Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Nabór ochotników do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych

13.06.2011 12:38 | 5 komentarzy | e

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku prowadzi nabór ochotników do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Informacje na temat rekrutacji dostępne są tutaj

Nowelizacja przepisów "Ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP" przewiduje nowe rodzaje służby wojskowej, między innymi służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych (NSR). Chętni do tej służby otrzymają przydziały kryzysowe. Warunkiem nadania przydziału kryzysowego jest zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR, między żołnierzem rezerwy, który ochotniczo zgłosił się do wykonywania obowiązków w ramach NSR i złożył pisemny wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień o zawarcie kontraktu oraz spełnia warunki do jego zawarcia, a dowódcą jednostki wojskowej, w której ma być nadany ten przydział. W ramach tego przydziału żołnierz rezerwy obywa 30 dni ćwiczeń wojskowych w ciągu roku, wg ustalonego grafiku a ponadto może być powołany do pełnienia okresowej służby wojskowej, w tym służby poza granicami państwa.

Żołnierzom rezerwy, posiadającym przydziały kryzysowe niezależnie od uprawnień wynikających z odbywania ćwiczeń wojskowych i pełnienia okresowej służby wojskowej:
1. których wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy jest wyższe niż uposażenie zasadnicze otrzymywane w czasie pełnienia okresowej służby wojskowej - przysługuje w tym czasie rekompensata finansowa, w wysokości różnicy między tym wynagrodzeniem i uposażeniem;
2. skierowanym lub wyznaczonym do służby poza granicami państwa pełnionej w ramach okresowej służby wojskowej - przysługują uprawnienia i świadczenia przewidziane dla żołnierzy zawodowych;
3. zamieszkującym poza miejscem pełnienia służby - przysługuje prawo do zwrotu kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia czynnej służby wojskowej i z powrotem.
W okresie pozostawania na przydziale kryzysowym przez żołnierza rezerwy będącego pracownikiem stosunek pracy z tym pracownikiem nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany, za wyjątkiem umów o pracę zawartych na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, a także jeżeli pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika (urzędnika) oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy. W tych przypadkach rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić na zasadach ogólnych.

Ochotnicy, którzy nie odbyli zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego a chcieliby w przyszłości być pełnić służbę w NSR, mogą ubiegać się o powołanie do służby przygotowawczej.
Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarna sądownie za przestępstwa umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, wiek co najmniej osiemnastu lat i wykształcenie:
1. co najmniej gimnazjalne - w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych;
2. co najmniej średnie - w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu podoficerów;
3. co najmniej wyższe - w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu oficerów.

Czas trwania służby przygotowawczej wynosi:
a. dla żołnierza kształcącego się na oficera - do sześciu miesięcy;
b. dla żołnierza kształcącego się na podoficera - do pięciu miesięcy;
c. dla żołnierza kształcącego się na szeregowego - do czterech miesięcy.

Wszelkich informacji - chętnym do wymienionych form służby wojskowej - udzielają w WKU w Rybniku lub telefonicznie nr (32) 42 23 447 w. 9746 lub (32) 46 11 746 pani Wioleta ROJEK oraz pani Katarzyna Grodecka.