Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Klerycy przyjęli posługę akolitatu. Wśród nich jest Szymon Kucza z Turzy Śląskiej

19.12.2022 09:14 | 0 komentarzy | FK

Posługę akolitatu przyjęli trzej alumni IV roku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Klerycy, którzy przyjęli posługę to: Paweł Dąbrowski z parafii Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej-Halembie, Szymon Kucza z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej i Adam Zając z parafii św. Józefa w Mysłowicach-Krasowach.

Klerycy przyjęli posługę akolitatu. Wśród nich jest Szymon Kucza z Turzy Śląskiej
Szymon Kucza i ks. dr Wiesław Hudek z Turzy Śląskiej. Foto. Halina Kucza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Akolitami ustanowił ich w czasie Mszy św. w seminarium w Katowicach abp Adrian Galbas. W homilii powiedział, że naszym parafiom bardzo dzisiaj potrzeba radykalnych księży. Wezwał alumnów seminarium, żeby już dzisiaj chcieli takimi być. - Seminarium nie jest domem opieki, który ma dać utrzymanie i zapewnić wszystkie życiowe potrzeby. Jest czasem i miejscem, w którym ma dojrzewać radykalne powołanie do kapłaństwa. Kapłaństwo, do którego się przygotowujecie i na drodze do którego robicie dziś ważny krok, nie jest po to, abyśmy to my byli w centrum, by to nas nieustannie oklaskiwano, do czego w świecie nikt - widząc nasze wady - nie byłby skłonny. Kapłaństwo jest manifestacją Chrystusa. To On ma być w centrum! - wskazał - czytamy na stronie Archidiecezji Katowickiej.

Arcybiskup zwrócił też uwagę, że akolita to ten, który przyjmuje wezwanie Chrystusa i chce z Nim być, zaś jednym ze sposobów na to jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Koadiutor zaprosił akolitów, żeby nabierali nawyku adorowania Pana.

- Kościół przeżywa dziś swoje trudne godziny, lecz jego odnowa nie nastąpi przede wszystkim poprzez dyskusje i debaty ani przez reformę struktur czy stylu duszpasterskiego, choć to wszystko jest ważne. Potrzeba jednak czegoś znacznie więcej: nawrócenia serca, i to każdego jednego, kto Kościół tworzy, począwszy od nas, biskupów, poprzez księży, osoby zakonne, aż po każdego wiernego świeckiego - podkreślił abp. Galbas.

Kim jest akolita?

Akolita może rozdawać Komunię świętą.  W razie potrzeby może również wystawiać Najświętszy Sakrament do adoracji, nie ma jednak prawa udzielania błogosławieństwa. W przypadku nieobecności kapłana lub diakona może prowadzić modlitwy przy pogrzebie w domu zmarłego i na cmentarzu. Akolita w czasie liturgii pomaga kapłanowi i diakonowi. Posługa akolitatu nie jest równa ze święceniami i nie mam takiej mocy.

więcej informacji:

Archidiecezja Katowicka