Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Nowocześnie, ekologicznie i oszczędnie – Żory patrzą w przyszłość i ruszają z nowymi inwestycjami

08.03.2024 15:00 | 0 komentarzy | EK

Odważne decyzje i konsekwentnie realizowany plan rozwoju sprawiają, że Żory są dziś postrzegane jako regionalny lider oraz miasto otwarte na innowacje. Po wprowadzeniu Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej czy pionierskiego programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego „Z przyszłością w Żorach” czas na kolejne rewolucyjne projekty, które sprawią, że o Żorach znów będzie głośno nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie!

Nowocześnie, ekologicznie i oszczędnie – Żory patrzą w przyszłość i ruszają z nowymi inwestycjami
Wizualizacja planowanego Centrum Rozwoju Innowacji na Osiedlu Gwarków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Geotermia szansą na samowystarczalność energetyczną miasta

Ostatnie lata przyniosły duże podwyżki cen na rynku energii, co niepokoi zarówno odbiorców indywidualnych, jak i biznesowych. Wzrost kosztów energii elektrycznej oraz cieplnej przekłada się na ceny towarów i usług, a skutki wysokiej inflacji boleśnie odczuwa każdy z nas. By temu przeciwdziałać konieczna jest transformacja energetyczna oraz wykorzystanie lokalnego potencjału do produkcji tańszej energii elektrycznej i cieplnej. Władze Żor mają pomysł jak to zrobić! Rozwiązaniem będzie odnawialne źródło energii, jakim jest geotermia.

Planujemy wykorzystanie energii geotermalnej do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła do ogrzewania mieszkań w Żorach. Jeżeli uda nam się zrealizować ten projekt, będziemy pierwszym miastem w Polsce, które będzie korzystać z takich źródeł. Są oczywiście miejsca, gdzie wykorzystuje się wody geotermalne. My nie mamy takich wód, ale za to mamy wyjątkowo gorące skały i właśnie ich energię chcemy wykorzystać. Planujemy odwierty do głębokości 4-6 kilometrów, gdzie spodziewamy się temperatury sięgającej nawet 200 stopni Celsjusza. Będziemy mogli pompować tam wodę, która będzie się ogrzewała i następnie napędzała turbiny do produkcji energii elektrycznej. Ciepło będzie zaś dodatkiem, który będziemy mogli wykorzystać do ogrzania żorskich mieszkań – tłumaczy Waldemar Socha, prezydent Miasta Żory.

Wykorzystując swoją lokalizację w rejonie skał o wysokich temperaturach, Miasto Żory we współpracy z dużym zagranicznym partnerem planuje budowę elektrociepłowni geotermalnej. Dzięki wykorzystaniu technologii pozyskiwania ciepła w obiegu zamkniętym, możliwe będzie wytwarzanie niewyczerpalnej ilości energii elektrycznej oraz cieplnej. Pierwszym krokiem na drodze do realizacji tego rewolucyjnego projektu będzie wiercenie otworu badawczo-parametrycznego Żory GT–1, do głębokości około 6000 m,

w celu osiągnięcia skał podłoża prekambryjskiego, gdzie według szacunków temperatura może osiągnąć wartość powyżej 170°C – jest to tzw. anomalia górnośląska.

Ten projekt może być dla nas prawdziwą rewolucją, dającą Żorom ogromną przewagę nad innymi miastami. Tani prąd i ogrzewanie pozwolą nie tylko obniżyć koszty funkcjonowania instytucji miejskich, ale też będą magnesem przyciągającym do miasta nowych mieszkańców oraz atrakcyjnych inwestorów – podkreśla Waldemar Socha.

Była kopalnia, będzie ekologiczna żywność i dobrze płatne miejsca pracy

„Zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji (KWK) – transformacja społeczno-gospodarcza terenów po byłej kopalni KWK Żory” pod tą nazwą kryje się projekt, który

w najbliższych latach kompletnie odmieni osiedle Gwarków, a jednocześnie będzie motorem napędowym dalszego rozwoju Miasta Żory.

Na terenach po byłej kopalni Żory planujemy wybudować centrum badawczo-rozwojowe, w którym będziemy uprawiali rośliny oraz hodowali zwierzęta wodne, takie jak ryby czy krewetki. Chcemy pokazać, że taki sposób produkcji żywności to przyszłość, ponieważ jest wydajny i ekologiczny. Kończymy właśnie etap koncepcyjny, potem czeka nas przygotowanie projektu budowlanego i przystąpimy do realizacji – mówi Waldemar Socha, prezydent Miasta Żory.

