Woda z Czech wraca do Jastrzębia
Już w piątkowy poranek w naszych kranach powinna popłynąć woda z Czech. Na początek dotrze ona do około 70% mieszkań i domów na terenie południowej części miasta. Na pełne zasilanie czeską wodą musimy poczekać do końca grudnia tego roku.
Woda z Czech wraca do Jastrzębia
Obecnie miasto zaopatrywane jest w wodę przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. To renomowany i sprawdzony dostawca wody, z którym Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji współpracuje już od dziesięcioleci. W połowie września w wyniku powodzi doszło w Czechach do uszkodzenia wodociągu magistralnego, którym płynęła woda do Jastrzębia-Zdroju.
- Dywersyfikacja dostaw wody dla miasta, pozwoliła nam 15 września, płynnie i w sposób niezauważalny dla mieszkańców przełączyć system zasilania w wodę z czeskiego źródeł na dostawy z GPW – poinformował Tadeusz Pilarski, prezes JZWiK.
Prace naprawcze magistrali wodnej czeska firma SmVak planuje zakończyć nie później niż do końca roku. W miedzyczasie powstał tymczasowy rurociąg, którym już w nocy z 7 na 8 listopada powinna popłynąć woda z za naszej południowej granicy. - W tej chwili zakończyliśmy płukanie rurociągów. Dziś zarówno nasz czeski partner, jak i nasze wodociągi wysłały próbki wody do badań SANEPID-u. Czekamy już tylko na ich wyniki – dodał szef jastrzębskich wodociągów.
Tymczasowy wodociąg z Czech pozwoli dostarczyć do miasta 8 tys. m3 wody na dobę. Potrzeby są większe i wynoszą blisko 12 tys. m3 wody dziennie. To dlatego 7 listopada czeska woda dotrze najpierw do południowych sołectw i osiedli. Te znajdujące się po północnej stronie ulicy Pszczyńskiej czyli m. in. Borynia, Skrzeczkowice, Szeroka, os. 1000-lecia czy Zofiówka oraz jastrzębskie kopalnie na czeską wodę będą musiały poczekać do końca roku.
źr. Jastrzębie.pl
Komentarze
26 komentarzy
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Czy rybnickiego trolla i hejtera musi wszystko boleć w innych miastach, co lepsze od rybnickiego?
To tylko świadczy o małości niektórych zazdrosnych rybniczan.
@Arkadiuszku, ale w miastach ktore wymieniłeś nie biegają kury w centrum.
W Rybniku w centrum, stoją wiejskie chałupy, przy których sr...ją kury!!!
Cała Polska się z tego śmieje na różnych forach. Ha ha ha.
@luxverit oczywiście, że ci pokażę. Tychy, Ruda Śląska, Gorzów Wielkopolski, Płock, Włocławek, Koszalin mają mniejsze centra od Rybnika. Baaa jest mnóstwo miast które marzyłoby o tak ładnym Rynku jak w Rybniku, tak wysokiej Bazylice jak w Rybniku czy tak dużych kompleksach szpitalnych jak Rybniku. A pokażesz mi chociaż jedno miasto w Polsce z tak biednym, smutnym i umarłym centrum jak Żory? Ja jako turysta nie znalazłem. Nawet w Bytomiu czy Nowej Rudzie jest ciekawiej i ładniej. Znajdziesz mi inne miasto które kompletnie nie ma centrum jak Jastrzębie? Znajdziesz mi na Śląsku inne miasta które miałyby gorszą komunikację publiczną od Żor i Jastrzębia? Znajdziesz mi na Śląsku bardziej zadłużony samorząd od Żor? Znajdziesz mi miasto z którego bardziej by się śmiano w okolicy od Jastrzębia o którym już mówi się, że to jest miasto mem?
@luxverit Rybnik ma największe centrum z okolicznych miast więc jeśli chcemy się śmiać z urbanistyki to nie z Rybnika tylko z śmiesznego wsiowego rynku w Żorach do którego prowadzi ulica Kacza czy z upadłego Zdroju w Jastrzębiu które jeśli miałoby być centrum to czego? Przecież dawny zdrój miał do lat 60. status wsi w powiecie najpierw rybnickim a potem wodzisławskim. Dla bytów w postaci Jastrzębia i Żor jedyną nadzieję na jakieś przetrwanie może dać... przyłączenie. Jastrzębie do Wodzisławia, Żory do Rybnika. Obecne Żory i Jastrzębie kompromitują swoim zacofaniem i wyglądem cały Śląsk.
