Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Otwarcie Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju już 2 września

10.08.2023 13:15 | 0 komentarzy | MP

Lewitująca bryła węgla, zaskakujące multimedia i wirtualna rzeczywistość, dzięki której przeniesiesz się w głąb kopalni. Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju ma być wyjątkowym miejscem na mapie obiektów postindustrialnych. Otwarcie Carbonarium po wakacjach, 2 września.

Otwarcie Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju już 2 września
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Carbonarium. Wszystko co powinieneś wiedzieć o węglu, od jego powstania w kosmosie po współczesne wykorzystanie w przemyśle.

To wyjątkowa opowieść o węglu i zaprezentowanie go w sposób dotąd nieeksponowany. Na wystawie stałej, jaką jest Carbonarium wydobywamy wiedzę i emocje. Zobaczymy etapy powstawania węgla we wszechświecie – od pierwiastka, poprzez jego obecność w organizmach żywych i przyrodzie, a także wykorzystanie go współcześnie w przemyśle. Nie zabraknie wątku transformacji i znaczenia tego surowca w kontekście powstania miasta Jastrzębie-Zdrój.

Na parterze budynku znajdują się kasy oraz Punkt Informacji Turystycznej, a także sklepik z pamiątkami. Centralnym elementem jest jednak „lewitująca” bryła węgla. Tutaj zaczyna się zwiedzanie.

Od najwyższego drzewa po najmniejszą bakterię. Wszystkie znane nam formy życia opierają się na chemii jednego pierwiastka – węgla. Pierwsze piętro Carbonarium to historia jego powstania, obecność w organizmach żywych, a także obieg węgla w przyrodzie – od powstania w jądrach gwiazd po karbon. Tematyka ta prezentowana jest m.in. w krótkim filmie przy wykorzystaniu stereoskopowej technologii przestrzennej.

Na drugim piętrze dowiemy się jaka jest historia wykorzystania węgla przez człowieka. Poznamy rodzaje węgla odkrywane od starożytności po początek XX wieku, historię pierwszych kopalń i najważniejsze kroki milowe węgla kamiennego, aż do ery globalnego surowca energetycznego i jego znaczenia w przemyśle.

Trzecie piętro to geneza rozwoju przemysłu górniczego w Jastrzębiu-Zdroju w kontekście historii miasta. Pokazujemy tu współczesny model wydobywczy i związane z nim niebezpieczeństwa. Zwiedzający, dzięki zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości (sektor VR), będą mogli zejść pod ziemię i niemalże dotknąć serca kopalni. Uruchamiając urządzenia audio wysłuchają także opowieści o mieście, jego historii i bogactwie współczesności.

Ostatnie piętro wystawy to już rozwój urbanistyczny miasta oraz życie codzienne jego mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem górników. Przestrzeń ta – podobnie jak mniejsze pomieszczenia znajdujące się w części administracyjnej budynku – będzie także wykorzystywana na potrzeby organizacji niewielkich eventów, wystaw i warsztatów.

Jastrzębskie Carbonarium wspólnie z postindustrialnym kompleksem huty Dolní Vítkovice jest częścią polsko-czeskiego szlaku węgla i stali. Projekt Industrialne pogranicze jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Kontakt
Towarowa 7, Jastrzębie-Zdrój

tel. 32 725 10 63

poczta@laznia.jastrzebie.pl

Carbonarium w mediach
facebook.com/LazniaMoszczenica
instagram.com/lazniamoszczenica
youtube.com/@laznia.moszczenica

Tekst sponsorowany