środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Nagrali wspomnienia górników "Rymera"

18.12.2024 10:00 | 0 komentarzy | EK

Projekt pt. „KWK Rymer w pamięci mieszkańców dzielnicy Niedobczyce w Rybniku” polega na sfilmowaniu wspomnień byłych pracowników jednej z najstarszych kopalń na ziemi rybnickiej. Zakład miał wpływ na rozwój Niedobczyc, które obecnie są częścią Rybnika. Jego likwidacja w 1999 roku doprowadziła do zniszczenia części infrastruktury, która przez dziesięciolecia wpisywała się w pejzaż dzielnicy.

Nagrali wspomnienia górników "Rymera"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Udało nam się zaprosić przed kamerę 16 byłych pracowników KWK Rymer. Niektórzy potrafili opowiadać godzinami o swojej pracy, widać że po dzień dzisiejszy są związani bardzo emocjonalnie ze swoją kopalnią – mówi Adam Grzegorzek, koordynator projektu. Kopalnia Rymer po ponad stu latach wydobywania węgla, w praktyce wyczerpała przypisane jej złoża. Nie udały się próby udostępnienia złóż w okolicy Jejkowic, co przyspieszyło likwidację zakładu. Połączenie z sąsiednią KWK Chwałowice zapobiegła zwolnieniom grupowym i umożliwiła pełne wykorzystanie potencjału produkcyjnego obu kopalń. Przenoszenie załogi “Rymera” do Chwałowic przeprowadzono etapowo. Jak wynika z relacji górników, proces ten przebiegał sprawnie, aczkolwiek nie obyło się bez pewnych problemów.

– Pracownicy przejście do Chwałowic wspominali zwykle z uśmiechem. Pojawianie się w Chwałowicach „Rymeroków” powodowało czasem zamieszanie, drobne konflikty, ale w przeważającej liczbie przypadków, jak to między górnikami, kończyło się na mniej lub bardziej wybrednych żartach. Z czasem obie załogi “dotarły” się i scaliły – dodaje Adam Grzegorzek.

W projekcie uczestniczyli górnicy w wieku od 50 do ponad 80 lat, reprezentujący różne okresy funkcjonowania kopalni i związane z nimi metody pracy oraz technologie. Celem projektu jest utrwalenie niematerialnego dziedzictwa kulturowego – wspomnień górników pracujących w kopalni „Rymer” – w celu przeciwdziałania utracie pamięci o zakładzie, który przez pokolenia kształtował życie mieszkańców Niedobczyc. Zebrane w formie wywiadów materiały będą dostępne na stronie internetowej Zabytkowej Kopalni Ignacy - www.kopalniaignacy.pl

Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury państwowego funduszu celowego w ramach programu KULTURA LUDOWA I TRADYCYJNA 2024.

Artykuł sponsorowany