Piątek, 3 maja 2024

imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława

RSS

DPS Złota Jesień jest mniejszy, ale nikt nie narzeka

10.12.2022 07:52 | 0 komentarzy | ma.w

To efekt zgody wojewody śląskiego na wniosek z Raciborza, by zredukować liczbę pensjonariuszy placówki do 190. Choć decyzje zapadły wczesną wiosną, to dopiero jesienią udało się DPS-owi zbliżyć do pełnego obłożenia.

DPS Złota Jesień jest mniejszy, ale nikt nie narzeka
Małgorzata Krawczyńska dyrektor DPS Złota Jesień w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zmniejszenia miejsce dokonano w statucie domu, na wniosek starosty. Wojewoda się na to zgodził w lutym i jak twierdzi dyrektor Małgorzata Krawczyńska, okazało się to właściwym ruchem. Taka jest skala wykorzystania miejsc w DPS, który dopiero w październiku osiągnął niemal pełny stan obłożenia. - Z nadzieją na utrzymanie - podkreśliła szefowa placówki goszcząc na jednym z ostatnich posiedzeń komisji zdrowia rady powiatu.

- Nie odczuwamy braku miejsc, choć mamy ich o 18 mniej. Nie ma bowiem zwiększonej liczby skierowań i to obecnie optymalna liczna miejsc jak na nasze możliwości. Ta decyzja była uzasadniona i wyważona. Zbilansowaliśmy tak budżet jednostki i zmniejszyliśmy o 8 etatów stan kadrowy. Teraz zarządzamy trochę swobodniej naszymi finansami - przyznała radnym M. Krawczyńska.

Ponieważ na poprzedniej swojej wizycie w komisji zdrowia pani dyrektor mówiła o problemach z pielęgniarkami, szef tego gremium Franciszek Marcol pytał o stan obecny w tej sprawie. - Przygotowujemy się do zmian zakresu obowiązków naszych pracowników. Nadal jest trudno o pielęgniarki, nie ma zainteresowania z ich strony. Pracują na umowę -zlecenie i są zainteresowane tylko dyżurami dziennymi. Dlatego nocą dyżur przejmuje koordynator i zabezpieczamy dyżury nocne przekwalifikowanym personelem opiekuńczym - poinformowała Krawczyńska. W Złotej Jesieni pracują opiekunowie medyczni, którzy mają kwalifikacje i doświadczenie i wykonują podstawowy zakres czynności okołomedycznych.

Jak przyznała dyrektorka, coraz więcej mieszkańców DPS wymaga intensywnej opieki. Czynności medyczne będą w większej mierze spadać na barki opiekunów. Ci poszerzają swoje kompetencje w raciborskim Medyku, wspierającym edukacyjnie kadrę z ul. Grzonki.

Mieszkańcy Złotej Jesieni zapisani są do lekarzy rodzinnych, najwięcej do NZOZ-ów Twój Lekarz i Panaceum. Dyrektor wolałaby, że POZ dla placówki działał w jednym miejscu. - Na dziś to niemożliwe, niewykonalne. Nie ma takiej gotowości ze strony POZ, by podjąć taką współpracę. Nie ma lekarzy, którzy byliby zainteresowani pracą w DPS. Nasz pacjent jest osobą wymagającą zaangażowania i częstych wizyt - zaznaczyła w starostwie M. Krawczyńska.

Podkreśliła, że medycy rodzinni pełnią w swoich NZOZ-ach świadczenia dla mieszkańców placówki, a w DPS starają się nie zmieniać lekarza przybyłym mieszkańcom. - Problem pojawia się, gdy pacjent jest spoza naszego rejonu. Różnie jest z przyjmowaniem nowych pacjentów. Optymalnie byłoby, że lekarz raz w tygodniu dojeżdżał do potrzebujących na konsultacje. Odeszłaby nam ta organizacja ich dowożenia. Samo dodzwonienie się, by umówić wizytę, nie jest łatwe. I nie wszyscy lekarze przyjeżdżają. Kto tylko może dojechać, to go dowozimy. To jest ogromna codzienna logistyka - przyznała Małgorzata Krawczyńska.

Ilu mieszkańców ma dziennie potrzebę wizyty lekarskiej? - Pięć i więcej osób - dodała.

Krawczyńska podała, że nie ma kolejki oczekujących do Złotej Jesieni. - Nie ma tłoku. My w ciągu miesiąca średnio notujemy 5 zgonów. Taką mamy rotację. Z drugiej strony mieszka z nami pani w wieku 101 lat, a 17% przebywających ma już powyżej 90 lat - podkreśliła pani dyrektor.

W przyszłym roku zaplanowano obchody 40-lecia DPS. - Mam nadzieję na dobrą kondycję, na pełne obłożenie, z pełną kadrą. Przymierzamy się do formuły rehabilitacji domowej dla części naszych mieszkańców i dodatkowej rehabilitacji osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności - opowiadała o planach Krawczyńska.