Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS
Tegoroczne obchody Światowego Dnia AIDS koncentrują się na promowaniu wykonywania anonimowych i bezpłatnych testów w kierunku HIV. W Raciborzu test, ale płatny, można przeprowadzić w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (20 zł) i w Szpitalu Rejonowym (16 zł).
Święto zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i istnieje od 1988 roku. Ustanowiono je w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa odnośnie wirusa HIV, sposobu jego przenoszenia, profilaktyki i zagrożenia, jakie stanowi on dla życia.
Anonimowe i bezpłatne testy w kierunku HIV można zrobić w punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju. Adresy znajdziesz tutaj
Punkty to miejsca, w których klient może też liczyć na poradę doradcy. Doradca poinformuje klienta o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz co najważniejsze – ustali wraz z klientem, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca będzie również towarzyszył podczas otrzymania wyniku, aby wyjaśnić jego znaczenie, rozwiać wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości. Doradca powie, czy zachowania klienta były/są ryzykowne i omówi z nim inne, które będą bezpieczniejsze i zmniejszą ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami. Rozmowa z doradcą, podobnie jak testowanie, jest w PKD anonimowa i bezpłatna.
Działania podejmowane w ramach kampanii „Zrób test na HIV” mają także na celu podkreślenie faktu, że HIV może dotyczyć każdego oraz, że negatywny wynik testu dziś, nie uchroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Jedynie wiedza o drogach zakażenia oraz podejmowanie bezpiecznych zachowań może zapobiec zakażeniu i chorobie.
Wirus HIV przenosi się poprzez krew, kontakty seksualne i z zakażonej matki na dziecko (w czasie ciąży, podczas porodu lub karmienia piersią). Możemy uniknąć zakażenia HIV, jeżeli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
1. Używajmy tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do depilacji.
2. Przekłuwajmy uszy, wykonujmy zabiegi kosmetyczne czy tatuaże tylko w specjalistycznych gabinetach.
3. Używajmy jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek.
4. Jeżeli dojdzie do przypadkowego kontaktu seksualnego, zabezpieczajmy się – właściwie użyta prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV.
5. Jeżeli uznamy, że w naszym życiu zdarzyło się coś, co mogło narazić nas na zakażenie wirusem HIV, zgłośmy się do punktu konsultacyjno – diagnostycznego, w którym bezpłatnie i anonimowo otrzymamy informację, czy podejmowane zachowania były lub są ryzykowne i czy test w kierunku HIV jest konieczny.
Honorowymi patronami akcji są m.in. Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny. Kampania „Zrób test na HIV” potrwa do maja 2012 roku.
(PSSE Racibórz)
Komentarze
3 komentarze
Nie zapomnicie że HIV i Aids pochodzi od czarnego człowieka. Gdyby rasy się nie mieszały, czyli gdyby była normalność to HIVu wśród białych by nie było.
...oraz wstrzemięźliwość seksualna i wierność małeżeńska.
w walce z tą chorobą najważniejsza jest profilaktyka,