Powiat pszczyński to przestrzeń aktywności
Powiat pszczyński wyróżnia bogactwo walorów przyrodniczych, niezwykła historia, wiele zabytków oraz miejsc, które przyciągają turystów. Pszczyński zamek, park, starówka, ośrodek hodowli żubrów linii pszczyńskiej, skansen, Muzeum Prasy Śląskiej, Zameczek Myśliwski Promnice, Jezioro Goczałkowickie oraz szlak Sakralnej Architektury Drewnianej – to tylko część atrakcji. Powiat posiada bogatą ofertę rekreacyjną, a sieć utwardzonych dróg leśnych oraz ścieżek rowerowych to olbrzymia zachęta do odbywania wycieczek rowerowych, które pozwalają docenić walory przyrodnicze i turystyczne.
Ziemia pszczyńska to miejsce dla każdego. Tutaj świetnie się mieszka, pracuje, odpoczywa i spędza czas. Niewątpliwie wielki wpływ na to ma korzystne położenie, klimat i walory krajobrazowe. Uroki tego regionu oczarowały wielu odwiedzających. Takie postrzeganie naszego regionu to wielka zasługa mieszkańców. Ci otwarci, gościnni i kreatywni ludzie aktywnie angażują się w życie powiatu, zaś swoim zamiłowaniem do lokalnych tradycji, propagują kulturę regionu w kraju i za granicą – przekonuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Podstawowymi bogactwami powiatu jest środowisko naturalne, liczne atrakcje regionu oraz walory historyczne. Powiat pszczyński przez większość utożsamiany jest przede wszystkim z samą Pszczyną, zamkiem i żubrami. Jednak nie wolno zapominać, że ten region to również inne ciekawe miejsca, znajdujące się na terenie pozostałych pięciu gmin powiatu. Na uwagę zasługuje Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Jezioro Goczałkowickie, torfowisko w Miedźnej, rezerwat Babczyna Dolina na terenie gmin Suszec i Kobiór czy też kościółki drewniane zlokalizowane w gminie Miedźna, Pszczyna i Pawłowice.
Ponadto w powiecie pszczyńskim dzięki pasji jego mieszkańców powstało kilka ciekawych prywatnych kolekcji i zbiorów etnograficznych, obrazujących życie naszych przodków. Należą do nich kolekcja Tadeusza Żyły z Jankowic, zbiory etnograficzne państwa Szenderów z Suszca, Izba Regionalna „Smolarnia” w Kobiórze czy Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju.
Zapraszamy do odwiedzenia ziemi pszczyńskiej – odkrycia wszystkiego co piękne w przyrodzie, niezwykłe w kulturze i sztuce oraz osobliwe w życiu codziennym. To miejsce wyjątkowe, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie – mówi Barbara Bandoła.
Te miejsca trzeba zobaczyć i zwiedzić
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest jednym z najcenniejszych muzeów-rezydencji w kraju. Należy podkreślić, że w Muzeum zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. W ostatniej dekadzie XX w. przeprowadzono prace konserwatorskie, a w oparciu o zachowaną ikonografię i archiwalne spisy inwentarzowe przywrócono dawne funkcje oraz aranżacje wnętrz odkrywając oryginalne kolory i złocenia. Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie. Wyrazem słuszności przyjętej koncepcji rekonstrukcji wnętrz jest nagrodzenie Muzeum w konkursie 1995 r. przez organizację Europa Nostra z siedzibą w Hadze, zajmującą się ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego, dyplomem honorowym „Za pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku z ich wyposażeniem, oparte na wnikliwych historycznych badaniach, które przywróciły blask początku XX wieku”.
W chwili obecnej udostępniane są oryginalne wnętrza mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku, apartamenty cesarza Wilhelma II, Gabinet Miniatur czy Zbrojownia, które pozwalają odwiedzającym zapoznać się z klimatem rezydencji magnackiej.
Pszczyna, ul. Brama Wybrańców 1
https://zamek-pszczyna.pl/
Park Pszczyński
Przechodząc z rynku w Pszczynie przez Bramę Wybrańców i dalej przez dziedziniec zamkowy, wchodzimy na teren 156-ha zabytkowego parku pszczyńskiego. Licznie odwiedzany przez turystów przez cały rok przyciąga swoją różnorodnością i bogactwem. Kompozycji nadano cechy ogrodu romantycznego, wykorzystując charakterystyczne i modne elementy: skupiska drzew i krzewów, rozlewiska rzeczne, łukowe mostki nad kanałami, altany i inne budowle. Odnajdziemy tu między innymi stajnie książęce, lodownię oraz herbaciarnię i bramę chińską. W zachodniej części parku, w tzw. Zwierzyńcu, w malowniczym otoczeniu, znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów, gdzie można spotkać się oko w oko z królem puszczy.
