środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

24.08.2012 00:07 | 7 komentarzy | ska

 

Na specjalnie zwołanej sesji rady gminy Świerklany powołano komisję, która zajmie się weryfikacją podpisów i sprawdzeniem zgodności prawnej wniosku o przeprowadzenie referendum.

Referendum prawie pewne
W komisji zasiedli radni Włodzimierz Barwinek i Sebastian Karkoszka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Do urzędu gminy wpłynął wniosek mieszkańców Jankowic o przeprowadzenie referendum w sprawie oddzielenia miejscowości od gminy Świerklany. Jak informuje sołtys Jankowic Jerzy Rugor, dotychczas udało się zebrać ponad dwukrotną liczbę potrzebnych głosów. Aby zainicjować referendum potrzebne są podpisy 10 proc. mieszkańców gminy uprawnionych do głosowania. Według sołtysa Jankowic podpisy to jedno, a referendum drugie, nie wiadomo bowiem, ilu mieszkańców zdecyduje się pójść na głosowanie. Aby referendum było ważne, udział w nim musi wziąć minimum 30 proc. osób uprawnionych do głosowania, a za podziałem gminy musiałaby opowiedzieć się co najmniej połowa głosujących. Póki co powołana została komisja sprawdzająca złożone wraz z wnioskiem podpisy mieszkańców, których jest dokładnie 1806.

20 godzin pracy

Na ostatniej sesji powołano komisję, która sprawdza, czy wszystkie podpisy są autentyczne i pochodzą od osób zameldowanych na terenie Jankowic, Świerklan Górnych lub Świerklan Dolnych. Według zapewnień grupy inicjatywnej zdecydowaną większość podpisów oddali mieszkańcy Jankowic. Radni do komisji powołali przewodniczącego rady Włodzimierza Barwinka (Jankowice), radnego Sebastiana Karkoszka (Świerklany Dolne) i radnego Tomasza Pieczka (Świerklany Dolne). Do tej pory komisja spotkała się jeden raz, sprawdzając jednorazowo 120 podpisów. - Średnio na jeden podpis trzeba przeznaczyć ok. 40 sekund. Pomnożone przez 1806 podpisów daje nam to ok. 20 godzin pracy, które trzeba będzie poświęcić nad wnioskiem – wylicza wójt Antoni Mrowiec.

Jak na wyborach

Po weryfikacji podpisów komisja złoży do rady gminy uchwałę w sprawie zwołania referendum. Jeżeli radni będą za, uchwała musi zostać opublikowana w dzienniku urzędowym województwa. Od tego momentu do przeprowadzenia referendum nie może minąć więcej niż 40 dni, a nie mniej niż 30. W okresie poprzedzającym może być prowadzona kampania referendalna, polegająca na wyjaśnieniu problemu. Tak jak w przypadku kampanii wyborczej wszystkie nieprawdziwe informacje podlegają karze, a na 24 godziny przed przeprowadzeniem referendum rozpoczyna się cisza referendalna. Koszty organizacji referendum w przypadku Świerklan poniesie gmina, jeśli okaże się, że wniosek złożony przez grupę inicjatywną jest poprawny.

Szymon Kamczyk