Od wiatru po słońce – Przyszłość OZE w Polsce oczami lidera branży
W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku energetycznego, rozmowy o transformacji energetycznej i popularyzacji odnawialnych źródeł energii nabierają coraz większego znaczenia. W Polsce debata na ten temat trwa od kilkunastu lat. Przez dwie dekady wiele się zmieniło, ale jeszcze więcej trzeba zmienić. Piotr Beaupre, prezes firmy z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku OZE – Neo Energy Group, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat możliwości i wyzwań stojących przed Polską w zakresie rozwoju tego sektora w Polsce. Analizuje też, jak daleko zaszliśmy w transformacji energetycznej, jakie kroki muszą zostać podjęte, aby nasz kraj mógł w pełni wykorzystać swój potencjał odnawialnych źródeł energii oraz jakie mity nadal utrudniają rozwój OZE nad Wisłą.
Liderzy Innowacji: Dyskusja o transformacji energetycznej naszego kraju i popularyzacji odnawialnych źródeł energii toczy się nieprzerwanie od dobrych kilkunastu lat. Czy Pana zdaniem Polska jest dobrą lokalizacją dla rozwoju sektora OZE?
Piotr Beaupre, prezes Neo Energy Group: Polska ma dobre warunki dla rozwoju różnych form OZE, takich jak energia wiatrowa, słoneczna czy biogaz. Mimo że farmy fotowoltaiczne mają niższą wydajność niż w krajach południowych, takich jak Hiszpania czy Portugalia, to i tak stanowią one istotne uzupełnienie naszego miksu energetycznego, szczególnie w czasie upałów, gdy zapotrzebowanie na prąd jest największe. Uważam, że efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, którymi dysponujemy w naszym kraju oraz potencjału OZE, jest możliwe, ale wymaga strategicznego planowania i inwestycji w źródła odnawialne. Obserwując, jak zmienia się rynek, jestem dobrej myśli.
Liderzy Innowacji: Wspomniał Pan o zmianach. W 2024 roku OZE i źródła energii odnawialnej są powszechnie akceptowane. Jak wyglądał ten rynek i wiedza na temat OZE 20 lat temu?
Piotr Beaupre, prezes Neo Energy Group: Na początku XXI wieku wiedza na temat odnawialnych źródeł energii była bardzo ograniczona i stanowiła głównie obszar zainteresowania specjalistów oraz podmiotów, dla których energetyka była podstawą działalności. Wśród tych osób znaleźli się także pionierzy, tacy jak my – ludzie, którzy uwierzyli, że OZE mogą być rozwijane przez prywatne osoby i firmy, a nie tylko przez największe grupy kapitałowe czy energetyczne.
Liderzy Innowacji: Czy może rozwinąć Pan ostatnie zdanie? Jakie mity ma Pan na myśli i co można zrobić, żeby zwiększać świadomość nt. OZE?
Piotr Beaupre, prezes Neo Energy Group: Odpowiedź nie jest prosta. Projekty OZE napotykają na opór m.in. lokalnej społeczności. To zwykle ludzie, którzy nie odnoszą bezpośrednich korzyści z OZE lub są przekonani, że tego typu źródła energii są szkodliwe w szerokim rozumieniu tego słowa. Często słyszymy m.in. o wpływie na atrakcyjność turystyczną, ceny gruntów czy krajobraz. Spotykamy się również z grupą osób związanych ze środowiskiem ekologów lub wspierających je, którzy martwią się np. o oddziaływanie farm na okoliczną faunę i florę czy hałas lub drgania wywołane przez wiatraki i wpływające na ludzi mieszkających niedaleko farm. Za każdym razem staramy się rozmawiać z nimi i rozwiewać ich wątpliwości. Rozmowy nie zawsze są łatwe, ale ważne, gdy obie strony chcą je prowadzić. Musimy też stale edukować społeczeństwo, obalać mity i fałszywe wyobrażenia o wpływie wiatraków czy instalacji fotowoltaicznych na nasze zdrowie oraz walczyć z innymi nieprawdziwymi stwierdzeniami dot. tego przemysłu. Żeby to zrobić, ważne jest prowadzenie otwartej i rzetelnej dyskusji na temat OZE, uwzględniając zarówno korzyści, jak i obawy społeczne. Edukacja i dialog są kluczowe, aby rozwiewać wątpliwości i budować wspólne zrozumienie w kwestii zrównoważonego rozwoju energetycznego.
Liderzy Innowacji: Mimo pojawiających się przeszkód, sporo udało Wam się zrobić. Co według Pana było największym kamieniem milowym w historii Neo Energy Group i jakie zmiany na rynku uważa Pan za kluczowe dla sektora OZE?
