Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Wodzisław: O co chodzi z 4-dniowym tygodniem nauki w szkołach? Wyjaśniamy

11.08.2023 11:58 | 0 komentarzy | ska

Ogólnopolskie media w ostatnich dniach rozpisują się o wodzisławskich zmianach w oświacie, bo zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku strategią na lata 2022-2026, trzynaście miejskich szkół podstawowych ma przetestować innowacyjne założenia, m.in. odejście od 45-minutowych lekcji czy oceny opisowe. Przypomnijmy, że część z tych założeń już jest realizowana... od zeszłego roku szkolnego. 

Wodzisław: O co chodzi z 4-dniowym tygodniem nauki w szkołach? Wyjaśniamy
Zmiany w wodzisławskiej oświacie już zaszły i przyzwyczaiły się do niech dzieci, rodzice oraz nauczyciele.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisław: O co chodzi z 4-dniowym tygodniem nauki w szkołach? Wyjaśniamy

Choć uczniowie, rodzice i nauczyciele w Wodzisławiu Śląskim zdążyli już poznać w ubiegłym roku szkolnym m.in. oceny opisowe we wszystkich klasach i brak dzwonków w niektórych szkołach, w części mediów ogólnopolskich temat zmian w wodzisławskiej oświacie pojawił się dopiero teraz, na kilka tygodni przed nadejściem nowego roku szkolnego. 

- W oświacie nie może następować rewolucja, a ewolucja i właśnie to robimy. Część założeń nowej strategii już udało nam się wypracować, a inne pozostają jeszcze do wprowadzenia. Rok szkolny rozpoczynamy normalnie - powiedziała nam jedna z dyrektorek szkół podstawowych w Wodzisławiu Śląskim. 

W podobnym tonie sprawę wyjaśniają urzędnicy z Wydziału Dialogu, Promocji i Kultury wodzisławskiego magistratu, informując o strategii oświaty dostępnej na stronie internetowej urzędu... od ponad roku. 

Warto wyjaśnić użyty w niektórych artykułach termin 4-dniowego dnia nauki. W założeniach strategii oświaty zawarto zapis o jednym dniu projektowym w tygodniu, a to przecież nie to samo, co brak nauki w szkole. To założenie może być realizowane szczególnie w starszych klasach szkół podstawowych, kiedy uczniowie mogą rozwijać poszczególne zagadnienia w formie przygotowania projektów. 

Więcej o wodzisławskiej strategii oświaty pisaliśmy w styczniu 2022 roku, kiedy prezydent Mieczysław Kieca zorganizował konferencję prasową na temat zmian w oświacie. >>>

- Część strategii oświaty nazwana "Okno na świat" jest rewolucją poprzez ewolucję. Ten proces będzie trwał w Wodzisławiu  3 do 4 lat, ale jeśli uda się w pełni wdrożyć tę część strategii "Okno na świat", system oświaty przejdzie rewolucję. Zostanie dokonana gruntowna zmiana jeśli chodzi o proces i model kształcenia w szkołach, dla których miasto jest organem prowadzącym - zapowiadał wówczas prezydent.