Projekt ten budzi ogromne zainteresowanie w skali całej Unii Europejskiej, dlatego też Miasto Żory, jako jedyne w Polsce, zostało wybrane do wzięcia udziału w unijnym programie, dotyczącym nowoczesnego rolnictwa. Co ważne, Unia Europejska dofinansuje realizację tego przełomowego przedsięwzięcia. Projekt jest bowiem przewidziany do dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w wysokości aż 102,6 mln zł – znalazł się on na liście projektów kluczowych kontraktu programowego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Wizualizacja planowanego Centrum Rozwoju Innowacji na Osiedlu Gwarków- autor MUS ARCHITECTS

Wizualizacja planowanego Centrum Rozwoju Innowacji na Osiedlu Gwarków- autor MUS ARCHITECTS

Na czym dokładnie będzie polegała transformacja osiedla Gwarków? Powstanie tam Centrum Rozwoju Innowacji (CRI), zajmujące się uprawami wertykalnymi (pionowymi), opartymi na aquaponice, hydroponice i aquakulturze wraz z zespołem laboratoriów, biurami, pracowniami warsztatowymi oraz przestrzenią o charakterze eventowym. Nowoczesny budynek stanie w miejscu niezagospodarowanego obecnie placu parkingowego przed byłą kopalnią.

Oprócz bardzo nowoczesnej i ekologicznej uprawy warzyw, owoców i ziół, a także hodowli ryb czy krewetek, prowadzone będą tam też prace nad stworzeniem i optymalizacją technologii pod uprawy wertykalne. CRI będzie współpracowało ze światem nauki oraz z inżynierami, praktykami i pasjonatami, by wykorzystywać ideę aquaponiki w branżach związanych m.in. z produkcją zdrowej żywności, ichtiologią, farmacją, kosmetologią czy chemią gospodarczą. Centrum będzie poszukiwać nowych rozwiązań w zakresie innowacyjnego rolnictwa miejskiego oraz tworzyć technologię i udostępniać ją innym podmiotom. Integralną częścią CRI będą nowoczesne laboratoria, nastawione na takie specjalizacje jak: energetyka, technologie informacyjne i komunikacyjne, przemysły wschodzące, a przede wszystkim medycyna i zielona gospodarka.

Nowoczesne laboratoria i pracownie warsztatowe pozwolą na prowadzenie zajęć dla dzieci, młodzieży czy osób potrzebujących nowych kompetencji zawodowych. Będziemy zaciekawiać młodych ludzi nauką oraz pomagać im zdobyć umiejętności, pożądane na rynku pracy – podkreśla Waldemar Socha. – W ten sposób nie tylko stworzymy w mieście atrakcyjne miejsca pracy, ale i przygotujemy potrzebną kadrę. To inwestycja w przyszłość Żor i ich mieszkańców – dodaje prezydent Miasta.

Drugą częścią projektu będzie stworzenie nowatorskiego, pierwszego w Polsce Centrum Innowacyjnego Rolnictwa, związanego z rolnictwem miejskim i powiązanymi z nim branżami – ogrodniczą, chłodniczą, logistyczną, programistyczną czy technologiczną. Powstanie ono w budynku po byłej stołówce pracowniczej kopalni Żory. Głównym zadaniem Centrum będzie pomoc przedsiębiorstwom, w tym podmiotom ekonomii społecznej i organizacjom sektora publicznego w odchodzeniu od gospodarki opartej na węglu oraz

w sprostaniu wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu i innymi zagrożeniami charakterystycznymi dla tradycyjnych upraw (suszą, gwałtownymi deszczami nawalnymi, szkodnikami, chorobami itd.) oraz zwiększenia konkurencyjności miasta i regionu. Przewiduje się, że istniejący budynek zostanie wyremontowany, wyposażony i oddany do użytkowania na koniec 2025 r., a cała inwestycja będzie gotowa w 2027 r.

Wraz z transformacją terenów pogórniczych planujemy też inwestycje mieszkaniowe. Zamiast obecnych budynków socjalnych, powstaną nowe, o znacznie wyższym standardzie. Wierzę, że miejskie inwestycje na tak dużą skalę tchną nowe życie w osiedle Gwarków i sprawią, że ta cześć Żor stanie się jedną z wizytówek naszego miasta – podkreśla Waldemar Socha, prezydent Miasta Żory.

Tekst sponsorowany

Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>

Powyższa prezentacja ukazała się w ramach specjalnego raportu “Liderzy inwestycji i innowacji” przygotowanego i wydanego w lutym 2024 w nakładzie 37 tys. szt. przez Wydawnictwo Nowiny.

Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>

Ludzie:

Waldemar Socha

Waldemar Socha

Prezydent Żor