środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Żorskie Święto Ogniowe wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

13.02.2024 16:08 | 0 komentarzy | juk

Od ponad już 300 lat w Żorach odbywa się uroczysta procesja mieszkańców uliczkami starego miasta z płonącymi pochodniami. Teraz wydarzenie zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Żorskie Święto Ogniowe wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 r., który strawił znaczną część miasta.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Święto Ogniowe w Żorach to tradycja tak niezwykła, że od kilkunastu miesięcy trwały starania o wpisanie jej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Muzeum Miejskie w Żorach właśnie poinformowało, że wysyłek nie poszedł na marne.

„Uprzejmie informuję, że decyzją z dn. 29 stycznia 2024 r. Święto Ogniowe w Żorach zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego" - informuje w liście z upoważnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska. "Serdecznie gratuluję Wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa na temat wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego" - dodaje.

Sprawę komentuje w mediach społecznościowych prezydent Waldemar Socha. "Taki wpis to przede wszystkim podkreślenie rangi i wyjątkowości Święta Ogniowego, a także krok do zachowania tej pięknej tradycji dla potomnych i promowania jej w całym kraju! To także szansa na pozyskanie środków np. na działania mające dokumentować te święto, takie jak przygotowanie wydawnictw, filmów itp. Serdecznie dziękuję mieszkańcom zaangażowanym w przygotowywanie i promowanie tego wniosku" - czytamy. 

Przypomnijmy, że geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 r., który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu, co roku uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni. W tym roku procesja odbędzie się po raz 322.

Ludzie:

Waldemar Socha

Waldemar Socha

Prezydent Żor