Festiwal Kultury Żydowskiej już za kilka dni
Będą wykłady, koncerty i odsłonięcie pomnika przy dawnym cmentarzu żydowskim.
Pod honorowym patronatem prezydenta Wodzisławia miejscowe muzeum organizuje kolejny już Festiwal Kultury Żydowskiej, przy współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, Stowarzyszeniem Jerusza oraz Żydowskimi Motywami.
Pomnik ufundowali mieszkańcy
Najważniejszym wydarzeniem będzie niewątpliwie odsłonięcie kamiennego pomnika upamiętniającego dawny cmentarz żydowski położony u stóp wzgórza, na którym obecnie mieści się cmentarz żołnierzy radzieckich (ul. Ofiar Oświęcimskich). Pomnik został ufundowany przez mieszkańców dzięki zbiórkom jakie przez ostatnie kilka lat przeprowadzało Stowarzyszenie Jerusza oraz Muzeum. 24 maja w samo południe odsłoni go naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Zanim to nastąpi, o godz. 9.00 w Muzeum odbędzie się konkurs wiedzy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. „Historia wodzisławskich Żydów”. Na 17.00 z kolei zaplanowano otwarcie wystawy „Zachowane w pamięci – wodzisławscy Żydzi”, a pół godziny później Dariusz Waleriański (współpracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz ceniony znawca judaistyki) będzie mówił o cmentarzach żydowskich na Górnym Śląsku. O godz. 18.30 wystąpi Urszula Makosz, znana krakowska pieśniarka.
Czas na wspomnienia
Piątek, 25 maja będzie dniem wspomnień. O swoich rodzinach, poszukiwaniach genealogicznych, odkrywaniu przeszłości i współczesnym losie Żydów na świecie opowiedzą potomkowie wodzisławskich rodzin Reichów, Steinitzów, Hollaendrów, Katzów i Orglerów. Spotkanie w Muzeum zaplanowano na godz. 17.00. W sobotę na degustację potraw żydowskich oraz warsztaty kulinarne w Muzeum zapraszają uczniowie wodzisławskiego Technikum Gastronomicznego (od godz. 9.00 do 12.00). Po pokazie kulinarnym czas na ucztę kinomana - maraton filmów z Żydowskich Motywów. Zwieńczeniem wieczoru będzie koncert Ilony Bazan - wodzisławskiej nauczycielki i piosenkarki wraz z akompaniamentem Przemysława Strączka. Początek godz. 17.00.
(raj)
Komentarze
7 komentarzy
A nie pisałem, że takich imprez nie robi się w zaścianku? Za zacny temat na zacofany Wodzisław.
Brawo za ten wpis. A odnośnie tego co napisałeś, to można stwierdzić , że jest to najbardziej samolubny naród na świecie, dlatego 99% ludzi ich nie lubi.
Czemu za to nie płacą żydzi? Nasi by zarobili, a żydzi mieli by upamiętnienie swoich przodków. Kogo z Aryjczyków interesują żydzi? Przecież to nie jest nasza kultura, ani nasi krewni, więc czemu Aryjczycy mają pamiętać o żydach, co kiedyś tu mieszkali? Niech żydzi o nich pamiętają i niech żydzi zapłacą sobie za te pomniki itp. Każdy sam pamięta o swoich przodkach i każdy sam z swojej kasy stawia pomniki i dba o grób przodków. Więc czemu żydzi nie zadbają o swoich przodków? Skoro oni mają ich gdzieś i szkoda im kasy, to czemu Aryjczycy mają dbać o miejsca kultu żydów?
W Polsce można obrażać Niemców, Rosjan, Czarnoskórych i wszystkich dookoła, ale jak obrazisz żyda, to jesteś wrogiem publicznym nr.1 i czekają cię ostre konsekwencje. Pora to zmienić!!!
A kogo interesuje kultura zydowska? Ciekawe czy w Izraelu jest tydzień KULTURY POLSKIEJ? PO co my wchodzimy tym pejsom do tyłka.
Bardzo cenimy sobie wklad pracy Dyrekcji Muzeum w Wodzislawiu w zrealizowanie tak niezwyklej inicjatywy. Historia , doswiadczenie minionych pokolen , pamiec i szacunek dla innosci , tolerancja i chec zrozumienia przeszlosci to baza ,na ktorej mozemy budowac lepsza przyszlosc.dziekujemy za wzbogacenie takimi imprezami zycia w Wodzislawiu .
Eee tam... w Wodzisławiu nie robi się takich imprez. Zaścianek który znowu zrobi pewnie jakiś obciach tak jak w zeszłym roku.