasięg ogólnopolski. Póki co z „przycisków życia” w całym kraju korzysta około 200 osób. Jak deklaruje Stowarzyszenie Opiekuńcze Nadzieja, usługę można zainstalować w każdym domu, a liczba podopiecznych jest nieograniczona. Miesięczny koszt usługi to kwota około 50 zł. W Rybniku na razie usługa jest w fazie testów, po czym prawdopodobnie zostanie wdrożona na stałe.
(ska)
Ludzie:
Piotr Kuczera Rybnik
Prezydent Rybnika