Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Wprowadzenie relikwii świętego Jana Pawła II do pszowskiej bazyliki [ZDJĘCIA]

05.10.2024 16:52 | 8 komentarzy | FK

W sobotę, 5 października w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii, której dokonał ks. abp Mieczysław Mokrzycki, sekretarz św. Jana Pawła II. 

Wprowadzenie relikwii świętego Jana Pawła II do pszowskiej bazyliki [ZDJĘCIA]
Relikwie wprowadził arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pszowska parafia stała się miejscem, w którym będą na stałe przebywały relikwie świętego Jana Pawła II. Uroczystości odbyły się w sobotnie popołudnie. Wprowadzenie dokonał biskup lwowski - ks. abp Mieczysław Mokrzycki, który pełnił funkcję sekretarza papieża. W niedzielę, 6 października, o godzinie 15.30 odbędzie się koncert papieskich pieśni. Arcybiskupa powitał ks. proboszcz Andrzej Pyrsz, który zwrócił uwagę na postać Jana Pawła II, zacytował też jego słowa o świętości, do której każdy jest powołany. Proboszcz zaznaczył, że kult relikwii ma zwracać uwagę na Boga. Duszpasterz przypomniał też ciekawe aspekty, które łączą papieża z Pszowem.

Ciekawostki dotyczące uroczystości:

  • Kardynał Karol Wojtyła zawitał do Pszowa 16 czerwca 1968 r. na czele Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski. Hierarchowie uczestniczyli w nieszporach ku czci Najświętszej Maryi Panny. Swoją obecność potwierdzili, wpisując się do parafialnej kroniki.
  • 6 czerwca 1979 roku podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny Papież Jan Paweł II poświęcił korony Cudownego Obrazu Pani Uśmiechniętej.
  • To Jan Paweł II zgodził się, aby pszowska świątynia była Bazyliką Mniejszą (1997 rok).
  • W lutym 1998 r. Rada Miejska zdecydowała o nadaniu papieżowi tytułu Honorowego Obywatela Pszowa.
  • Ostatnia koronacja Obrazu Pani Uśmiechniętej odbyła się 8 września 2002 roku NOMINE ET AUCTORITATE IPSIUS SUMMI PONTIFICIS (w imieniu samego Papieża)
  • W 2011 r. parafianin, Bogusław Kołodziej, wydał książkę ze zdjęciami upamiętniającymi wizytę Wojtyły w Pszowie. Negatywy udostępnił Leon Majsiuk.
  • W 2014 r. Rada Miejska nadała rynkowi nazwę: „Plac św. Jana Pawła II”. W dowód hołdu na rynku umieszczono tablicę pamiątkową.
  • 12 maja 2012 roku święcenia kapłańskie przyjęli pochodzący z Pszowa księża Michał Niewrzoł i Wojciech Iwanecki. Ich rocznik, wstępując do seminarium, obrał sobie Papieża z Polski za patrona roku, ufając, że Kościół wyniesie Jana Pawła II na ołtarze do czasu przyjęcia przez nich święceń – beatyfikacja miała miejsce 1 maja 2011 roku.
  • Relikwiarz, w którym będą przechowywane relikwie św. Jana Pawła II, ufundowała pszowska Wspólnota Żywego Różańca. To przedstawiciele tej grupy wnieśli relikwiarz podczas sobotniej Mszy.

Od października 2024 parafia chce wprowadzić nabożeństwo do św. Jana Pawła II (każdego 16. dnia miesiąca po Mszy o godz. 8.00).