@Arteks
Rybnickie jorki i kundelki szczekają
Szarpią za nogawkę
A jastrzębska karawana jedzie dalej!
A Rybnik to sztucznie utworzone ponad stutysieczne miasto. Gdyby w latach 70-tych nie przyłączono do Rybnika ODLEGŁYCH miasteczek, to Rybnik byłby dalej 40 tysięczną mieściną. Zresztą do dzisiaj na taką mieścinę wygląda. W centrum Rybnika dalej stoją wiejskie chalupy, kopcące żrącym dymem.
Kilka lat temu na ogólnopolskim forum ludzie mieli polewkę z Rybnika, ze w centrum ponad 100tys miasta pasą się kury przy wiejskich chałupach.
Pokaż mi Arteks drugie takie ponad 100tys miasto w Polsce z tak malutkim centrum i wiejskimi chałupami.
A najlepsze jest stwierdzenie, Boguszowice k.Żor
@luxverit w Jastrzębiu żyje się bez nadziei na cokolwiek lepszego, a to nie jest dobry stan. Osobiście możesz sobie chcieć ale twoje Żory to bankrut. Nie mają środków na straż miejską, nie mają na jarmark, wychodzą z MZK. Żory to stan umysłu, a Jastrzębie to mem.
Widać że rozsierdzony rybnikers strasznie przeżywa, że w Jastrzębiu po prostu żyje się czyściej i zdrowiej niż w polskim Czarnobylu-Rybnik.
Osobiście bym chcial aby władze Żor chciały podłaczyć się do jastrzębskiego rurociągu i Zory by miały tak dobrą wodę jak Jastrzębie
Będziemy spijali wodę z powodzi w czechach bo oni nie mają morza.
Bo do Rybnika łatwiej dojechać i jest to znane miasto. Jastrzębie w rozumieniu wielu dziennikarzy to wieś gdzieś pod Rybnikiem. Ale problem był ten sam. W Jastrzębiu też były 7 krotne wyższe stężenia rakotwórczych substancji. W Jastrzębiu dzisiaj też jest smog powodowany przez powszechne w użyciu w jastrzębskich domach jednorodzinnych piece węglowe. Co do wody to wszędzie woda z kraju jest dopuszczona do bezpośredniego spożycia. W Jastrzębiu wodę do użytku dopuszcza... Sanepid z Wodzisławia bo na wsiach nie ma Sanepidów.
To o biednych rybnickich dzieciach zachodnie telewizje kręcą reportaże grozy, w ktorych pokazują az 7-krotne wyższe stęźenie rakotwórczych substancji, niż u innych szczęśliwych dzieci.
Stężenia te są spowodowane oddychaniem rybnickiego smogu, znanego w całej Europie.
To nie w Rybniku a w Jastrzębiu małe dzieci mogą pić wodę prosto z kranu.
Jeszcze coś?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komunikat WIOŚ z dzisiaj:
ŚUW w Katowicach opublikował powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Służby przewidują, że to ryzyko potrwa przez cały czwartek aż do godziny 24:00.
Obszar obejmuje: powiat zawierciański, powiat myszkowski, powiat miasto Gliwice, powiat gliwicki, powiat tarnogórski, powiat miasto Zabrze, powiat miasto Bytom, powiat miasto Piekary Śląskie, powiat miasto Ruda Śląska, powiat miasto Świętochłowice, powiat miasto Sosnowiec, powiat miasto Jaworzno, powiat miasto Tychy, powiat bieruńsko-lędziński, powiat miasto Rybnik, powiat miasto Żory, powiat miasto Jastrzębie-Zdrój, powiat rybnicki, powiat mikołowski.
Jastrzębie niczym nie różni się jeśli chodzi o jakość powietrza od innych śląskich miast. Za to w przeciwieństwie do innych niestety NIE MA ŻADNYCH ZALET. Jastrzębie = mem.
Żal mi rybniczan, ze spozywają wode najniższej jakości, która do spożycia nadaje się TYLKO po przegotowaniu.
W Jastrzebiu wodę prosto z kranu piją nawet roczne dzieci. W skażonym Rybniku to NIEMOŻLIWE!!!
