Koło Braci Górniczej w Jedłowniku przygotowuje się do jubileuszu 20-lecia
Koło Braci Górniczej działające przy parafii Matki Boskiej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego w Jedłowniku będzie świętować 20-lecie swojej działalności. Powstało w lutym 2004 roku z inicjatywy grupy pasjonatów, których celem było zintegrowanie środowiska górniczego zamieszkującego parafię, a także pielęgnowanie tradycji górniczych. Z okazji jubileuszu, przedstawiciele koła, członkowie parafii oraz mieszkańcy Jedłownika będą mieli okazję do wspólnego świętowania i przypomnienia najważniejszych chwil, które miały miejsce przez ostatnie dwie dekady.
Historia powstania koła
Pomysł założenia Koła Braci Górniczej w Jedłowniku pojawił się z myślą o integracji górników i ich rodzin, którzy tworzą ważną część społeczności parafialnej. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli Sławomir Łasiewicki, Jan Krentusz, Antoni Mężyk oraz nieżyjący już Piotr Przybyła. Ich celem było także włączenie do życia parafialnego dwóch historycznych sztandarów górniczych – jeden pochodzi z 1939 roku, a drugi z 1985 roku. Sztandary te stały się symbolem górniczej tradycji, którą koło pielęgnuje i przekazuje kolejnym pokoleniom.
Do pomysłu z entuzjazmem odniósł się ówczesny proboszcz parafii, ksiądz Eugeniusz Króliczek, który nie tylko wspierał ideę, ale także udostępniał kołu salki parafialne na spotkania. Pierwsza uroczystość Barbórkowa, która miała miejsce w 2004 roku, zgromadziła aż 82 osoby i była początkiem wielu kolejnych tradycyjnych spotkań górniczych organizowanych przez koło. Nie byłby one możliwe gdyby nie wsparcie władz kopalni „Marcel”, związków zawodowych tam działających, a także władz miasta Wodzisławia Śląskiego.
Działalność koła – pielęgnowanie tradycji i organizacja wydarzeń
Od początku istnienia Koło Braci Górniczej aktywnie uczestniczy w życiu parafialnym. Organizuje m.in. coroczne obchody Barbórki, biesiady, festyny, wycieczki oraz inne wydarzenia integrujące nie tylko górników, ale także ich rodziny i całą społeczność parafialną. Ważnym elementem działalności koła jest pielęgnowanie tradycji górniczych, które są nieodłączną częścią tożsamości wielu mieszkańców Jedłownika.
- 20-lecie istnienia Koła Braci Górniczej to dla nas wszystkich wyjątkowy moment. To czas, kiedy możemy podsumować nasze dotychczasowe działania, ale także spojrzeć w przyszłość i zastanowić się, jak dalej rozwijać nasze koło, by kultywować tradycje górnicze i umacniać więzi między parafianami. Cieszymy się, że przez te lata udało nam się zorganizować wiele wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarz parafialnych uroczystości. Koło Braci Górniczej to nie tylko zbiór osób, które wywodzą się z górnictwa, ale także społeczność, która wspiera się nawzajem i dba o wspólne wartości – mówi Antoni Mężyk, przewodniczący Koła Braci Górniczej.
Koło Braci Górniczej w Jedłowniku to przykład na to, jak tradycje i pasje mogą łączyć pokolenia. Dzięki zaangażowaniu członków oraz wsparciu parafii, Koło przez dwie dekady nie tylko wzbogaciło życie parafialne, ale stało się także ważnym elementem lokalnej tożsamości. Przyszłość Koła Braci Górniczej wydaje się równie obiecująca, a jego działalność na pewno będzie miała jeszcze wiele do zaoferowania społeczności Jedłownika.
Magdalena Spandel, oprac. FK