Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Ptasia grypa w rejonie Raciborza w odwrocie? Zebrano 89 padłych łabędzi

14.11.2024 14:27 | 1 komentarz | mad

Sytuacja związana z ptasią grypą, której ognisko stwierdzono w rejonie Zbiornika Racibórz Dolny, klaruje się. Jak poinformowała Joanna Gąsiorczyk-Jamrozy, Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, dotychczas zebrano 89 ptaków.

Ptasia grypa w rejonie Raciborza w odwrocie? Zebrano 89 padłych łabędzi
O ognisku ptasiej grypy na terenie zbiornika poinformował wojewoda śląski 7 listopada
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach informuje, że od momentu wykrycia ptasiej grypy padłe łabędzie znajdowane były na terenie Zbiornika Racibórz Dolny oraz stawów hodowlanych „Wielikąt”. Z kolei Joanna Gąsiorczyk-Jamrozy, w rozmowie z portalem Nowiny.pl i tygodnikiem „Nowiny Raciborskie”, poinformowała, że do 14 listopada zebrano łącznie 89 ptaków, z czego ostatni z nich został znaleziony wczoraj.

- Sytuacja wygląda dobrze, ptaki już nie padają - mówi.

Jak dodaje, rozporządzenie w sprawie zwalczania ptasiej grypy obowiązywać będzie do 7 grudnia, a najprawdopodobniej nie zostanie przedłużone, chyba że sytuacja się zaogni.

O ognisku ptasiej grypy na terenie zbiornika poinformował wojewoda śląski Marek Wójcik 7 listopada, po tym jak Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdzenie laboratoryjne wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N1 u dzikich ptaków. Wojewoda wydał rozporządzenie wprowadzające zakazy i nakazy dla hodowców oraz posiadaczy drobiu, a także zakazujące osobom postronnym korzystania ze Zbiornika Racibórz Dolny. Rozporządzenie obejmuje teren powiatu raciborskiego (z wyłączeniem gminy Kuźnia Raciborska), gminę Lyski w powiecie rybnickim oraz gminy Gorzyce, Lubomia i Pszów w powiecie wodzisławskim.

- Bardzo prosimy, na podstawie rozporządzenia wojewody śląskiego, przede wszystkim, aby hodowcy i utrzymujący drób na własne potrzeby nie wypuszczali drobiu, utrzymywali go w zamknięciu, stosowali podstawowe zasady bioasekuracji, tj. wykładali maty przed wejściami do budynków inwentarskich, dezynfekowali ręce oraz sprzęt używany do obsługi tego drobiu - powiedział wówczas Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Konrad Kuczera. Więcej: 70 martwych łabędzi w Zbiorniku Racibórz. Ptasia grypa wymusza zakazy i nakazy w trzech powiatach.

Ludzie:

Marek Wójcik

Marek Wójcik

Wojewoda Śląski