Skansen „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”
Warto odwiedzić pszczyński skansen zlokalizowany we wschodniej części parku, gdzie zapoznamy się z najcenniejszymi zabytkami drewnianej architektury ludowej pochodzącymi z okolicznych wsi.
Pszczyna, ul. Parkowa 20a
https://www.skansen.pszczyna.pl/
Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach
W ramach ośrodka w 2020 roku została udostępniona dla zwiedzających zagroda pokazowa żubrów. Wokół niej przebiega ścieżka dydaktyczna, która umożliwia obserwowanie żubrów w naturalnym dla nich środowisku. Na ścieżce umieszczono liczne tablice przedstawiające zagadnienia związane z ochroną przyrody, ekologią lasu i gospodarką leśną. Ponadto na terenie ośrodka znajduje się budynek dydaktyczny, mieszczący salę konferencyjną i bibliotekę, a także wiata widokowa, z której można oglądać łąkę i stanowiska karmowe żubrów. Na terenie ośrodka żyje stado kilkudziesięciu osobników króla puszczy.
43-215 Jankowice, ul. Żubrów 151
https://kobior.katowice.lasy.gov.pl/
Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie
Ekspozycja muzealna ukazuje dzieje prasy śląskiej od jej początków aż do roku 1939. Jako jedyne w kraju muzeum czasopiśmiennictwa gromadzi zabytkowe maszyny i urządzenia drukarskie. Wewnątrz mieści się również Izba Telemanna – sala muzyki i poezji, gdzie oprócz XVIII-wiecznego pozytywu prezentowane są zbiory dawnych instrumentów. Muzeum Prasy Śląskiej nosi imię Wojciecha Korfantego – przywódcy śląskiego ludu, a także twórcy najpopularniejszych gazet polskich na Śląsku. Muzeum znajduje się na oznakowanym Szlaku Zabytków Techniki.
43-200 Pszczyna
ul. Piastowska 26
http://www.muzeumprasy.pl/
Muzeum Militarnych Dziejów Śląska
Muzeum gromadzi pamiątki związane z powstaniami śląskimi, martyrologią Śląska, zwłaszcza z okresu II wojny światowej oraz walki z polskim podziemiem niepodległościowym po jej zakończeniu. Osobno potraktowano w muzeum poszczególne okresy historyczne rozpoczynając od neolitu, a zakończywszy na misjach pokojowych żołnierzy polskich na świecie.
Pszczyna, ul. Katowicka 1
www.militaria.pszczyna.pl/
Pałacyk Myśliwski w Promnicach
Neogotycki pałacyk myśliwski w Promnicach wybudował Jan Henryk XV w 1861 r. Powstanie zameczku myśliwskiego Promnice, położonego we wsi Kobiór nad Jeziorem Paprocańskim, wiązało się z myśliwską pasją książąt von Hochberg oraz z myślą o najznakomitszych gościach zapraszanych na polowania w Puszczy Pszczyńskiej. Od 2018 r. obiekt jest częścią Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Z zamkiem w Pszczynie łączy go zabytkowa aleja dębowa.
https://zamek-pszczyna.pl/promnice/
Sakralna Architektura Drewniana
Na szczególną uwagę zasługują wiejskie drewniane kościółki świadczące o wysokim kunszcie tutejszych cieśli. Do naszych czasów przetrwało ich na terenie Górnego Śląska zaledwie kilkadziesiąt. O ile świeckie budowle drewniane można znaleźć przeważnie w skansenach, o tyle kościoły nadal pełnią swoją pierwotną funkcję. Są niezwykle cennymi dowodami historii: zarówno roboty ciesielskiej, jak i artystycznego kunsztu twórców zdobiących ich wnętrza, Zabytki architektury drewnianej wraz z otoczeniem, które niemal nie zmieniło się od wieków, stanowią bardzo atrakcyjne akcenty krajobrazu i są chętnie odwiedzane przez turystów. Można je zobaczyć w Pielgrzymowicach, Łące, Wiśle Małej, Ćwiklicach, Grzawie, Miedźnej i Górze. Stanowią fragment jednego z najcenniejszych szlaków turystycznych regionu prowadzącego od Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie.
