Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Niecodzienne znalezisko w Rogowie. Odnalazł się stary sztandar górniczy z 1911 roku

13 godzin temu | 0 komentarzy | FK

W styczniu 2024 roku ksiądz proboszcz Bernard Rak znalazł w jednej z szaf probostwa niecodzienne znalezisko, był to sztandar Koła Emerytów i Rencistów Górniczych z 1911 wykonany w Westfalii.

Niecodzienne znalezisko w Rogowie. Odnalazł się stary sztandar górniczy z 1911 roku
Alojzy Błędowski i Marian Klimek ze sztandarem umieszczonym w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serce Pana Jezusa w Rogowie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak przekazuje kronika Koła Emerytów i Rencistów Górniczych im. świętej Barbary Parafii NSPJ w Rogowie, sztandar ma bardzo ciekawą historię. Przed wojną wiele osób z Rogowa i innych miejscowości wyjeżdżało do Niemiec, aby pracować w kopalniach. Górnicy z obecnych terenów powiatu wodzisławskiego często pracowali w Westfalii. To właśnie w tym regionie w 1911 rozpoczęła się historia proporca. – Sztandar ufundowany został przez śląskich górników, emigrantów, którzy na niemieckiej ziemi utworzyli Stowarzyszenie Św. Barbary. Oryginalne napisy na sztandarze były w języku niemieckim i brzmiały: St.Barbara Bergknapen Verein. Gluck Auf Parochie Rogau, Kreis Ratibor 1911 – informuje kronika opracowana przez Alojzego Błędowskiego, wieloletniego członka koła.

Jak wynika z kroniki sztandar ten jeszcze przed II Wojną Światową został przywieziony do Rogowa - Prawdopodobnie w 1919 roku grupa powracających do kraju górników przywiozła go do Rogowa. Około 1928 roku za ks.dra Jana Masnego napisy zostały zmienione na polskie – informuje kronika.

Jak informuje nas pan Alojzy to właśnie ówczesny proboszcz zażądał zmiany tekstu. Jak wspominają członkowie koła dokonały tego siostry zakonne, które mieszkały w Olzie. Polskie napisy są wykonane z tej samej nici. Ze względu na niedostatek produktów przemysłowych konieczne było wykorzystanie oryginalnego materiału.

Podczas II wojny sztandar przechowywany był na Syrynce (część Rogowa, granicząca z wodzisławską Zawadą). - Po zakończeniu wojny umieszczony w tymczasowym kościele, który mieścił się w Domu Związkowym – czytamy w kronice. Należy tutaj wspomnieć, że pierwszy kościół był pod wezwaniem świętego Marcina, podczas wojny budynek kościoła został zniszczony i po wojnie konieczne było odbudowanie obiektu. Obecnie rogowski kościół jest pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. - Do roku 1961 sztandar ten był używany do uroczystości kościelnych przez wszystkich górników. W tym samym roku został ufundowany nowy sztandar górniczy. Ufundowali go górnicy pracujący, natomiast sztandar dotychczas używany został przekazany emerytom i służył im do listopada 1996 roku - informuje kronika. Nowy sztandar górników emerytów został poświęcony 1 grudnia 1996 roku.

Sztandar został znaleziony na probostwie zupełnie przypadkowo przez obecnego proboszcza, księdza Bernarda Raka – Robiliśmy pewne porządki w szafkach na probostwie i natrafiłem na coś zwiniętego. Okazało się, że był to właśnie ten sztandar, którego od wielu lat szukali górnicy, znalazłem też kilka innych sztandarów – mówi nam ks. Rak.

Historia sztandaru toczy się dalej. Zarząd koła chce poddać go renowacji.- Na chwilę obecną nie mogę nawet powiedzieć ile taka renowacja miałaby kosztować. Musi być zrobiona przez profesjonalistów, tak aby nic nie zostało zniszczone, a wszystko zostało zachowane. Dla nas ważna jest bowiem każda nić, każdy element tego sztandaru – mówi pan Klimek. Potrzebna jest również nowa gablota, gdyż ta, w której znajduje się obecnie jest mniejsza. Sztandar jest innych wymiarów niż współczesne proporce. Historyczny sztandar będzie można zobaczyć na Mszy Świętej z okazji Barbórki, która odbędzie się w rogowskim kościele.

Obecnie w parafii są trzy sztandary górnicze. Jeden należy do górników czynnych i dwa posiada koło emerytów. Do koła emerytów należą górnicy z Bluszczów, Bełsznicy, Rogowa i Odry. Te miejscowości są częścią parafii w Rogowie. Górnicy pracowali głównie na kopalni Anna i Marcel, ale również na kopalniach jastrzębskich. Stary sztandar zostanie wyeksponowany w Barbórkę w rogowskim kościele. Koło jest otwarte dla wszystkich. Każdy kto przechodzi na emeryturę może zostać jego członkiem.