Poznając Japonię możesz pomóc Kubusiowi
We wrześniu do Raciborza zjadą się największe światowe sławy japońskich sztuk walki. Odbywać bowiem będzie się tu Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki i Kultury Japońskiej „Budo”. Gali towarzyszyć będzie również licytacja na rzecz chorego Kubusia.
Od 15 września przez tydzień Racibórz stanie się drugą Japonią. W tym czasie mieszkańcy, jak i przyjezdni będą mieli okazję poznać kulturę, sztukę, a nawet spróbować kuchni kraju kwitnącej wiśni. Wszystkie te atrakcje związane są z Interdyscyplinarnym Festiwalem Sztuki i Kultury Japońskiej „Budo”. Najważniejsze wydarzenia Gali „Budo” potrwają od piątku (21 września) do niedzieli (23 września). - Wtedy też odbędą się warsztaty i pokazy sztuk walk japońskich. Będzie można spotkać mistrzów japońskich, takich jak: Keido Yamaue, Hiroshi Tajiri, Terry Wingrove, Edward Germanov, Antonio Garcia i wielu innych- wylicza, a zarazem zachęca do udziału w imprezie Jacek Ostrowski, mistrz i instruktor Aikido (3 dan) i Jujutsu (3dan), miłośnik japońskiej kultury oraz główny pomysłodawca i organizator gali. - Moim marzeniem było zorganizować imprezę w pełni poświęconą japońskiej kulturze, a przede wszystkim sztukom walki, o których wciąż za mało się mówi i pisze. Dzięki współorganizatorom, a także władzom miejskim w tym roku udało się zorganizować takie wydarzenie. Mam nadzieję, że Gala „Budo” na stałe zagości w kalendarzu imprez miejskich, dlatego bardzo serdecznie zapraszam do udziału w niej - mówi Jacek Ostrowski.
Główne atrakcje związane z Festiwalem „Budo” odbywać będą się w Arenie Rafako. Jednak to nie jedyne miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli poznać orientalną kulturę i sztukę. Również Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu przyłączyła się do promowania kraju kwitnącej wiśni organizując warsztaty dla najmłodszych. Ponadto w raciborskim Muzeum odbędą się prelekcje i prezentacje multimedialne. W RCK zobaczyć będzie można wystawę malarską oraz projekcję filmów. SP 15 i SP 1 przygotowały konkursy plastyczne dla dzieci, a restauracja Brooklyn i Cafe „Fanaberie” będą w tym czasie serwowały przysmaki kuchni japońskiej. Dodatkowa atrakcja festiwalu, to zajęcia w plenerze, czyli zwiedzanie „Zaczarowanego Ogrodu” w Arboretum Bramy Morawskiej. Szczegółowy plan imprezy dostępny na Facebook.com
Festiwal „Budo”, to przede wszystkim zajęcia z największymi mistrzami sztuk walki, zawody i pokazy, ale także będzie towarzyszyła mu licytacja charytatywna na rzecz 15-letniego Kuby cierpiącego na czterokończynowe porażenie mózgowe.
Kuba Karwański od urodzenia boryka się z tym schorzeniem. Od 15 lat, niezmiennie wymaga intensywnej, wszechstronnej, a do tego bardzo kosztownej rehabilitacji. - Ewa Karwańska samotnie wychowuje synka, jest przy nim stale, przez 24 godziny na dobę, przez co nie może podjąć pracy zawodowej. Dostaje jedynie zasiłek socjalny, ale to zdecydowanie za mało, aby pokryć koszty leczenia i rehabilitacji. Dlatego wspólnie z matkami innych chorych dzieci z naszego stowarzyszenia uznaliśmy, że Kuba najbardziej potrzebuje waszej pomocy - tłumaczy Jerzy Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Integracji „Podaj Rękę” i zachęca do udziału w licytacji.
Do prośby przychyla się również Ewa Karwańska, mama Kuby. - Jakub zakwalifikował się na rehabilitację w ośrodku specjalizującym się w tak trudnych przypadkach. Jednak koszt jednego turnusu, który trwa raptem 2 tygodnie kosztuje 5 tysięcy zł. Takich turnusów Kubuś powinien mieć kilka w ciągu roku, ale niestety koszty przerastają możliwości finansowe samotnej matki – przyznaje z żalem Ewa Karwańska.
Obecnie Kuba nie mówi, nie chodzi, nie potrafi nawet samodzielnie siedzieć, w każdej nawet najdrobniejszej czynności pomaga mu mama. Pobyt w takich ośrodkach to nadzieja na poprawę zdrowia chłopca, polepszenia życia, a zarazem nauka nowych metod rehabilitacyjnych dla jego mamy.
Przedmioty, jakie będzie można nabyć podczas licytacji to, m.in.:
- Trzy książki pt. „Yawara Hakko-ryu” autorstwa Thierry Riesser, przedmowy :Okuyama S.;Henry Plee. Hakko ryu.
-Obraz Kakemono. Wykonanie tradycyjnym tuszem w kamieniu, papier ryżowy naklejony na karton 2mm grubości. Praca stemplowana hanko. Wykonał ją Mariusz Szmerdt, artysta malarstwa japońskiego Sumi'e.
- Katana (miecz samurajski) ze stali damasceńskiej senseia Jacka Ostrowskiego. Przez siedem lat służyła mu podczas treningów sztuk walki.
- zestaw do sushi dla 2 osób
- Kaligrafia „KEN” wykonana przez senseia Hiroshi Tajiri, absolwenta ASP w Kyoto dla senseia Jacka Ostrowskiego. W 2010 roku kaligrafia została przekazana na licytację charytatywną „Pomoc dla powodzian”. Wówczas nabył ją sensei Wojciech Nowak z Raciborza. Tym razem to on przekazał kaligrafię na charytatywną aukcję.
Te oraz kilka innych przedmiotów będzie można nabyć podczas festiwalu „Budo”, a zarazem wspomóc finansowo chorego Kubę Karwańskiego.
(Adventure Media s.c. Agencja Public Relations)