Wtorek, 6 sierpnia 2024

imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

RSS

Kolorowy recykling

29.04.2015 19:20 | 0 komentarzy | (s)

Segregacja śmieci, które następnie mogą zostać poddane recyclingowi przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Jednakże wiele osób wciąż nie wie jak segregować, jakie odpady mogą być poddane recyclingowi i gdzie wyrzucać konkretny rodzaj śmieci.

Kolorowy recykling
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 1 lipca 2014 roku w Polsce istnieje obowiązek segregacji śmieci. Zgodnie z wprowadzoną ustawą śmieci zostały podzielone na kilka rodzajów: odpady suche, zielone tzw. mokre, mieszane, wielkogabarytowe i szkło opakowaniowe. Aby prawidłowo segregować odpady należy zapoznać się z kolorami pojemników, do których będą one trafiać, a także rodzajem śmieci, jakie powinny do nich trafiać.

CZERWONE worki i pojemniki

W czerwonych pojemnikach lub workach mają być gromadzone odpady segregowane suche, tzw, surowce wtórne. Oznacza to suchy papier i tekturę, opakowania, w tym butelki plastikowe, kartony po sokach oraz puszki. Suchy papier to takie odpady jak: książki, gazety, zadrukowane kartki papieru, papierowe torby i worki, kartony i tektura oraz zrobione z nich opakowania. Papier nadający się do recyclingu to także kartki zamalowane kredkami i farbami. Do czerwonych worków wyrzucamy także kartony i tekturę pokrytą folią aluminiową. To z nich zrobione są opakowania napojów i mleka.

Plastikowe opakowania to nie tylko butelki, ale także opakowania po kosmetykach, środkach czystości, a także plastikowe opakowania po żywności, folia i torebki z tworzyw sztucznych. Puszki po napojach i konserwach, a także drobny złom żelazny i drobny złom metali kolorowych również powinny być gromadzone w czerwonych pojemnikach lub workach. Tutaj także należy wyrzucać płyty CD i DVD.

Należy pamiętać, aby przed wyrzuceniem zgniatać wszystkie opakowania. Wówczas będą one zajmowały mniej miejsca. Warto także odkręcać korki od butelek. Do czerwonych worków nie wolno wrzucać tłustego i zabrudzonego papieru (np. po maśle), odpadów higienicznych (np. wacików czy pieluch), tapet, opakowań z jakąkolwiek zawartością, butelek po olejach, gumy, puszek po farbach, opakowań po aerozolach, opakowań po środkach chwastobójczych czy owadobójczych ani sprzętu AGD.

ZIELONE pojemniki i worki

Do zielonych worków należy wrzucać opakowania szklane. Oznacza to szklane butelki i słoiki pozbawione metalowych nakrętek i kapsli. Szkło to miedzy innymi: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności oraz napojach alkoholowych i sokach. Także szklane opakowania po kosmetykach powinny być wyrzucane do zielonych worków.

W zielonych workach nie mogą być gromadzone: żarówki, doniczki, porcelana i ceramika, lampy neonowe, reflektory, a także szkło stołowe i żaroodporne, ekrany i lampy telewizyjne, szyby samochodowe oraz lustra.

CZARNE pojemniki i worki

Do czarnych worków lub pojemników należy wyrzucać tak zwane odpady zmieszane. Ten rodzaj odpadów stanowią niedające się do segregacji śmieci komunalne. Zaliczamy do nich wszelkie odpady kuchenne, a także brudne opakowania: plastikowe i papierowe, potłuczone szkło oraz brudne pieluchy i inne odpady higieniczne. W czarnych workach powinny być gromadzone także odpady gumowe, śmieci uliczne, styropian, zabawki, Pomimo, że czarne worki to miejsce na wszelkie odpady pozostałe, nienadające do wyrzucenia do worków czerwonych bądź zielonych, są pewne produkty, których nie można do nich wrzucać. Są to między innymi odpady niebezpieczne np. przeterminowane leki, farby, oleje, środki ochrony roślin. Nie może tu także trafiać zużyty sprzęt elektrycznego i elektronicznego, sprzęt AGD i RTV, komputery oraz odpady wielkogabarytowe takie, jak meble, dywany, wózki etc.

ODPADY WIELKOGABARYTOWE

Odpady wielkogabarytowe są odbierane oddzielnie i następnie przekazywane do specjalnych zakładów przetwarzania odpadów. Tego rodzaju odpady można także samodzielnie oddawać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Segregowanie odpadów powstających każdego dnia w gospodarstwach domowych to nasz obowiązek. Co więcej to także doskonały sposób, aby zadbać o środowisko. Segregacja zapobiega powiększaniu się miejsc składowania, które zanieczyszczają gleby i wody. Ponadto to także możliwość powtórnego wykorzystania surowców, które nadają się do przetworzenia. Zmniejsza to konieczność np. wycinania lasów potrzebnych do produkcji papieru.

zdjęcia koszy na śmieci pochodzą z www.eco-market.pl/Kosze-na-smieci

Materiał zewnętrzny