Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Jaką pomoc można znaleźć w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim?

07.04.2023 06:59 | 0 komentarzy | ska

Już 17 kwietnia rozpoczną się Dni Otwarte Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim, która pomaga podopiecznym z całego powiatu, a także spoza powiatu (jeśli uczniowie uczęszczają do szkół w powiecie wodzisławskim). Czym zajmują się specjaliści w poradni i jakie wsparcie oferują?

Jaką pomoc można znaleźć w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim?
Dyrektor poradni Jarosław Rudol zaprasza do udziału w bezpłatnych Dniach Otwartych. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jaką pomoc można znaleźć w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim?

Wodzisławska poradnia skupia się na czterech podstawowych działaniach. Po pierwsze to diagnozowanie, którego celem jest ocena funkcjonalna, w tym określenie poziomu rozwoju poznawczego, percepcyjno – motorycznego, a także emocjonalno-społecznego dziecka. Po drugie to udzielanie pomocy psychologicznej i pedagogicznej. Trzecim filarem jest profilaktyka, a czwartym wspomaganie szkół i przedszkoli. W działania poradni wpisuje się także orzecznictwo, co odróżnia instytucję od jednostek niepublicznych. Do naszej dyspozycji w zakresie zespołów orzekających mamy zatrudnionych lekarzy : neurologa dziecięcego oraz lekarza psychiatrę, więc opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz orzeczenia wydawane są zawsze w oparciu o konsultację medyczną – podkreśla wicedyrektor PPP Barbara Mencel.

W ubiegłym roku poradnia przyjęła ok. 2500 dzieci. Samych diagnoz psychologicznych mieliśmy 1141, pedagogicznych 1239, logopedycznych 487, rehabilitacyjnych 324, zawodoznawczych 149. Zatrudniamy 35 specjalistów z całego przekroju dziedzin, m.in. psychologów, logopedów, pedagogów, oligofrenopedagogów, surdopedagogów, tyflopedagogów, doradców zawodowych.

Stanowią oni wsparcie dla naszych klientów oraz ich rodziców, ale nasze działania opierają się również na dobrej współpracy z placówkami oświatowymi – podkreśla Jarosław Rudol dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Co istotne, PPP jest placówką oświatową, a nie medyczną. Dlatego do uzyskania tam wsparcia nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne czy karta NFZ. A pomoc zawsze jest nieodpłatna.

Pomagają od maluszka do młodego dorosłego

Świadczymy naszą pomoc dzieciom od urodzenia do ukończenia edukacji szkolnej, czyli od maluszków po młodych dorosłych. Obserwujemy tendencję wzrostową w zgłoszeniach do poradni dzieci najmłodszych. Wśród rodziców zwiększa się świadomość, bardziej obserwują dziecko, są uważni i wyczuleni na każde niepokojące objawy. To dobrze, bo im szybciej dziecko do nas trafi, pomoc jest skuteczniejsza. Wśród objawów, które powinny zwrócić uwagę rodziców u niemowląt można przytoczyć słabe napięcie mięśniowe, problemy z karmieniem, nadmierny płacz bądź spokój dziecka. Część rodziców zgłasza się do poradni samodzielnie, a część po konsultacji z lekarzem rodzinnym, który może zasugerować wizytę w wodzisławskiej poradni w celu przeprowadzenia diagnozy maluszka. Z kolei u nieco starszych dzieci symptomami, które powinny zwrócić uwagę rodzica są m.in. opóźnienia w rozwoju mowy, nieprawidłowości w kontaktach z rówieśnikami, niska samodzielność.

Wicedyrektor Barbara Mencel w jednym z gabinetów, w których pracują specjaliści.

Wicedyrektor Barbara Mencel w jednym z gabinetów, w których pracują specjaliści.

Problemy psychiczne młodzieży i pomoc Ukraińcom

W ostatnim czasie do poradni zgłasza się sporo dzieci i młodzieży, która kierowana jest po pomoc terapeutyczną po konsultacji u lekarza psychiatry. Specjaliści z poradni pracują z użyciem najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych, m.in. w zakresie wykrywania u dzieci zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jednym z nich jest ADOS 2 – wielowymiarowy, wystandaryzowany test będący istotnym elementem diagnozy wspomnianego zaburzenia. Od zeszłego roku poradnia udzielała pomocy również obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do naszego powiatu i potrzebowali wsparcia. Punkt pomocy uchodźcom mieści się w Branżowej Szkole I stopnia w Radlinie.

Gotowość do zajęć szkolnych

Specjaliści zatrudnieni w poradni pomagają również w diagnozowaniu gotowości dziecka do podjęcia nauki szkolnej. We współpracy ze szkołami poradnia prowadzi m.in. projekt „Bezpieczny rejs”, czyli przesiewową diagnozę funkcji percepcyjno – motorycznych u uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Diagnoza ta pozwala określić opóźnienia w rozwoju funkcji odpowiedzialnych za prawidłowe czytanie , pisanie i liczenie oraz zalecić później odpowiednie formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej , np. zajecia logopedyczne czy korekcyjno – kompensacyjne.

W oparciu o założenia programu „Bezpieczny rejs” odbędą się najbliższe Dni Otwarte w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w dniach od 17 do 19 kwietnia.

W poradni do pomocy dzieciom i młodzieży służą sale i gabinety, w tym sala terapii SI

W poradni do pomocy dzieciom i młodzieży służą sale i gabinety, w tym sala terapii SI


Zgłoś się na Dni Otwarte

6 i 7 latkowie z powiatu wodzisławskiego, którzy we wrześniu rozpoczną naukę szkolną, od 17 do 19 kwietnia, podczas Dni Otwartych Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim, będą mogli bezpłatnie otrzymać diagnozę wybranych funkcji potrzebnych do czytania i pisania. Podczas gdy specjaliści będą sprawdzać gotowość przyszłego ucznia do podjęcia nauki, rodzice będą się dowiadywać, jak wspierać dziecko w początkach edukacji szkolnej.

Termin zapisów na bezpłatną diagnozę w Poradni został wydłużony do 14 kwietnia. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie. 32 456 19 93 (od 8:00 do 15:00). To nic nie kosztuje, a może ułatwić start pierwszoklasistom.