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój
W uzdrowisku od ponad 165 lat udzielane są świadczenia zdrowotne służące zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Prowadzi dwa profile medyczne- lecznictwo uzdrowiskowe i szpital rehabilitacyjno-uzdrowiskowy. Ponadto w jego strukturze znajduje się Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny dla Dzieci „Stokrotka”. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój oferuje ponad 50 zabiegów, w tym zabiegi oparte na naturalnych surowcach uzdrowiskowych – borowinie i solance. Specjalizuje się w leczeniu: chorób narządu ruchu, chorób naczyń obwodowych, chorób laryngologicznych oraz rehabilitacji osób z cukrzycą. Uzdrowisko przylega do pięknego parku zdrojowego.
Goczałkowice-Zdrój, ul. Uzdrowiskowa 54
https://gozdroj.pl/
Prywatne kolekcje i zbiory etnograficzne
Dzięki zamiłowaniu mieszkańców powiatu do kolekcjonerstwa, powstało kilka prywatnych zbiorów. Zarówno Muzeum Regionalne „Kamojówka” w Suszcu, Izba Regionalna państwa Żyłów w Jankowicach, Izba Regionalna „Smolarnia” w Kobiórze oraz Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju zawierają eksponaty przypominające o dawnym życiu na ziemi pszczyńskiej.
- „Smolarnia”– Kobiór, ul. Zmienna 36,
https://www.kobior.pl/gmina-kobior---kategoria_aktualnosci---muzeum-regionalne-smolarnia\ - Muzeum Regionalne Kamojówka, Suszec, Kolonia Podlesie 5
- Izba Regionalna w Jankowicach, Jankowice k/ Pszczyny, ul. św. Jana Pawła II 3a,
http://www.izbaregionalnajankowice.com/ - Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju, ul. Uzdrowiskowa 52 (jeden z pawilonów uzdrowiska)
Kapias – Ogrody do zwiedzania
Gospodarstwo ogrodnicze państwa Kapias to jedna z największych atrakcji ziemi pszczyńskiej. Początek ich działalności znany jest od 1979 roku. Z czasem założyli ogród kolekcjonerski, gdzie wszystkie rośliny zostały pieczołowicie opisane. Został on podzielony na zaułki: romantyczny – z fontanną oraz zakątki: leśny i górski. Pozostałe jego części skupiają się wokół wrzosowiska i ogrodu japońskiego. Dla zwiedzających udostępniono nowe ogrody: angielski, wiejski, zachodzącego słońca oraz zakątek szumiącej trawy. W ogrodach znajdują się ławeczki i altanki, gdzie można odpocząć i zauroczyć się widokami. Cały obiekt dostępny jest do zwiedzania bezpłatnie. W ciągu roku na terenie ogrodu organizowane są imprezy cykliczne, do których należą: „Zapachy Wiosny” (maj) oraz „Kolory Września” (wrzesień).
Goczałkowice-Zdrój, ul. św. Anny 4
https://www.kapias.pl/
Babczyna Dolina
W Nadleśnictwie Kobiór znajduje się rezerwat przyrody „Babczyna Dolina”, który obejmuje ochroną zespół boru trzcinnikowego z wieloma gatunkami mszaków i roślin naczyniowych. Dolina płynącej tam rzeki Korzeniec jest jedną z większych atrakcji ścieżki edukacyjno-przyrodniczej. Ciągnie się ona kilka kilometrów w głąb lasu. „Babczyna Dolina” biegnie leśnymi drogami, niewielkimi ścieżkami, przy których rosną stuletnie dęby posadzone przez księcia pszczyńskiego. Rezerwat ten powstał w 2002 roku i zajmuje 80 ha powierzchni. W pobliżu najważniejszych miejsc ścieżki przyrodniczej zostały wyznaczone punkty obserwacyjne oraz postawione tablice informacyjne, szczegółowo opisujące florę i faunę tego miejsca.
Jezioro Goczałkowickie
Jedną z największych atrakcji regionu jest zbiornik zaporowy na rzece Wiśle, zwany Jeziorem Goczałkowickim oraz stawy położone w dolinie Wisły. W otoczeniu bogatej przyrody i lasów stanowiących fragment dawnej puszczy pszczyńskiej zbiornik, budowany w latach 1950-1955, stał się największym sztucznym rezerwuarem w południowej Polsce. Prócz zaopatrywania w wodę, pełni też ważną rolę jako ochrona przeciwpowodziowa. Uwagę zwraca także bogactwo fauny i flory, ze szczególnym uwzględnieniem ptactwa wodnego.
