WIOŚ o "nadal niestabilnej ścianie hałdy" i mobilnym laboratorium [ZDJĘCIA]
Północna ściana hałdy w Radlinie nadal jest niestabilna - to jeden z głównych wniosków po wizycie WIOŚ na miejscu zdarzenia. W poprzednią sobotę (16.09.) doszło do osunięcia się części hałdy, w wyniku czego powstała ogromna chmura pyłu, która wzbiła się w powietrze, a następnie opadła na część miasta, pozostawiając warstwę osadu.
Kontrola interwencyjna WIOŚ na hałdzie w Radlinie
Po sobotnim samoistnym osunięciu się hałdy w Radlinie, powiadomiony o sprawie i jej następstwach, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził na miejscu kontrolę interwencyjną. Z dotychczasowych oględzin inspektorów wynika, że północna ściana hałdy jest nadal niestabilna.
- Inspektorzy podjęli działania w terenie po otrzymaniu zgłoszenia o silnym zapyleniu, wstępne ustalenia oraz informacje uzyskane z od Policji i Straży Pożarnej wykazały, że jego źródłem było osunięcie się materiału na północnej ścianie hałdy na terenie KWK Marcel. W czasie kiedy inspektorzy prowadzili czynności w terenie pylenie już ustąpiło - przedstawia WIOŚ.
Ustalono, że w dniu poprzedzającym zdarzenie, na hałdzie prowadzone były prace związane z utworzeniem dróg technicznych tworzących kaskady, zapobiegające nadmiernemu zapyleniu unoszącemu się z hałdy.
- Z wyjaśnień otrzymanych od dzierżawiącej hałdę spółki „Barosz - Gwimet” wynikało, że dokładne przyczyny osunięcia nie są znane, a najprawdopodobniejszą przyczyną było przedostanie się wody opadowej przez szczeliny do zapożarowanej hałdy, co spowodowało gwałtowne rozprężenie pary wodnej, skutkujące wystąpieniem osuwiska i emisja pyłu - przekazuje Inspektorat.
Spółka zabezpieczyła teren, jednak inspektorzy stwierdzili, że hałda jest niestabilna i możliwe jest powstanie kolejnego osuwiska.
Poza czynnościami kontrolnymi, które w tej chwili są w toku, zaplanowane zostały pomiary emisji. Pomiary przeprowadzone zostaną przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ za pomocą specjalistycznego ambulansu, ich celem jest sprawdzenie jakie zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu. Miejsce, w którym stanie ambulans zostanie uzgodnione z władzami Radlina.
Powyższe ustalenia przedstawiają stan z poniedziałku (18.09.), kontrola jest w toku i szczegółowe informacje zostaną przekazane po jej zakończeniu.
mat. pras. WIOŚ, oprac. god
- Osunięcie hałdy w Radlinie 5 wiadomości, 33 komentarze w dyskusji, 20 zdjęć
Komentarze
2 komentarze
Szanowni kontrolerzy z WIOŚ ruszcie w końcu d..i weżcie się za kontrolę bo jeżeli jedynym źródłem dla was jest firma prowadząca rekultywację chałdy to lepiej zmieńcie pracę bo tylko wkurzacie ludzi takimi opiniami.
No waśnie, a były takie ulewy że woda musiała się tam dostać, lało i lało, ale tylko na tą hałde. Nie widzieliście tego.
Komu chcecie wcisnąć ten kit? Miejscowych na to nie nabierzecie.