- Jastrzębie-Zdrój
- Pszów
- Racibórz
- Radlin
- Region
- Rybnik
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Kędzierzyn-Koźle
- Kietrz
- Pietrowice Wielkie
- Powiat głubczycki
- Powiat raciborski
- Powiat rybnicki
- Powiat wodzisławski
- Wiadomości
- AgroNowiny
- Nie przegap
- Zdrowie
- Wiadomości
Środki ochrony roślin mogą zabić człowieka. Uwaga na trutki na gryzonie! Apel PIORiN
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała komunikat, w którym zwraca się z apelem do dystrybutorów i użytkowników środków ochrony roślin, aby przy sprzedaży i zakupie środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych, w szczególności fumigantów zawierających fosforek glinu, przestrzegali przepisów prawa, w tym obowiązków posiadania ukończenia szkolenia z zakresu środków ochrony roślin oraz stosowania środków ściśle z etykietą.
Środki ochrony roślin mogą zabić człowieka. Uwaga na trutki na gryzonie! Apel PIORiN
Działania i apele instytucji rządowych to pokłosie ostatnich tragedii, do których doszło prawdopodobnie przez nieprawidłowe użytkowanie trutek na gryzonie, które uwalniają fosforek glinu. W ostatnich dniach na terenie kraju zmarło kilkoro dzieci, stan kolejnych jest ciężki. Zatruły się także osoby dorosłe.
- Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sprawuje nadzór nad obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin, jak również kontroluje prowadzenie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin, których ukończenie jest obligatoryjne w przypadku stosowania środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych. Rocznie PIORiN wykonuje ok. 4 000 kontroli obrotu i ok. 21 000 kontroli stosowania środków ochrony roślin. Wiosną 2024 roku, świadomi zagrożeń i ryzyka związanego z zakupem środków ochrony roślin przez użytkowników nieposiadających stosownych kwalifikacji, PIORiN rozpoczął dużą akcję kontrolno-informacyjną, której celem było wykrywanie i przeciwdziałanie sprzedaży amatorom środków ochrony roślin, przeznaczonych wyłącznie dla profesjonalistów - czytamy w komunikacie PIORiN.
418 mandatów i 4 decyzje administracyjne
- Działania kontrolne, prowadzone w ramach tej akcji kontrolnej są ukierunkowane na sprawdzenie prawidłowości obrotu i stosowania fumigantów. W ich wyniku wydano 418 mandatów i 4 decyzje administracyjne w sprawie zakazu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Stwierdzane nieprawidłowości dotyczyły głównie braku uprawnień do zakupu środków ochrony roślin z fosforkiem glinu. Działania kontrolne są kontynuowane. Działania informacyjne prowadzone były w całej Polsce i miały na celu dotarcie do jak największej liczby dystrybutorów oraz nabywców środków, aby przestrzec ich przez możliwym ryzykiem związanym z nieprawidłowym zastosowaniem produktów do fumigacji. Działania polegały na rozwieszeniu w kraju ponad 400 plakatów ostrzegawczych, dystrybucji ponad 4 500 ulotek informacyjnych, publikacji komunikatów internetowych oraz artykułów prasowych, a także na organizacji blisko 500 wydarzeń plenerowych i spotkań z przedstawicielami różnych służb (Policji, gmin, sołectw, urzędów marszałkowskich), jednostek prowadzących szkolenia, przedstawicielami dystrybutorów i rolników - informuje PIORiN.
PIORiN prowadzi postępowania wyjaśniające
- W związku z przypadkami zatruć śmiertelnych osób, prawdopodobnie w wyniku nieprawidłowego zastosowania środków ochrony roślin do fumigacji w celu zwalczania gryzoni, PIORiN prowadzi postępowania wyjaśniające w tych sprawach, mające na celu ustalenie przyczyny i źródła nabycia tych preparatów - informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
- Apelujemy, w szczególności do dystrybutorów i użytkowników środków ochrony roślin, aby przy sprzedaży i zakupie środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych, w szczególności fumigantów zawierających fosforek glinu, przestrzegali przepisów prawa, w tym obowiązków posiadania ukończenia szkolenia z zakresu środków ochrony roślin oraz stosowania środków ściśle z etykietą. Nierespektowanie powyższych zasad może zagrażać zdrowiu i życiu użytkowników oraz ich rodzin - czytamy w komunikacie PIORiN.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/piorin/apel-piorin--ostroznie-z-fumigantami
Komentarze
2 komentarze
@ Obywatelka26
Niestety, ludzie to idioci. Nie czytają instrukcji, ostrzeżeń, I NIE STOSUJĄ SIĘ O NICH, a potem tragedia. Ten środek był i jest bardzo skuteczny, ale tym muszą się zajmować przeszkolone osoby a nie działkowcy amatorzy. Teraz być może będzie kwitł czarny rynek. Ale też jest okazja do powstania większej ilości firm gdzie przeszkoleni pracownicy będą skutecznie tępić krety za stosunkowo niewielką opłatą. Kurs kosztuje ok 800 zł i po zdaniu egzaminu mamy świadectwo ważne 5 lat na zakup i stosowanie tego preparatu. Tak jak piszesz - większość powszechnie stosowanych środków dostępnych w marketach czy sklepach ogrodniczych ma małą lub średnią skuteczność, a co do niektórych metod - jest nawet gorzej po zastosowaniu tychże środków niż przed. Może do nor wpuścić jakiegoś (jadowitego) węża? Kiedyś oglądałem w czeskiej tv jak reklamowali przyrząd do eliminowania kretów, nornic, myszy i szczurów oparty na małokalibrowej broni - tylko że u nas za zakup czy posiadanie naboi mozesz siedzieć (w Czechach to bezproblemowo).
Chcą zakazać jedynego skutecznego środka na krety, nornice, myszy polne - wszystkie pozostałe ogólnodostępne chemiczne (np karbid), odstraszacze wibracyjne, oraz żywołapki mechaniczne (krety je zapychają ziemią) są guzik skuteczne - niektóre nawet przywabiają jeszcze więcej kretów - przerabiałam ten temat. Tylko że trzeba to robić dokładnie według instrukcji. A "profesjonaliści" zajmujący się zwalczaniem szkodników? W większości to wyłudzacze kasy - kupują w markecie najtańszą trutkę i liczą podwójnie.