Piątek, 24 maja 2024

imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny

RSS

Ponad ćwierćmiliona dla klubów

05.04.2015 22:05 | 1 komentarz | art

Cztery kluby piłkarskie działające na terenie gminy Lubomia otrzymają z gminnej kasy 274 tys. zł do podziału. Gmina przekazuje środki nie tylko na upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, ale także na przeciwdziałanie patologiom wśród młodzieży.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Premiowane stawianie na swoich

Najwięcej środków kluby otrzymają na zadanie upowszechniania kultury fizycznej i sportu. 69,9 tys. zł powędruje do Naprzodu Syrynia, nieco mniej bo 67,1 tys. zł Silesii Lubomi. Różnica jest pokłosiem wprowadzenia przez urzędników opisywanej już na naszych łamach nowej zasady, w myśl której klub mogący pochwalić się większą ilością minut spędzonych na boisku przez mieszkańców sołectwa, w którym ów klub działa otrzymuje ekstra premię. W tym roku premia ta wynosiła 7 tys. zł, z czego 4,9 tys. zł trafiło do Naprzodu, a 2,1 tys. zł do Silesii. Pozostałe dwa, działające w gminie kluby otrzymają mniejsze, ale wcale nie małe kwoty. Wypoczynek Buków może liczyć na 35 tys. zł, zaś Odra Nieboczowy na 30 tys. zł. One dodatkowej premii nie otrzymały, bo mieszkańców Bukowa czy Nieboczów trudno w ich składach znaleźć. W przyszłym roku gmina przyzna jednak dodatkowe środki dla klubów, w których barwach występują mieszkańcy gminy. Wtedy na premię będą mogły liczyć również dwa mniejsze kluby. - Chodzi o to by w klubach z małych miejscowości, w których gra niewielu miejscowych zawodników stawiano na zawodników z sąsiedniej Syryni lub Lubomi, jeśli w swoich macierzystych klubach nie mają oni szans na grę – tłumaczy Czesław Burek, wójt Lubomi.

 

Koniec z zarabianiem na transferach

Włodarz gminy zapowiada również, że zamierza przeciwdziałać próbom zarabiania na transferach między klubami. Chce by kluby działające w gminie wymieniały się zawodnikami całkowicie za darmo. - Jeśli jakiś klub z naszej gminy poskarży mi się, że inny nasz klub zainkasował od niego pieniądze za transfer zawodnika to ten drugi klub może być pewien, że kwota, którą zarobił na transferze zostanie odjęta od przysługującej mu dotacji. Może się to komuś nie podobać, ale ja o popularność nie dbam – zapowiada twardo wójt Burek. I przydałoby się, żeby z tego ciekawego pomysłu skorzystali również inni włodarze gmin. - Zresztą kiedy na konwencie wójtów i burmistrzów opowiadałem o tym pomyśle, to inni włodarze byli tym bardzo zainteresowani. Przyklasnęli nam też działacze związku piłkarskiego z Raciborza – podkreśla wójt.

 

Pieniądze na szkolenie młodzieży na osobne konta

Nie mniej chwalono wójta Lubomi również za innym pomysł. Część środków gmina zamierza przekazać klubom tylko i wyłącznie na szkolenie dzieci i młodzieży. I tak najwięcej pieniędzy na to zadanie otrzyma Silesia – 22,5 tys. zł. Naprzód może liczyć na 12,5 tys. zł, Odra na 8 tys. zł, a Wypoczynek na 6 tys. zł. Środki te wpłyną na osobne subkonta. Tak by kluby wydały je tylko i wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem. - Chcemy unikać sytuacji, że któryś klub środki przeznaczone na szkolenie młodzieży wykorzystuje do utrzymania drużyny seniorów – tłumaczy wójt. Władza więc nie tylko hojnie daje, ale też wymaga. To nie koniec jednak jeśli chodzi o pieniądze jakie otrzymają w tym roku kluby. Na przeciwdziałanie patologiom społecznym wśród dzieci i młodzieży gmina przeznaczy w tym roku 28 tys. zł. Po 11,5 tys. zł otrzymają Silesia i Naprzód. 5 tys. zł trafi do Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

 

(art)

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia