Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

W Żorach trwa budowa drogi wylotowej w kierunku Jastrzębia-Zdroju

23.11.2023 11:57 | 4 komentarze | juk

Sprawniej, szybciej i nowocześnie. Tak ma wyglądać podróż z Żor do Jastrzębia-Zdroju. Ma to być pokłosie realizowanej właśnie w Żorach inwestycji, polegającej na budowie drogi wylotowej do Jastrzębia-Zdroju od skrzyżowania z ul. Towarową do skrzyżowania z ul. Gajową.

W Żorach trwa budowa drogi wylotowej w kierunku Jastrzębia-Zdroju
Zdjęcie przedstawia budowaną drogę wylotową do Jastrzębia-Zdroju od skrzyżowania z ul. Towarową do skrzyżowania z ul. Gajową, wraz z oznakowaniem, pasem zieleni, rondem oraz chodnikiem.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Celem inwestycji jest wybudowanie drogi wylotowej w kierunku Jastrzębia-Zdroju, która będzie stanowić kontynuację Alei Armii Krajowej i połączona zostanie z Aleją Jana Pawła II na wysokości istniejącego skrzyżowania z ul. Gajową za pomocą ronda turbinowego. Do ronda doprowadzone będą drogi łączące Aleje Jana Pawła II i ul. Gajową.

Jak przekazuje Urząd Miasta w Żorach, zakres inwestycji obejmuje również budowę ogólnodostępnego parkingu dla samochodów osobowych w miejscu odciętego odcinka Alei Jana Pawła II, budowę zatok autobusowych na projektowanych drogach, ścieżek rowerowych z dopuszczeniem ruchu pieszego, oświetlenia ulicznego na całym przedmiotowym odcinku, systemu odwodnienia w postaci kanalizacji deszczowej czy zabezpieczenie sieci gazowej wzdłuż Alei Jana Pawła II oraz przebudowę hydrantów. Termin realizacji zadania przypada na koniec grudnia.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego przez Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie całego projektu, który zakłada realizację 6 zadań wynosi prawie 28,5 mln zł. Zadanie pn. „Budowa drogi wylotowej w kierunku Jastrzębia-Zdroju od skrzyżowania z ul. Towarową do skrzyżowania z ul. Gajową wraz z budową łączników do Al. Jana Pawła II i ul. Gajowej, parkingu razem z odwodnieniem, oświetleniem i kanałem technologicznym (wraz z budową zbiornika ziemnego, ścianą oporową, zabezpieczeniem i przebudową teletechniki, rozbiórką i budową stacji transformatorowej, przebudową i zabezpieczeniem gazociągu, przebudową hydrantów)" to koszt nieco ponad 13,2 mln zł.