Piotr Beaupre, prezes Neo Energy Group: Dla Neo Energy Group kluczowym momentem było wprowadzenie zielonych certyfikatów w 2005 roku, które zapewniły wsparcie finansowe dla projektów OZE. Kolejny przełom to zmiana systemu wsparcia na bardziej stabilny mechanizm aukcji w 2018 roku. Dla naszej firmy ważnym krokiem było również rozszerzenie działalności o biogaz, farmy fotowoltaiczne oraz magazyny energii. Powstanie zespołu Neo Energy Project Management umożliwiło nam nadzór nad budową dewelopowanych przez nas obiektów, co było jednym z istotniejszych kamieni milowych w historii Grupy.
Liderzy Innowacji: Portfolio Waszej firmy jest imponujące. Jakie projekty zrealizowaliście do tej pory i z kim współpracujecie?
Piotr Beaupre, prezes Neo Energy Group: Możemy pochwalić się wachlarzem inwestycji OZE, który obejmuje instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, biogazownie, a także projekty magazynowania energii. Łączna moc wszystkich projektów w naszym portfelu wynosi obecnie 4,8 GW. NEG jest pionierem wielkoskalowej energetyki fotowoltaicznej i wiatrowej - przez dwie dekady stworzyliśmy portfolio wysokiej jakości projektów i aktywnie rozbudowujemy je realizując inwestycje na terenie całego kraju. Jesteśmy także właścicielem i operatorem co czwartej instalacji biogazu składowiskowego w Polsce, z których wytwarza się ponad 75% energii elektrycznej produkowanej ze wszystkich instalacji tego typu w naszym kraju. Realizujemy szereg inwestycji zarówno dla dużych firm przemysłowych, jak i MŚP, współpracujemy również z władzami samorządów w całej Polsce. Jeśli chodzi o partnerów biznesowych, to zaufali nam, między innymi, PGNiG czy Grupa Energa (Orlen), Tauron, Mlekoma, Polmlek, Grupa Polsat (ZE PAK), Real Management, czeska Grupa CEZ i portugalski EDPR.
Liderzy Innowacji: Jakie projekty energetyczne Neo Energy Group prowadzi na terenie Opolszczyzny i jakie korzyści przyniosą one lokalnej społeczności?
Piotr Beaupre, prezes Neo Energy Group: Na terenie Opolszczyzny realizujemy kilka kluczowych projektów przynoszących korzyści zarówno lokalnej społeczności, jak i całemu regionowi. Projekty te obejmują instalacje OZE dostarczające czystą energię, ale również generujące dochody z czynszów dzierżawnych oraz podatków, co przekłada się np. na rozwój lokalnej infrastruktury oraz całych gmin. Bardzo często wychodzimy także naprzeciw różnym lokalnym inicjatywom. Dofinansowujemy regionalne uroczystości, działalność szkół, klubów sportowych, a także finansujemy drogi, place zabaw czy świetlice itp.
Liderzy Innowacji: Jakie plany rozwoju ma Neo Energy Group na kolejne lata?
Piotr Beaupre, prezes Neo Energy Group: Planujemy w dalszym ciągu rozwijać swój portfel projektów. Chcemy kupować i inwestować w nowe przedsięwzięcia we wszystkich obszarach OZE, ale dostrzegamy też konieczność powiększenia naszego zespołu o specjalistów od technologii związanych z magazynowaniem energii, takich jak magazyny ciepła, wodoru czy magazyny kinetyczne. W szczególności widzimy nasz rozwój w przygotowaniu projektów, które będą rozwinięciem tradycyjnego OZE w kierunku tzw. e-paliw. Uważamy, że ten obszar będzie miejscem, w którym prywatni przedsiębiorcy mają do odegrania istotną rolę w rozwoju Polski i jej dalszej transformacji nie tylko w energetyce.
Liderzy Innowacji: Zaczynaliśmy rozmowę od pytania o potencjał naszego kraju, jeśli chodzi o rynek OZE. Zakończmy więc klamrą. Czy Pana zdaniem, w ciągu następnych 20 lat, Polska może stać się bardziej zieloną i zrównoważoną gospodarką, a obywatele powszechnie będą korzystać z energii odnawialnej?
Piotr Beaupre, prezes Neo Energy Group: Z pewnością tak się stanie – jest to jedyny kierunek, w którym zmierza cały świat, oczywiście wspierany przez energetykę jądrową. Dalszy rozwój zielonej energetyki przyniesie ogromne korzyści dla Polski i jej konkurencyjności w Europie. Według wielu specjalistów, koszt energii dla przeciętnego obywatela naszego kraju będzie znacząco malał. Oczywiście jest to proces, który potrwa wiele lat, ale został uruchomiony 20 lat temu i z pewnością będzie kontynuowany przez kolejne dwie dekady. Trzeba pamiętać, że OZE to nie tylko zielona i coraz tańsza energia, ale także niezależność energetyczna, co jest fundamentalnym wyzwaniem w obecnej rzeczywistości, co pokazuje np. wojna w Ukrainie. Dzięki OZE Polska może całkowicie uniezależnić się przede wszystkim od Rosji, ale także od dostaw gazu i ropy z innych krajów, nawet tych przyjaznych, jak USA czy kraje arabskie. Sądzę, że to kierunek, w którym warto zmierzać.
Tekst sponsorowany
Najnowsze komentarze