środa, 18 grudnia 2024

imieniny: Gracjana, Bogusława, Laurencji

RSS

O Macedonii w Zabytkowej Kopalni Ignacy

12.11.2024 14:54 | 0 komentarzy | kama

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu (ul. Mościckiego 3) zaprasza 15 listopada (piątek) o godz. 18.00 na spotkanie z Justyną Mleczak, autorką książki „Macedonia Północna.

O Macedonii w Zabytkowej Kopalni Ignacy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W rytmie oro”. Dowiemy się co wspólnego ma ajwar z wiertarką, dlaczego w Macedonii nie chodzi się do restauracji w pojedynkę, czemu Skopje nazywane jest perłą brutalizmu, oraz wielu innych fascynujących rzeczy o tym wciąż mało uczęszczanym przez turystów bałkańskim państwie.

Macedonia, wciśnięta między Albanię, Kosowo, Grecję, Serbię i Bułgarię, leży na kulturowym rozdrożu Bałkanów. Przewodnicy lubią opowiadać, że gdziekolwiek wbijesz łopatę, dokopiesz się do starożytnych zabytków. To tutaj przez lata zderzały się wpływy Wschodu i Zachodu, co widać nie tylko w architekturze, ale też w zwyczajach czy historii – dopiero w 2019 roku państwo zyskało oficjalną nazwę Macedonia Północna.

Autorka zaprasza nas w podróż angażującą zmysły: od słynnego Jeziora Ochrydzkiego przez tajemniczy skopijski bazar, zachwycający Kanion Matka aż po nieznane turystom miejsca, gdzie czas się zatrzymał. Prowadzi po górskich szlakach, zabiera do jaskiń i… klasztorów.

Przybliża także kulinarne oblicze kraju, w którym zapach kawy po turecku podanej ze słodkim slatko miesza się z wszechobecnym aromatem papryki. Dzięki temu Macedonia, nieodkryta perła Bałkanów, staje się o wiele bliższa.

Justyna Mleczak – absolwentka studiów środkowoeuropejskich oraz bałkanistyki na UAM-ie w Poznaniu. Od 2016 roku zajmuje się Bałkanami. Autorka bloga Do Macedonii, pilotka wycieczek, przewodniczka, współorganizatorka bałkańskich wypraw w duchu turystyki zrównoważonej. Mama albańskiej kociej księżniczki Cate. Zawsze znajdzie czas na bieganie i kawę po turecku.

Bilety - 10zł | dostępne online https://bilety.kopalniaignacy.pl/ oraz w kasie biletowej Zabytkowej Kopalni Ignacy.

źródło: Zabytkowa Kopalnia Ignacy