Nie daj się zabić, idąc na cmentarz
W dniach wzmożonego ruchu, związanego z odwiedzaniem grobów bliskich, potrzeba szczególnej ostrożności. Do pieszych, rowerzystów i kierowców apelują wspólnie Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Jak co roku w dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy tradycyjnie nawiedzamy groby bliskich, policjanci rozpoczęli akcję „Znicz 2011”. A wspólnie z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców zwracają uwagę na pieszych na drogach. "Zwracamy uwagę, że właśnie zaczął się dla pieszych najgorszy okres – jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny. Szybko zapadający zmrok, mgły, deszcz i silny wiatr sprzyjają powstawaniu na drodze niezwykle groźnych sytuacji” – czytamy w ich wspólnym apelu. Proszą o uwrażliwianie na ten problem ludzi starszych, bowiem rocznie kilkaset osób w wieku powyżej 60 roku życia jest ofiarami wypadków drogowych. Zwracają się z apelem do kierowców i pieszych, by przestrzegali przepisów ruchu drogowego.
Osoby, które zginęły na drogach, będziemy szczególnie wspominać w trzecią niedzielę listopada. Przypada wówczas Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten, którego obchody zostały zainicjowane przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku, ma przypominać o tragediach ofiar wypadków drogowych - nie tylko osób, które poniosły śmierć czy doznały obrażeń ciała, ale również ich rodzin i przestrzegać przed nierozważną jazdą. W Polsce obchody tego dnia zainicjowała MIVA Polska z Krajowym Duszpasterzem Kierowców ks. Marianem Midurą.
W sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie (diec. tarnowska) powstaje Pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przestępstw. Jest to miejsce corocznych obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Ośrodek „Przejście” ma stać się unikalną w Europie placówką terapeutyczną i miejscem integracji osób, które w wyniku wypadków straciły bliskich.
Apel Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i Biura Ruchu Drogowego KGP do kierowców i pieszych
Apel do kierowców i pieszych:
„Przechodniu – nie daj się zabić, idąc na cmentarz, aby tam nie zostać na zawsze…”
Śmierć, kalectwo, cierpienie, nieszczęście poszkodowanego i dramat jego rodziny – tym niejednokrotnie kończy się bezmyślność na drodze!
Piesi pojawiają się na drogach prawie tak często jak samochody – różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych maszyn są całkowicie bezbronni.
Wypadki z ich udziałem stały się obecnie niezwykle poważnym problemem. Zwracamy uwagę, że właśnie zaczął się dla pieszych najgorszy okres – jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny. Szybko zapadający zmrok, mgły, deszcz i silny wiatr sprzyjają powstawaniu na drodze niezwykle groźnych sytuacji. Apelujemy więc do wszystkich: kierowców i pieszych: „Przestrzegajcie przepisów ruchu drogowego”.
- Piesi: nie lekceważcie obowiązku poruszania się lewą stroną drogi, używajcie elementów odblaskowych. Pamiętajcie, że ubrany na czarno człowiek poruszając się po zmroku, "zlewa" się z otoczeniem i jest praktycznie niewidoczny dla prowadzących samochody.
- Rowerzyści: poruszajcie się na sprawnych, oświetlonych rowerach i zawsze na trzeźwo.
- Kierowcy: pamiętajcie, że wasza nieostrożność może skończyć się czyjąś śmiercią.
Zadbajmy też wszyscy o ludzi starszych. Uczulajmy ich na zagrożenia. Analiza wypadków drogowych dowodzi, że rocznie kilkaset osób w wieku powyżej 60 roku życia jest ofiarami wypadków drogowych. Główne przyczyny tych zdarzeń to: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym samochodem, wychodzenie na jezdnię zza przeszkody (np. zza autobusu) i przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.
Uważajmy więc wszyscy na drogach, aby nie tylko uniknąć tragedii, ale spokojnie wyruszać w drogę i bezpiecznie wracać do domu!
- Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i Biuro Ruchu Drogowego KGP