O najgorszym powietrzu w Europie, jakim oddychają biedni schorowani rybniczanie, to już europejskie telewizje robią reportaże grozy.
No chyba z tym powietrzem to sobie kpisz dyletancie! Jastrzębie ani trochę nie odstaje od reszty Śląska jeśli chodzi o jakość powietrza. Jeśli wszędzie jest dobre, to wszędzie jest dobre. Jeśli wszędzie jest smog to w Jastrzębiu też. Np. dzisiaj rano w Jastrzębiu PM10 - przekroczenie 131%.
Cały Śląsk czerpie wodę z Beskidów. Przecież zbiornik goczałkowicki też napełniany jest wodą z gór - ale jakie to ma znaczenie skoro trzeba ją uzdatniać? Woda głębinowa jest znacznie lepszej jakości i szczęśliwcy którzy ją mają. Jastrzębie niestety od kilkudziesięciu lat nie może już z niej korzystać. Kupowanie wody w Czechach jest... delikatnie mówiąc nie patriotyczne. Powinniśmy wspierać to co nasze, polskie.
Kilkanaście lat temu w Teleekspressie po raz pierwszy powiedziano o najlepszej wodzie kranowej w Polsce, która płynie w jastrzębskich kranach i która jest lepsza od 60% wody butelkowanej sprzedawanej w sklepach.
Później podłapały ten fajny temat inne ogólnopolskie media.
Niestety o Rybniku w tamtych czasach mówiło się o najbardziej zanieczyszczonym rakotwórczymi substancjami miejscu w Europie.
Tak jest do dzisiaj.
Jastrzębianie piją najlepszą wodę i oddychają najlepszym powietrzem w regionie.
Smog niszczy mózg, brudna woda niszczy organizm.
Współczuję rybniczanom.
Wszystkie media to mówiły o Jastrzębiu w kontekście: 1) największa miejscowość w Polsce bez kolei 2) najbrzydszy obiekt mieszkaniowy do rozbiórki. O wodzie nigdy. Szczególnie kompromitujące jest to, że Jastrzębie - dawne uzdrowisko nie może korzystać z... wód źródlanych które są zanieczyszczone, a niedaleko są miasta które korzystają z wody oligoceńskiej: Racibórz w 100%, a Rybnik w ok. 30%. Nie wiem jak jest w powiecie wodzisławskim ale też niewykluczone, że część wody pochodzi z własnych ujęć. Przez stulecia rybnicki i raciborski browar wykorzystywały głębinowe źródła do produkcji piwa i napojów.
@mem jastrzebski
Nawet nie wiesz o czym piszesz rybnicki oszołomie. Woda w Raciborzu z ujęć jest bardzo słabej jakości, bo pozbawiona magnezu. O twoim Rybniku mogę tylko powiedzieć, że jest mi was żal, że pijecie takie ścieki, bo przez półtorej miesiąca jastrzębianie musieli też to szambo pić.
Teraz wiem, że to o czym mówiły wszystkie media kilkanaście lat temu o jastrzębskiej kranówce to prawda.
Ponad to mało miast w Polsce nie posiada na mieście tzw poidełek podłączonych bezposrednio do sieci wodociagowej, tak jak to jest w Jastrzębiu.
Chciałeś blysnąć rybnicki skazony ludziku, a wyglupiłeś się po raz kolejny.
Na zdrowie, bo jastrzębską kranówkę pije się prosto z kranu.
@Sztorm zdecydowanie lepsza woda pochodzi ze źródeł głębinowych tzw. oligoceńskich. W naszym regionie szczęście to korzystania z niej mają mieszkańcy Raciborza i częściowo Rybnika. W Jastrzębiu źródła te zostały zniszczone przez kopalnie.
Jaki >>Mapycz z ktorego płynie woda do Jastrzębia
Wymieszać to ty se możesz "harnasia" z winem, pod Biedronką
W jakiej proporcji jest mieszaną czeska w polska kiedyś było 80% do 20 % a teraz jakie są plany?
Jastrzębie ma jedną z najlepszych "kranówek" w Polsce.
Mapycz z ktorego płynie woda do Jastrzębia, to jedne z najczystszych ujęć wody w Europie. Na dodatek, jastrzębska woda jest najtańsza w regionie.
To tyle w temacie.
Super! Woda z Czech ma dużo lepsza jakość.
Widać że trzech prezesów i trzech dyrektorów xD pracuje prężnie
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu