Pożegnanie z nutrią w Rybniku. To groźny gatunek inwazyjny, którzy trzeba wyeliminować
Nutrie trafiły na listę 100 najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie. Gryzonie z Ameryki Południowej zadomowiły się m.in. w Rybniku. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach nie pozostawia wątpliwości: nutrie zostaną odłowione, potem czeka je albo śmierć, albo azyl.
Uszkadzają wierzchnią warstwę gleby, doprowadzając do uszkodzeń infrastruktury drogowej, podkopami mogą wpływać na destabilizację skarp rzek, co przekłada się na ryzyko wystąpienia podtopień. Czyja to sprawka? Nutrii.
W województwie śląskim przedstawiciele tego gatunku zadomowili się w Jaworznie oraz w Rybniku.
- Niekontrolowany przyrost populacji tego gatunku skutkuje koniecznością podjęcia przez organy ochrony przyrody działań zaradczych – informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Groźne dla naszej przyrody
RDOŚ zauważa,że nutrie są odpowiedzialne za usuwanie roślin wodnych, z których następnie budują platformy do wypoczynku, żerowania i rozrodu. Skutkuje to zmniejszeniem możliwości gniazdowania niektórych gatunków ptaków.
- Populacja nutrii, nawet żyjąca w pozornie nieatrakcyjnym przyrodniczo terenie, jakim jest np. rzeka Nacyna, może w szybki sposób migrować dolinami cieków wodnych i zagrażać terenom cennym przyrodniczo, nawet tam, gdzie prowadzi się ścisłą bądź czynną ochronę przyrody, w szczególności dla zachowania siedlisk związanych z wodami (użytki ekologiczne, rezerwaty przyrody). Straty w takich ekosystemach mogą być niepowetowane i niemożliwe do odtworzenia, dlatego gatunek ten trafił na listę IGO (inwazyjne gatunki obce - red.) do szybkiej eliminacji – informuje RDOŚ.
Ponadto nutrie mogą być nosicielami różnych chorób wirusowych,np. gruźlicy, ale też pasożytów. Z uwagi na to, należy ograniczyć kontakt z tymi zwierzętami przez ludzi i zwierzęta domowe.
Dokarmianie nutrii tylko pogarsza sytuację
Nutrie trafiły do Europy z Ameryki Południowej na początku XX wieku w celach hodowlanych. Do niedawna liczebność nutrii w naszej strefie klimatycznej była ograniczana przez mroźne zimy. - Niestety łagodne zimy wpływają pozytywnie na przeżywalności i wzrost liczebności nutrii w naszym województwie. Dodatkowo rozwojowi populacji nutrii w Rybniku i Jaworznie sprzyja dokarmianie tych zwierząt przez mieszkańców nieświadomych zagrożenia, jakie niesie ten gatunek dla naszej rodzimej przyrody oraz brak ich naturalnych wrogów. Ponadto, dokarmianie tych zwierząt i pozostawianie resztek jedzenia, przynosi kolejny, niepożądany aspekt, czyli rozrost populacji szczurów, chętnie korzystających z tego dodatkowego źródła pożywienia – dodaje RDOŚ.
Uśmiercenie lub przekazanie do azylu
W sprzyjających warunkach nutrie rozmnażają się przez cały rok, a po ciąży trwającej 127-138 dni rodzi się 2-9 młodych, które osiągają dojrzałość płciową po 3-10 miesiącach. Niekontrolowany przyrost populacji nutrii spowodował, że gatunek ten na terenie Polski zakwalifikowany został do grupy IGO podlegającej szybkiej eliminacji.
Dlatego RDOŚ Katowice przy wsparciu lokalnych samorządów planuje podjęcie działań polegających na odłowieniu osobników. Możliwe są dwie ścieżki postępowania ze schwytanymi osobnikami: uśmiercenie lub przekazanie do specjalnego azylu – miejsca, które posiada zezwolenie na przetrzymywanie osobników tego gatunku. Z punktu widzenia aktualnie obowiązujących przepisów prawa, nie ma innych dróg postępowania w przypadku tego gatunku.
źródło: RDOŚ, oprac. ż
- Na ratunek rybnickim nutriom 16 wiadomości, 94 komentarze w dyskusji, 58 zdjęć
Komentarze
7 komentarzy
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Co za bzdury! Te stworzenia są inteligentniejsze od niejednego homo sapiens . Jakie zagrożenie? Komu zagrażają? Jakie inne stworzenia którym zagrażają pływają w polskich rzekach. Jakie jedzenie jajek !??!!! Nutria jest ROSLINOZERNA!!!!! Kto ma interes finansowy w tej nagonce? Burmistrz? Starosta?
Człowiek który krzywdzi zwierzęta dla mnie jedno ma imię to frajer.
Odwalcie się od tych nutri. To człowiek jest gatunkiem inwazyjnym a nie nutrie.
Jedynie jaki inwazyjny gatunek
Najwięksym szkodnikiem zawsze jest człowiek, a jak jeszcze o nienachealnej inteligencji i kryjący sie za przepisami, to już patologia.
Wystarczy kontrolować populację tej niewątpliwej atrakcji miasta.
Nie wiem czy nie jedynej..
Dzieci karmią je z ręki przy radości rodziców robiąc im zdjęcia z fajnymi zwierzątkami. Powiedz im o tych wirusach