Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Jak wybrać dobrego partnera do realizacji projektów IT?

11.05.2023 13:45 | 0 komentarzy | MP

Coraz więcej firm zaczyna widzieć konieczność optymalizacji swoich działań biznesowych także w zakresie struktury IT. Mowa tutaj o integracji poszczególnych systemów, które muszą być dostosowane do potrzeb klientów i rynkowych trendów. Dlatego też wiele przedsiębiorstw decyduje się skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która zrealizuje dane projekty IT. O czym konkretnie mowa? Zapraszamy do lektury!

Jak wybrać dobrego partnera do realizacji projektów IT?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Słowem wstępu

W poszukiwaniach odpowiedniego partnera w projektach wdrożeniowych IT należy się kierować przede wszystkim jego doświadczeniem i renomą. Ważna jest tutaj sprawdzona metodyka działań i zdolność dopasowywania systemów do najbardziej skomplikowanych procesów biznesowych oraz oczekiwań klienta. Warto też wiedzieć, że prawidłowe wdrożenie SAP to inwestycja w system, który da się dostosować bardzo złożonych wymagań firmy.

Wdrożenie SAP to w dużym skrócie scentralizowanie procesu zarządzania danymi. Chodzi tutaj o to, by poszczególne działy w firmie miały dostęp do tych samych informacji. W przeciwnym razie dość łatwo o pomyłki i duplikowanie danych, co przekłada się na rosnące koszty i inne problemy. SAP ułatwia zarządzanie procesami biznesowymi, przyspieszając pracę, zwiększając wydajność operacyjną i produktywność, a także poprawiając doświadczenia klientów.

Cechy odpowiedniego partnera realizacji projektów IT

Przede wszystkim partner IT musi podchodzić kompleksowo do projektów wdrożeniowych. Mowa tutaj m.in. o przeprowadzaniu audytów przedwdrożeniowych, rozpoznawaniu potrzeb użytkowników i realizacji innych celów biznesowych firmy. Partner powinien znać użytkowników i wiedzieć, jakie mają oczekiwania. Co więcej, dobrze też, jeśli oferuje on pomoc w utrzymaniu i administracji systemami — docelowo powinien zarządzać wszystkimi usługami związanymi z systemami SAP.

Należy też pamiętać, że większość projektów integracyjnych znacząco różni się od tych sprzed kilku lat. Zmiany na rynku zachodzą dynamicznie, dlatego też prototypowanie projektów IT powinno być przeprowadzone w taki sposób, by móc szybko reagować na ewentualne zmiany. Dotyczy to również zmian w obrębie modeli biznesowych firm.

Partner do realizacji projektów IT powinien mieć też doświadczenie w przeprowadzaniu wdrożeń w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach — najlepiej także tych międzynarodowych. Niektóre projekty wymagają bowiem wyjścia poza utarte schematy. Mowa tutaj np. o rozwiązaniach SAP S4HANA Cloud & Non-Cloud, SAP Business Technology Platform, SAP HANA czy Rise with SAP. Śmiała wizja i perfekcyjne wykonanie to absolutne minimum, pozwalające dojść do naprawdę satysfakcjonujących wyników.

Partner do realizacji projektów IT powinien wiedzieć, jakie są cele firmy i wymagania klientów. Zaproponowane przez niego rozwiązanie powinno być wsparcie nie na chwilę, lecz na wiele lat. W tym celu wykorzystywane są nowoczesne narzędzia i nieszablonowe myślenie - dzięki temu możliwy jest nieustanny rozwój firmy oraz zwiększenie jej odporności na zachodzące na rynku zmiany.

To jeszcze nie wszystko

Firma zajmująca się projektami IT powinna oferować wsparcie od prac koncepcyjnych aż po utrzymanie projektu. Klienci nie mogą zostać na żadnym etapie pozostawieni sami sobie. Kluczowe są tutaj szczegółowe analizy i stała opieka nad systemem. Dobrze też, jeśli partner IT zadba o szkolenia dla pracowników danej firmy, by mogli z czasem samodzielnie obsługiwać m.in. zaawansowane rozwiązania typu SAP. Partner IT powinien dysponować zespołem ekspertów wyspecjalizowanych we wdrożeniach systemowych.

Firmy odpowiedzialne za wdrażanie rozwiązań informatycznych w wielu przypadkach odgrywają rolę partnerów biznesowych. Ich przedstawiciele muszą wiedzieć, jak skutecznie przekazać daną wiedzę klientowi, aby umożliwić mu samodzielnie i efektywne zarządzanie systemami.

Co powinno wyróżniać taką firmę?

  • Doświadczenie poparte bogatym portfolio i zdobytymi certyfikatami technologicznymi.
  • Dostosowanie analizy biznesowej i strategii e-commerce do potrzeb klienta, a następnie zaprezentowanie jej w przejrzysty sposób.
  • Koncentracja nie tylko na biznesie, ale również potrzebach użytkowników i wszelkich obszarach projektowych.
  • Zespół ekspertów, na który składają się inżynierowie oprogramowania, projektanci UX czy konsultanci ds. rozwiązań biznesowych.
  • Zdolność łączenia projektowania systemu z procesami biznesowymi tj. sprzedażą i logistyką.

Warto dodać, że każdy projekt od fazy koncepcyjnej aż po efekt końcowy, to przede wszystkim umiejętność zrozumienia specyfiki danego projektu i związanego z nim trudności. Wybór firmy, która będzie wdrażać poszczególne rozwiązania informatyczne, to zatem nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale również szansa na optymalizację wszystkich działań biznesowych.

Tekst sponsorowany