Torfowisko Zapadź
Znajduje się na terenie gminy Miedźna, w bliskim sąsiedztwie rzeki Wisły i jest najprawdopodobniej wyrobiskiem po dawnych złożach gliny lub iłów. Obejmuje obszar około 19 ha. Podobnych terenów jak torfowisko na „Zapadzi” jest w województwie śląskim bardzo mało. Postępująca urbanizacja, uprzemysłowienie i melioracja powodują zanikanie takich obszarów. Na torfowiskach występują rośliny rzadkie i chronione, zaś bogactwo gatunków jest zawsze większe niż na innych terenach. Oprócz roślin występuje tu wiele chronionych i rzadkich zwierząt związanych z siedliskami błotnymi, wodnymi i torfowiskowymi. Torfowiska również wzbogacają krajobraz i stanowią swoisty zbiornik retencyjny przyjmujący nadmiar wody w okresie obfitych deszczów, a oddający tę wodę powoli w czasie okresów bezdeszczowych.
Trasy rowerowe i rekreacja
Ziemia pszczyńska poprzecinana jest licznymi szlakami i ścieżkami dla turystów pieszych i rowerowych, które pozwalają docenić walory krajobrazowe i zapewniają chwile relaksu i wytchnienia. Miłośnicy sportów wodnych na terenie powiatu znajdą kilka miejsc, gdzie można w sposób aktywny spędzić swój wolny czas. Fanom sportów wodnych polecamy odwiedzenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego „Gwaruś” w Suszcu oraz Ośrodka Sportów Wodnych w Łące, gdzie swoich sił spróbować można w dziedzinach takich jak: żeglarstwo czy windsurfing. Liczne ośrodki rekreacji konnej zapewniają aktywny wypoczynek w siodle. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostają ośrodki sportowe, hale sportowe i baseny, lodowiska i ścianki wspinaczkowe oraz kompleksy boisk, w tym o sztucznej nawierzchni w gminach, słowem – tereny powiatu pszczyńskiego stanowią doskonałą bazę dla rozwoju turystki i rekreacji, a także do uprawiania sportu i to nie tylko na poziomie amatorskim. Na terenie dawnej puszczy pszczyńskiej rozwija się życie turystyczne, gdzie powstaje wiele kilometrów ścieżek rowerowych, przebiegających przez urokliwe tereny leśne. Przez powiat pszczyński przebiega szereg oznakowanych tras rowerowych. Część z nich to fragmenty dłuższych szlaków, między innymi takich jak: Wojewódzka Trasa Rowerowa nr 1, Europejska Trasa Rowerowa Eurovelo (R4), Międzynarodowa Trasa Rowerowa „Greenways” (Kraków - Morawy - Wiedeń). Dodatkowo na terenie całego powiatu można poruszać się po gminnych trasach oraz tzw. trasach autorskich, wyznaczonych przez lokalnych przewodników. Szlaki te pozwalają podziwiać piękno przyrody ziemi pszczyńskiej.
Tak rozwija się Powiat Pszczyński
Dzięki dużej skuteczności Powiatu Pszczyńskiego w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, w ostatnim dziesięcioleciu zrealizowano 430 inwestycji i projektów. Ich łączna wartość to 303 mln zł, z czego aż 257 mln zł Powiat pozyskał ze źródeł unijnych, państwowych i dzięki doskonałej współpracy z gminami, przy wkładzie własnym w wysokości 45 mln zł.
Jedną z ostatnich najważniejszych inwestycji była budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego w zaniedbanej dotąd XIX-wiecznej dzielnicy Pszczyny. Aktualnie trwa budowa sieci ścieżek rowerowych, prowadzących do obiektu z każdej gminy powiatu. Całkowita wartość projektu, realizowanego w partnerstwie z Gminą Pszczyna, to niemal 46 mln zł, w tym niemal 37 mln zł wynosi pozyskane na ten cel unijne dofinansowanie.
ul. 3 Maja 10
43-200 Pszczyna
tel.: 32 449 23 00
tel.:/fax: 32 449 23 45
e-mail:powiat@powiat.pszczyna.pl
www.powiat.pszczyna.pl
www.facebook.pl/PowiatPszczynskiOficjalnyProfil
www.instagram.com/powiatpszczynski
www.twitter.com/PowiatPszczyna
Tekst sponsorowany
Najnowsze komentarze