środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Plan transportowy dla województwa nie uwzględnia linii Wodzisław - Chałupki

10.04.2014 09:50 | 9 komentarzy | ż

Zapisy Planu Transportowego wpłyną nie tylko na okazjonalne, ale również codzienne podróże mieszkańców województwa śląskiego.

Plan transportowy dla województwa nie uwzględnia linii Wodzisław - Chałupki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego rozpoczął konsultacje społeczne Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego Województwa Śląskiego. Po przyjęciu dokumentu przez Sejmik Województwa Śląskiego, stanie się on podstawowym dokumentem regulującym zasady funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego na poziomie wojewódzkim w horyzoncie do 2020 roku. Będzie miał rangę aktu prawa miejscowego, co oznacza, że każda nawet najdrobniejsza zmiana będzie wymagała uchwały sejmiku. Ponadto jego zapisy będą obowiązujące dla niższych rangą jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów wykonujących przewozy.

Zapisy tego planu wpłyną nie tylko na okazjonalne, ale przede wszystkim na codzienne podróże wykonywane przez mieszkańców województwa śląskiego. Dlatego bardzo istotne jest staranne dopracowanie jego treści m. in. poprzez przez szerokie konsultacje społeczne.

Zgodnie z Ustawą o publicznym transporcie zbiorowym, Plan transportowy powinien określad m. in.:

a) sied komunikacyjną, na której będą wykonywane przewozy o charakterze użyteczności publicznej,

b) zasady organizacji rynku przewozów,

c) pożądany standard usług przewozowych,

d) przewidywany sposób organizowania systemu informacji dla pasażera.

W praktyce projekt Planu transportowego określa sieć komunikacyjną jako zamknięty wykaz linii kolejowych, na których planowane jest uruchamianie połączeń pasażerskich. Biorąc pod uwagę tryb dokonywania zmian, może oznaczać to, że brak danej linii w wykazie uniemożliwi jej obsługę pociągami przez długi okres. Przykładami nieuwzględnionych w projekcie linii są kompleksowo remontowane przez PKP PLK odcinki tras z Częstochowy do Lublioca i z Wodzisławia Śląskiego do Chałupek. Projekt określa także przewidywaną pracę eksploatacyjną, a więc limit kilometrów jaki w każdym roku mogą zrealizować pociągi na zlecenie marszałka. Zgodnie z jego założeniami, limit ten ma utrzymać się na tegorocznym poziomie aż do roku 2020. Dokument wskazuje także lokalizacje zintegrowanych węzłów przesiadkowych przy stacjach kolejowych.

Z treści projektu Planu transportowego można dowiedzieć się także, jakie kryterium będzie przyjęte do zastąpienia kolei autobusami. I tak jeśli w jednym kursie liczba przewiezionych pasażerów będzie mniejsza niż 41, to będzie można rozważać zastąpienie danego połączenia transportem autobusowym. Dokument określa także m.in. zakres informacji podawanej na przystankach i dworcach, sprawy dotyczące ochrony środowiska, standardy wyposażenia pojazdów, kwestie dostępu dla osób niepełnosprawnych i standardy systemu pobierania opłat za bilety.

Projekt Planu Transportowego oraz formularz konsultacyjny znajduje się na stronie Urzędu Marszałkowskiego: http://bip.slaskie.pl/index.php?grupa=40&grupaj=33&id=65660&id_menu=202

źródło: SRKGŚ