Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Montaż systemu rynnowego – co możesz zyskać?

03.07.2024 09:45 | 0 komentarzy | MP

W momencie planowania budowy lub remontu domu jednorodzinnego, dobrze jest zwrócić uwagę na jeden z istotnych elementów, takich jak system rynnowy. To właśnie one pełnią kluczową funkcję w ochronie domów oraz budynków przed negatywnymi skutkami opadów atmosferycznych poprzez efektywne odprowadzanie wody deszczowej z dachu do odpowiednio wyznaczonego miejsca na ziemi. Prawidłowo dobrany oraz odpowiednio zamontowany system rynnowy daje gwarancję sprawnego odprowadzania wody opadowej z dachu, pozwalając przy tym uniknąć szeregu konsekwencji związanych z zalaniem elewacji budynku. Wybór odpowiednich rynien często wymaga przemyślenia; należy przy tym zwrócić uwagę na szereg czynników, które determinują między innymi rodzaj rynny i materiał, z jakiego te zostały wykonane.

Montaż systemu rynnowego – co możesz zyskać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rodzaje i typy rynien, czyli w czym możesz wybierać?

Współczesny rynek pełen jest różnego rodzaju rynien, które różnią się od siebie między innymi materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejszym rodzajem są rynny z blachy powlekanej – odporne na korozje, występujące w szeregu wariantów kolorystycznych. Tuż obok plasują się rynny z PVC, barwionego w masie na różne kolory. Rynny plastikowe są trwałe, a przy tym nie ulegają korozji, co jest istotną cechą zwłaszcza gdy stoimy przed wyborem jakościowych systemów rynnowych. Kolejno wyróżniamy także rynny z aluminium, ocynkowane, tytanowo-cynkowe oraz miedziane. To jednak nie jedyny podział, który jesteśmy w stanie zastosować wobec systemów rynnowych. W wielu przypadkach możemy spotkać się z podziałem ze względu na kształt przekroju. Tym samym wyróżniamy:

  • rynny półokrągłe – wszechstronne i uniwersalne, sprawdzają się przy każdym rodzaju dachu; wykazują sporą odporność na obciążenia mechaniczne, głównie ze względu na fakt, że przez ich budowę występowanie zatorów jest niezwykle rzadkie, a sama woda spływa z nich w błyskawiczny sposób;

  • rynny trapezowe/prostokątne – przeznaczone typowo do mniejszych zadaszeń, ze względu na swoją niższą wytrzymałość na obciążenia;

  • rynny półeliptyczne – płytsze od rynien półokrągłych, sugerowane zwłaszcza przy dachach średnich i dużych; cechują się dużą przepustowością przy jednocześnie niedużych wymiarach.

Systemy rynnowe oferuje między innymi firma Polskie Centrum Dachowe, która na swojej stronie internetowej – polskiecentrumdachowe.pl – przedstawia zainteresowanym swoją ofertę rynien i korzyści płynące z ich zastosowania. Warto mieć świadomość, że wyłącznie domy o dachach schodzących nisko nad ziemię bądź szerokich okapach mogą obejść się bez rynien. W innych przypadkach ich montaż jest wręcz konieczny.

Poznaj dodatkowe elementy stosowane w systemach rynnowych!

Zdarzają się sytuacje, gdzie niektóre systemy rynnowe wymagają zastosowania dodatkowych elementów mogących znacznie usprawnić działanie całego systemu, ułatwić jego czyszczenie bądź zapewnić jego znacznie lepsze zabezpieczenie. Wśród najczęściej stosowanych elementów możemy wymienić między innymi łapacze deszczówki, siatki do rynien czy rzygacze. W przypadku gdy naszym celem jest łatwiejsze czyszczenie oraz kontrolowanie drożności rur, warto pomyśleć nad inwestycją w rewizje. Ilość dodatkowych elementów do wyboru jest naprawdę spora, dzięki czemu można osiągnąć wydajny i bezpieczny system rynnowy.

Materiał zewnętrzny