Oficjalne otwarcie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Neonatologicznego w Wodzisławiu [ZDJĘCIA]
W środę (28.02) w wodzisławskim szpitalu odbyło się oficjalne otwarcie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Neonatologicznego.
- Dzięki dotacji w wysokości 550 tys. zł, przekazanej przez Powiat Wodzisławskim oraz środkom w wysokości 700 tys. zł przekazanym przez miasto Wodzisław Śląski, szpital wyremontował i zmodernizował Oddział Neonatologiczny oraz Oddział Ginekologiczno-Położniczy wraz z Traktem Porodowym. Oddziały zostały dostosowane do aktualnie obowiązujących standardów i przepisów. Poprawiła się także jakość i komfort leczenia - informuje wodzisławskie starostwo.
- To dla mnie ważny dzień i chwila, na którą przyszło czekać wiele lat. Niezwykle się cieszę, że tak ważne oddziały zyskały zupełnie inne wnętrza, inną estetykę i w końcu spełniają słuszne oczekiwania pacjentek, które tutaj przebywają, tutaj rodzą dzieci. Cieszę się, bo to dopełniło całość. Mamy już nie tylko nowoczesne urządzenia czy zespół wykwalifikowanych lekarzy i personelu medycznego, ale także wnętrza, w których przebywa się przyjemnie i bezpiecznie – mówił starosta wodzisławski Leszek Bizoń.
Kompleksowy remont pomieszczeń neonatologii i porodówki objął m.in. malowanie ścian, wymianę kafelek, futryn i drzwi, wykładziny, lamp sufitowych, wykonanie nowych łazienek przy salach porodowych, montaż klimatyzatorów ściennych czy zakup i montaż wanny porodowej. Po zmianach na Trakcie Porodowym znajdują się dwie sale porodowe z bezpośrednim dostępem do toalety i prysznica. A co równie ważne, na oddziale znajduje się jedna sala z wanną do porodów w wodzie i bezpośrednim dostępem do prysznica i toalety. 14 lutego wanna do porodów została wykorzystana po raz pierwszy, a na świat przyszła mała Zosia.
- Moment tego porodu był bardzo ważny dla wodzisławskiej lecznicy i całego naszego oddziału. To był piękny, świadomy, naturalny poród i jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy wziąć udział w tym wspaniałym wydarzeniu. Taki poród do wody niesie ze sobą szereg pozytywnych aspektów, zarówno dla kobiety rodzącej, jak i dla rodzącego się dziecka. Pacjentka jest zrelaksowana, może się odprężyć, a wtedy mięśnie się rozluźniają. Dzięki działaniu siły wyporu pacjentka może się swobodnie poruszać i zmieniać pozycje. Dla dziecka też ten komfort rodzenia jest lepszy, bo środowisko wodne jest mu bardziej znane. Hałasy są wygłuszone, dotyk jest delikatniejszy, dlatego poród jest dla dziecka bardzo łagodny – powiedziała Agata Jeż, położna sali porodowej, która odbierała pierwszy w Wodzisławiu poród w wodzie.